Založ si blog

Slávke s pozdravom… Milan Rúfus

Znovu mám roztvorené sklenené dvierka na skrini a vyberám. Papiere, listy, obálky. Maľovanie chalúpky nemá konca kraja… Tentokrát prišla na rad moja pracovňa. Strieborná kráska na mojom stole sa tvári rozpačito, bielo žmurká rozsvietenou obrazovkou, hádam aj trochu žiarli. Dnes na ňu nemám veľa času, aj keď sa sem tam pozerám, čo sa deje na blogoch. Viac ma však ťahá k papierom. Triedim ich, nazerám do nich… Je ich úctyhodná kôpka.

Mám vo zvyku hádzať papiere do jedenj veľkej krabice, s ktorou robím poriadok tak raz za pol roka. V bielobe papierov som zrazu uzrela čosi modré… Malú knižočku. Útlu, tenučkú… Sama neviem, ako sa sem dostala. Možno pri podobnej chvíli, ako teraz. Robila som si poriadok a zároveň som čítala.

Knižočka je v mierne dezolátnom stave. Má rozpadnuté vnútro a zopár listov trčí von. Vôbec sa za to nehanbím. Je to totiž dôkaz, že bola často držaná v rukách a čítaná. Na obale je vtáčik s roztiahnutými krídlami. Nad vtáčikom nápis: Modlitbičky…

Otváram ju… Prvé, čo mi padne do očí, je venovanie: Slávke s pozdravom… Milan Rúfus. A hneď sa mi tlačia do očí slzy… Spomínam si, ako sme túto knižku dostali. Bývala som v Starej Turej a majster Rúfus k nám prišiel na návštevu. Priamo domov. Do malého, trojizbového bytu. Hodinku pred besedou, ktorú som mala moderovať. Neprišiel sám. Došla aj jeho dcérka Zuzka a manželka Magduška. No nielen oni… Spolu s ním vkročila do nášho bytu tá zvláštna atmosféra jeho básní, krehká a nežná, plná vnútornej harmónie. Daroval mojej Slávke svoje Modlitbičky. A napísal jej venovanie…

Veľakrát sme si z nich čítali a spomínali na to, ako sme s majstrom popíjali čaj. Jahodový… Slávka vyrástla a majstra už niet. No tá knižočka, ktorú práve držím v rukách, mi bude navždy pripomínať, ako zazvonil pri dverách nášho bytu.

Tichý, pokorný, ako jeho básne…

Mnohé veci mi neskôr život vzal aj dal. Ale táto chvíľa patrila k jedným z najvzácnejších.

Dievčatko a zápalka

14.03.2023

„Už si rozkvitla?“ „Ano.“ „Trvalo Ti to dlho. Veľmi dlho.“ „Ja viem.“ „Prečo?“ „Na začiatku bola samá neláska. Toľko nelásky, že sa mi z toho krútila hlava. Uletela som z toľkého točenia.“

To je tak, keď somár stále ťahá (alebo Príbeh káry)

27.02.2023

Ehm. Dobre. Začnem o sebe. Som kára. Celkom obyčajná. Taká, čo zvykne ťahať náklad. Nuž som si len tak stála pri ceste a čakala, kto na mňa začne nakladať.

Stratené mestá našej historie: Eburu, sídlo kvádskych kráľov

30.12.2022

Pred dvom dňami som mala na svojej FB stránke veľmi peknú debatu o jednom z národov, ktorý žil na našom území viac ako 400 rokov, a predsa o ňom vieme pramálo. Zostavovatelia učebníc dejepisu pre základné a stredné školy ho priradili ku Germanom, venovali mu pár všeobecných viet – a to bolo všetko. Áno. Reč je o Kvádoch. Ako poznamenal jeden z komentujúcich na [...]

nehoda

Obrovský hazard. S 1,65 promile viezol dcéru, havaroval

01.04.2023 19:45

42-ročný vodič s vozidlom narazil do odstaveného auta a prevrátil sa.

Tunel Ľudovíta II.

Jazdia tadiaľ aj formuly. Pri nehode v Monaku prišli o život traja ľudia

01.04.2023 19:20

Do steny tunela Ľudovíta II. v centre mesta narazilo auto, ktoré sa následne vznietilo.

asad, putin

Sýria myslí na návrat do Ligy arabských štátov. Hľadá spojencov

01.04.2023 18:22

Reuters objasnil, že prezidentovi Asadovi sa viac ako desaťročie vyhýbali mnohé západné a arabské štáty kvôli občianskej vojne.

Ondrej Lunter, predseda BBSK

Banskobystrická župa usporila na energiách milión eur. Ako sú na tom ostatné?

01.04.2023 17:49

Vo svojich úradoch a inštitúciách menej kúrili či svietili, teraz žnú v Banskej Bystrici úspech. Kam pôjdu ušetrené peniaze?

rozpravkarka2

Tak som sa vrátila... O trochu smutnejšia. Pretože zo sveta sa stratila rozprávka o troch grošoch. Mám pocit, že ju musím znovu nájsť.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 368
Celková čítanosť: 1251519x
Priemerná čítanosť článkov: 3401x

Autor blogu