Založ si blog

Najväčším bohatstvom človeka je jeho vlastný príbeh

Práve som dopozerala film Austrália…

Keď som bola menšia, vedeli ma mnohé filmy rozplakať. Prvý z nich bol tuším Winetou. Keď zastrelili Nšo – či, nariekala som aako malé dieťa. Tak isto knihy. Mala som rada také tie smutno-krásne príbehy, v ktorých bol kus skutočného života. Vtáky v tŕni. Jana Eyrová. Búrlivé výšiny.

Potom prišiel čas, keď mi do života vrthla komercia. V nej na príbehy, ktoré hlboko dojmú a vytiahnú slzy z očí, nebolo miesto. Komercia nehladí na to, aby siahla na dno ľudského srdca. Má iné merítka úspechu: finančný zisk.

Komercia. Dokázala mi vykúzliť úsmev na tvár, no slzy v očiach nie. Na film, ktorý ma dokáže rozplakať, som musela dlho čakať.  Vlastne do dnes.

Pozrela som si ho so zatajeným dychom. Príbeh anglickej ,,mylady“, ktorá príde do Austrálie urobiť poriadok so svojim manželom. Dostane sa do bušu, kde sa stretne s malým domorodým chlapcom. To, čo sa spočiatku zdá ako komédia, sa postune vyvinie do veľkolepej drámy, v ktorej sa z upätej anglickej dámy stáva žena, bojujúca o záchranu neznámeho dieťaťa, ktorým všetci pohŕdajú, pretože je domorodcom, Aborigéncom.

Je v tom filme všetko:

Láska, vojna medzi dobytkármi, aj  kráľ John – šaman z púšte, ktorý mladú mylady učí, že  všetko má svoju pieseň, kameň, stromy, vietor, obloha, rieka aj zrnká piesku.

No ešte čosi naviac.

Možno to najlepšie definuje Aborigénske príslovie, ktoré kráľ John povedal mylady:

Najväčším bohatstvom človeka je jeho vlastný príbeh. Tí, ktorých v ňom stretol, s ním navždy zostanú.

Dievčatko a zápalka

14.03.2023

„Už si rozkvitla?“ „Ano.“ „Trvalo Ti to dlho. Veľmi dlho.“ „Ja viem.“ „Prečo?“ „Na začiatku bola samá neláska. Toľko nelásky, že sa mi z toho krútila hlava. Uletela som z toľkého točenia.“

To je tak, keď somár stále ťahá (alebo Príbeh káry)

27.02.2023

Ehm. Dobre. Začnem o sebe. Som kára. Celkom obyčajná. Taká, čo zvykne ťahať náklad. Nuž som si len tak stála pri ceste a čakala, kto na mňa začne nakladať.

Stratené mestá našej historie: Eburu, sídlo kvádskych kráľov

30.12.2022

Pred dvom dňami som mala na svojej FB stránke veľmi peknú debatu o jednom z národov, ktorý žil na našom území viac ako 400 rokov, a predsa o ňom vieme pramálo. Zostavovatelia učebníc dejepisu pre základné a stredné školy ho priradili ku Germanom, venovali mu pár všeobecných viet – a to bolo všetko. Áno. Reč je o Kvádoch. Ako poznamenal jeden z komentujúcich na [...]

nehoda

Obrovský hazard. S 1,65 promile viezol dcéru, havaroval

01.04.2023 19:45

42-ročný vodič s vozidlom narazil do odstaveného auta a prevrátil sa.

Tunel Ľudovíta II.

Jazdia tadiaľ aj formuly. Pri nehode v Monaku prišli o život traja ľudia

01.04.2023 19:20

Do steny tunela Ľudovíta II. v centre mesta narazilo auto, ktoré sa následne vznietilo.

asad, putin

Sýria myslí na návrat do Ligy arabských štátov. Hľadá spojencov

01.04.2023 18:22

Reuters objasnil, že prezidentovi Asadovi sa viac ako desaťročie vyhýbali mnohé západné a arabské štáty kvôli občianskej vojne.

Ondrej Lunter, predseda BBSK

Banskobystrická župa usporila na energiách milión eur. Ako sú na tom ostatné?

01.04.2023 17:49

Vo svojich úradoch a inštitúciách menej kúrili či svietili, teraz žnú v Banskej Bystrici úspech. Kam pôjdu ušetrené peniaze?

rozpravkarka2

Tak som sa vrátila... O trochu smutnejšia. Pretože zo sveta sa stratila rozprávka o troch grošoch. Mám pocit, že ju musím znovu nájsť.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 368
Celková čítanosť: 1251486x
Priemerná čítanosť článkov: 3401x

Autor blogu