Založ si blog

O mužovi, ktorý hral svojej milenke nahý na husliach

predchádzajúca časť 

 

Ležala na posteli, pohodlne uložená na ľavom boku. Na vankúši, čo je podopieral líce, sa jej rozsypali strapaté, červené vlasy. Viečka mala prižmúrené do úzkych  štrbiniek, cez ktoré pozorovala muža pri okne.

Vnem bol celistvý, panoramatický a bleskový. Zachytával v jedinom krátkom mihnutí viečok všetko, čo videla: háčkovanú záclonu s vlnitým okrajom, veľký bledý mesiac, ktorý sa tlačil v okennom ráme, kúsok skla pod záclonou, na ktorom sa leskli čierne mušacince – no a ten muž. Stál tam nahý. Mal dokonalú postavu Michelangelovho Dávida. Pevne modelované dlhé stehná, na ktorých sa mu črtali svaly. Ploché brucho a jemne klenutý hrudník. Kučeravú hlavu mal naklonenú nabok. Pod bradou pridŕžal husle. Jednou rukou prešiel po strunách, nežne, opatrne – pred chvíľou sa tak isto nežne a  opatrne dotýkal aj jej. Druhá ruka mu voľne visela pozdĺž tela. Držal v nej sláčik. Zdvihol ju a položil ho k strunám.

Stmavnutou izbou sa rozoznel zvuk huslí.

Zavrela oči a vnímala hudbu.

Lahodne plynula okolo nej, zavíjala ju do seba, opriadala ju pavučinkou tónov.

 Nechala sa unášať a predstavovala si, že jej rastú krídla.

Hudba mala tú moc, aby ju naučila lietať.

Aby ju naučila padať.

A vznášať sa…

Všetko sa stratilo.  Stmavnutá izba, mesiac v okne, háčkovaná záclona s vlnitým okrajom, posteľ, na ktorej ležala, ba dokonca aj ten muž s husľami.

Jej nahé telo plávalo vesmírom, rozprestreté ako hviezdica, červené vlasy viali okolo nej, zvíjali sa, vlnili, dotýkali sa hviezd, hladili ich a kradli im svetlo. To potom vtekalo do jej čela, odtiaľ do líc a do krku, do ramien, prsníkov, brucha, nôh…

Svietila.

Žiarila  dovtedy, kým počula hudbu.

No potom muž odtiahol sláčik, vybral si husle spod brady a vykročil k starej čerešňovej komode, na ktorej mal odložené puzdro. Otvoril ho a opatrne doňho vložil husle. Vedľa nich slák. Zavrel vrchnák a prešiel po ňom prstom, akoby skúmal, či je na ňom vrstvička prachu. Nebola. Akoby mohla byť, keď husle denne leštil a puzdro utieral mokrou handričkou…

Ešte chvíľu postál pri komode, potom vykročil k nej.

Zostal stáť pri jej hlave, nahý a krásny. Štrbinka očí sa jej rozšírila. Nikdy predtým nevidela mužské prirodzenie tak zblízka. Nevdojak si oblizla pery.

No on si to nevšímal. Ešte stále bol v zajatí svojej hudby.

,,Aké to bolo?“ opýtal sa jej.

,,Neviem…“ odvetila.

Znervóznel. Myslel si, že sa jej jeho hra nepáčila. No ona iba nevedela opísať ten pocit, ten let, vznášanie sa vesmírom, dotyky s hviezdami, prúdenie svetla v jej tele…

Všimla si, že je smutný.

,,Páčilo sa mi to. Veľmi.“ povedala mu.

Nestačilo mu to. Chcel viac. Chcel slová, ktoré by aj jeho vyniesli do výšav. No práve preto, že po nich tak túžil, ich nevedela dostať zo seba.

Nikdy viac jej tak nehral.

Nikdy viac sa tá chvíľa nevrátila.

Nikdy na ňu nezabudla.

 

V noci sa jej občas sníva o mužovi, čo nahý stojí pri okne, zaliaty svetlom bledého mesiaca a hrá na husliach…

Julián Apostata a jeho miesto v dejinách Slovenska – 2. časť

05.10.2019

Často sa hovorí, že naša civilizácia je tesne pred zrútením, tak ako bola Rímska ríša pár desaťročí pred svojim zánikom. Ak niekto nečítal predchádzajúcu časť, je tu: Julian Apostata a jeho miesto v dejinách Slovenska – 1. časť

Julián Apostata a jeho miesto v dejinách Slovenska -1. časť

04.10.2019

Osobnosť rímskeho cisára Juliana Apostatu patrí k tým, ktoré majú tie najkrajnejšie, hraničné ohodnotenia. Záleží na tom, kto sa na neho z akej perspektívy díva. Rímsky historik Ammianus Marcellinus (žil v 4. storočí), neovplyvnený prizmou kresťanského náboženstva, o ňom píše ako o poslednom veľkom cisárovi Rímskej ríše, ktorý sa pokúsil o náboženskú [...]

Maďar, Slovák, Hún aj Kvád – nepriateľ, či brat?

02.10.2019

Priznám sa, že ma k tejto úvahe priviedla debata na mojej FB stránke, kde som odcitovala časť diela rímskeho historika, Ammiana Marcellina *1 a jeho diela Dejiny rímskej ríše za soumraku antiky. Nepatrím k obdivovateľom a hltačom ľahkého beletristického žánru. Mojou srdcovkou je poézia – a kroniky. Čím staršie, tým lepšie. Ammianus Marcellinus ma zaujal už pred [...]

Richard Raši

Raši: Hlas vylučuje predvolebnú spoluprácu so Smerom

19.09.2021 15:18

Ficovi odkázal, aby sa sústredil na opozičnú sociálno-demokratickú politiku, Hlas ju chce robiť so svojou predstavou, ktorá je podľa neho iná.

Hurikán

Nad Atlantikom sa vytvára tropická búrka Peter

19.09.2021 14:28

Zároveň sa nad vzdialenejším východným Atlantikom neďaleko Kapverdských ostrovov pri strednej Afrike začala točiť nová tropická cyklóna.

Maroš Žilinka, Daniel Lipšic

Žilinkovi dôveruje viac ľudí ako Lipšicovi

19.09.2021 14:04

Marošovi Žilinkovi dôveruje 42 percent opýtaných, Danielovi Lipšicovi 29 percent. Obidvom sa čísla oproti februáru 2021 znížili.

Boris Kollár

Nové pomery v koalícii? Kollár sľubuje päť nových poslancov

19.09.2021 12:52

V súčasnosti má Sme rodina 17 poslancov. Kto prestúpi do klubu tohto hnutia nechcel Kollár skonkretizovať.

Artemis

Tak som sa vrátila... O trochu smutnejšia. Pretože zo sveta sa stratila rozprávka o troch grošoch. Mám pocit, že ju musím znovu nájsť.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 349
Celková čítanosť: 1089741x
Priemerná čítanosť článkov: 3122x

Autor blogu