Založ si blog

…a tak ja, Judáš Iškariotsky, budem raz velebený za to, že som si našetril 30 strieborných

Môže byť dobro raz zlom? A môže sa stať zlo dobrom?

Nad tým rozmýšľam, listujúc (pomyselne) na webových stránkach. Často zablúdim raz na jeden blog, potom na druhý, zbieram slovíčka, skladám si ich. Zaráža ma, že jednu a tú istú vec podaktorí prezentujú ako vynikajúcu, iní ju zas  zatracujú. Zrejme tu platí to staré známe:  čas dokáže premeniť vrahov na hrdinov a z hrdinov urobiť vrahov.

Ľudská duša je vraj dokonalá.

Som tomu náchylná veriť. Mám však jeden problém. Dá sa dať medzi dokonalosť a dobro znamienko rovnosti? Dá sa to vyjadriť takto: dobro=dokonalosť?

Lebo potom by sa dalo naozaj všetko ospravedlniť.

Potom by si aj Judáš mohol povedať: …a tak ja, Iškariotsky, raz budem velebený za to, že som zradil. Bezo mňa by Ježiša nechytili. Nebol by kríž, ani zmŕtvychvstanie.

Vraj každá ľudská duša má dvoch sprievodcov. Po ľavej strane diabla, po pravej anjela. A diabol je vraj preto po ľavej strane, že má odtiaľ bližšie ku srdcu. Nuž ak v tej chvíli, keď Judáš zrádzal, stál diabol po jeho ľavici, mohol mu iste našepkávať:

… si ten najdôležitejší muž na svete. Dôležitejší ako proroci. To, čo si spravil, bola tvoja svätá povinnosť…

Svet vidí jeho skutok inak. Tak, ako mnoho iných skutkov. Pohľad na niektoré z nich sa však záhadným spôsobom zmenil. Napríklad taký Starý zákon. Masoví vrahovia, ktorí vyhubili celé kmene, deti, ženy, aj starcov, sú tam prezentovaní ako praotcovia viery. Keby sa to isté stalo dnes, celý svet by ich odsúdil.

Viem, že sa svet mení. Ale zostáva pre mňa obrovskou záhadou, či aj ľudská duša. Alebo je nemennou konštantou? Kto vie…

Dievčatko a zápalka

14.03.2023

„Už si rozkvitla?“ „Ano.“ „Trvalo Ti to dlho. Veľmi dlho.“ „Ja viem.“ „Prečo?“ „Na začiatku bola samá neláska. Toľko nelásky, že sa mi z toho krútila hlava. Uletela som z toľkého točenia.“

To je tak, keď somár stále ťahá (alebo Príbeh káry)

27.02.2023

Ehm. Dobre. Začnem o sebe. Som kára. Celkom obyčajná. Taká, čo zvykne ťahať náklad. Nuž som si len tak stála pri ceste a čakala, kto na mňa začne nakladať.

Stratené mestá našej historie: Eburu, sídlo kvádskych kráľov

30.12.2022

Pred dvom dňami som mala na svojej FB stránke veľmi peknú debatu o jednom z národov, ktorý žil na našom území viac ako 400 rokov, a predsa o ňom vieme pramálo. Zostavovatelia učebníc dejepisu pre základné a stredné školy ho priradili ku Germanom, venovali mu pár všeobecných viet – a to bolo všetko. Áno. Reč je o Kvádoch. Ako poznamenal jeden z komentujúcich na [...]

nehoda

Obrovský hazard. S 1,65 promile viezol dcéru, havaroval

01.04.2023 19:45

42-ročný vodič s vozidlom narazil do odstaveného auta a prevrátil sa.

Tunel Ľudovíta II.

Jazdia tadiaľ aj formuly. Pri nehode v Monaku prišli o život traja ľudia

01.04.2023 19:20

Do steny tunela Ľudovíta II. v centre mesta narazilo auto, ktoré sa následne vznietilo.

asad, putin

Sýria myslí na návrat do Ligy arabských štátov. Hľadá spojencov

01.04.2023 18:22

Reuters objasnil, že prezidentovi Asadovi sa viac ako desaťročie vyhýbali mnohé západné a arabské štáty kvôli občianskej vojne.

Ondrej Lunter, predseda BBSK

Banskobystrická župa usporila na energiách milión eur. Ako sú na tom ostatné?

01.04.2023 17:49

Vo svojich úradoch a inštitúciách menej kúrili či svietili, teraz žnú v Banskej Bystrici úspech. Kam pôjdu ušetrené peniaze?

rozpravkarka2

Tak som sa vrátila... O trochu smutnejšia. Pretože zo sveta sa stratila rozprávka o troch grošoch. Mám pocit, že ju musím znovu nájsť.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 368
Celková čítanosť: 1251502x
Priemerná čítanosť článkov: 3401x

Autor blogu