Založ si blog

Dekresťanizácia spoločnosti (alebo naozaj slabne vplyv cirkvi na ľudí?)

Dostala som mailom zaujímavú informáciu od jedného z mojich priateľov, inak univerzitného profesora, že vraj sa cirkevní predstavitelia v poslednom čase často sťažujú na dekresťanizáciu spoločnosti.

Je to zvláštna predstava, pretože človek bol zvyknutý na opačný proces. Aj v škole sme sa učili o postupnej kristianizácii Európy, trvajúcej niekoľko storočí. Na našom území je symbolom tohto javu misia Konštantína a Metoda, ktorí nám priniesli nové písmo.

Priniesli ho s úmyslom, aby v pohanských krajinách šírili evanjelium. Môžeme teda povedať, že písmom sa začala kristianizácia spoločnosti – a paradoxne písmom, respektíve informačnou revolúciou – sa začala aj dekresťanizácia.

V počiatkoch kresťanstva spoločné božie stánky zohrali významnú úlohu. Neboli totiž iba náboženským centrom  ale aj spravodajským. Kňaz, ktorý kázal, bol často jediný, kto vedel čítať a písať.  Mohol tvarovať informácie podľa svojich vlastných predstáv, bez toho, aby sa bál konfrontácie.  Bežní ľudia bez znalosti písma a bez možnosti cestovať (a tak získavať nové poznatky) bezvýhradne prijímali to, čo hovoril. Manipulácia s ľudským vedomím bola jednoduchá a ľahká.

Zlom nastal vtedy, keď Guttemmberg  vynašiel kníhtlač a písmo sa začalo šíriť – najprv medzi obchodnú vrstvy, neskôr sa ho naučil aj jednoduchý ľud.

A dnes?

Kostoly ešte stále stoja, tak ako to bolo za čias Cyrila a Metoda. Aj ľudia do nich chodia. Vypočujú si kázeň. Cítia ku kňazovi podobnú úctu, ako ich otcovia – majú to proste v génoch, vštepené stáročiami.

Potom však prídu domov, vezmú  do rúk noviny, zapnú televízor, rádio, počítač – a konfrontujú. Slovo cirkvi už nie je konečné. A je konfrontovateľné.

Písmom sa začala kristianizácia Európy. Informačnou revolúciou sa začala jej dekresťanizácia. 

Otázka je, ako sa k tomuto faktu stavia samotná cirkev. Ľudia totiž majú možnosť dozvedieť sa ďaleko viac, než ona sama pripúšťa a chce. Na povrch sa dostávajú poznatky, ktoré boli po celé storočia utajené – a šíria sa rýchlosťou blesku, myšlienky. Žiaľ, pravda je taká, že cirkev sa ešte stále správa ako zvrchovaný pán informácií, ktorý má moc disponovať s nimi podľa vlasnej vôle a vlastného výkladu. Ku korektnému dialogu málokedy dôjde, pretože sa stavia do pozície silnejšieho a múdrejšieho.

Dnešná generácia však nevyrastá v kostoloch, ale pri počítačoch. Je naučená na absolutnu virtuálnu slobodu a nemá zábrany načrieť do hodičoho, ani do toho, čo cirkev považuje za svoje zakázané územie, za svoje tabu.

V konfrontáciach medzi cirkvou a virtuálnou generáciou má však cirkev predsa len trochu navrch. Sú za ňou totiž stáročia neúnavnej, trpezlivej mravenčej práce so slovom a písmom, ktoré bolo jej každodenným chlebom, kým virtuálna generácia má slovo a písmo iba ako jednu zo súčiastok virtuálnych možností. Preto pri debatách zvyčajne skôr stráca argumenty ako cirkev, ktorá je na argumentovanie vyškolená stáročnou tradíciou, ale aj vlastným školstvom.

Ani majstrovská zručnosť argumentácie, ktorú predstavitelia cirkvi používajú, však procesu dekresťanizácie nezabraňuje. Informácia totiž už nenadobudla iba podobu slova, ale aj zvuku, obrazu. Pravda je síce stále iba jedna, no obohacuje sa o nové rozmery.

Možno to skončí tak,  ako kedysi s pohanstvom našich slovanských prapredkov. Nová viera ho síce naoko celkom vytlačila, no predsa zostalo, skryté pod povrchom vecí, v prísloviach, porekadlách, zvykoch.

Myslieť si, že kresťanstvo raz zanikne, je asi trúfalé. Môže sa tak však stať, ak sa cirkev nedokáže prispôsobiť informačnej revolucii a prestane ju vnímať ako niečo, čo ju ničí, respektíve pretvára jej hodnoty.

Dievčatko a zápalka

14.03.2023

„Už si rozkvitla?“ „Ano.“ „Trvalo Ti to dlho. Veľmi dlho.“ „Ja viem.“ „Prečo?“ „Na začiatku bola samá neláska. Toľko nelásky, že sa mi z toho krútila hlava. Uletela som z toľkého točenia.“

To je tak, keď somár stále ťahá (alebo Príbeh káry)

27.02.2023

Ehm. Dobre. Začnem o sebe. Som kára. Celkom obyčajná. Taká, čo zvykne ťahať náklad. Nuž som si len tak stála pri ceste a čakala, kto na mňa začne nakladať.

Stratené mestá našej historie: Eburu, sídlo kvádskych kráľov

30.12.2022

Pred dvom dňami som mala na svojej FB stránke veľmi peknú debatu o jednom z národov, ktorý žil na našom území viac ako 400 rokov, a predsa o ňom vieme pramálo. Zostavovatelia učebníc dejepisu pre základné a stredné školy ho priradili ku Germanom, venovali mu pár všeobecných viet – a to bolo všetko. Áno. Reč je o Kvádoch. Ako poznamenal jeden z komentujúcich na [...]

nehoda

Obrovský hazard. S 1,65 promile viezol dcéru, havaroval

01.04.2023 19:45

42-ročný vodič s vozidlom narazil do odstaveného auta a prevrátil sa.

Tunel Ľudovíta II.

Jazdia tadiaľ aj formuly. Pri nehode v Monaku prišli o život traja ľudia

01.04.2023 19:20

Do steny tunela Ľudovíta II. v centre mesta narazilo auto, ktoré sa následne vznietilo.

asad, putin

Sýria myslí na návrat do Ligy arabských štátov. Hľadá spojencov

01.04.2023 18:22

Reuters objasnil, že prezidentovi Asadovi sa viac ako desaťročie vyhýbali mnohé západné a arabské štáty kvôli občianskej vojne.

Ondrej Lunter, predseda BBSK

Banskobystrická župa usporila na energiách milión eur. Ako sú na tom ostatné?

01.04.2023 17:49

Vo svojich úradoch a inštitúciách menej kúrili či svietili, teraz žnú v Banskej Bystrici úspech. Kam pôjdu ušetrené peniaze?

rozpravkarka2

Tak som sa vrátila... O trochu smutnejšia. Pretože zo sveta sa stratila rozprávka o troch grošoch. Mám pocit, že ju musím znovu nájsť.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 368
Celková čítanosť: 1251501x
Priemerná čítanosť článkov: 3401x

Autor blogu