Hovorí sa, že človek je dovtedy mladý, kým ho viac zaujíma sex ako politika. Malo by to platiť najmä v máji, mesiaci lásky. Ale žiaľ, stačí sa zadívať na blogy Pravdy, aby sme zistili, že aj v takom mesiaci, ako je máj, na celej čiare víťazí politika. Kto vie čím to je… Prečo nás čím ďalej tým viac zaujíma, ako ,,byť“, než ako ,,plodiť“? Je vyvrcholením lásky telesný akt? Možno milovať aj bez telesného zblíženia? Alebo sa dá vzťah medzi mužom a ženou vyjadriť aj inak: úctou a rešpektom. Je láskou ,,túžba po splynutí“? Alebo je to len chemická reakcia, ktorá prebehne v telách dvoch ľudí, ktorí nájdu v sebe zaľúbenie? A čo je to vlastne zaľúbenie?
História pozná mnoho príbehov veľkej lásky. Našli svoje vyjadrenie v dielach najväčších svetových spisovateľov, dramatikov, maliarov, ale aj hudobníkov. V tomto seriáli vám priblížim tie najznámejšie.
Je to jedna z najstarších ľúbostných balád. Rozprávala sa už v starovekom Grécku a mala viacero obdôb, z ktorých sa do dnešných čias najviac prepracovala ,,pastierska“. Ale tá prvá, pôvodná nebola o pastierovi a pastierke. Jej protagonistami bol poloboh Dafnis a nymfa Nomia. Dafnis bol synom Hermesa a je označovaný za prvého speváka, skladateľa piesni. Jeho učiteľom bola bájna bytosť – PAN, ktorý je napoly cap a napoly muž. Naučil Dafnisa hrať na flautu a gajdy. Dafnis hral tak krásne, že si ho obľúbila aj bohyňa lovu, Artemis. Snáď preto, že jej zvieratá nelovil ako iní ľudia, ale potuloval sa po lese s hudobnými nástrojmi v ruke. Tu stretol aj jednu z nýmf, ktoré sprevádzali Artemis, Nomiu. Zaľúbil sa o nej. Tá mu sľúbila, že s ním zostane, ale musel jej odprisahať, že jej nikdy nebude neverný. Svoju prísahu však nedodržal. V opitosti podľahol zvodom princeznej Chloris. Za trest ho Artemis oslepila a nechala ho blúdiť lesom, kde spieval o svojej nešťastnej láske k Nomii. Tam sa raz potkol a padol do priepasti. Stará grécka báj vraví, že ho jeho otec Hermes premenil na spievajúci kameň.
Táto pôvodná, prvotná báj si neskôr našla mnoho obdôb. Z Dafnisa sa stal pastier. Nymfa Nomia sa kdesi vytratila a z princeznej Chloris sa stala pastierka. Pôvodne kratučká báj sa stala podkladom pre slávny román gréckeho spisovateľa Longosa Lesbosa. O jeho živote nič nevieme, iba to, že žil na konci druhého alebo začiatku tretieho storočia.
Pod Hermesovým ,,spievajúcim“ kameňom našli pastieri dve deti. Chlapcovi dali meno Dafnis a dievčaťu Chloe. Vychovali ich ako vlastných. Keď deti dospeli, zaľúbili sa do seba, ale nevedeli, ako naplniť telesné spojenie. Neskôr sa dozvedeli, že sú adoptovaní a rozhodli sa vyhľadať svojich naozajstných rodičov. Po dlhšom hľadaní ich našli a nakoniec sa vzali.
Jurajiiiii.... :-))) Som Ti to chcela ...
aj ja musím ísť do mesta... :-)) ...
už musím končiť musích robiť ...
ja by som to posunul skôr v smere ...
Hm, no, to je v polohe mýtického ...
Celá debata | RSS tejto debaty