Založ si blog

Prečo sme vyhnaní z raja

       V siedmy deň  stvorenia, keď už všetko bolo tak, ako má byť, prišiel Boh k Adamovi a spýtal sa ho:

 

     ,,Si šťastný?“

     ,,Čo je to, pane?“ opýtal sa Adam.

      Vtedy si Stvoriteľ uvedomil, že človeku ešte čosi chýba – schopnosť cítiť. Preto sa rozhodol, že mu dá tú, čo je prameňom všetkých starostí aj radostí – Evu. Pochopil totiž, že každý cit musí mať svoje zrkadlo, v ktorom sa bude odrážať. Vzal Adamovi rebro a stvoril z neho ženu.

  

    Adam sa pozrel do jej očí. Uzrel v nich seba samého. Zalial ho pocit blaženosti. Uvedomil, že JE  a JE  ŠŤASTNÝ.

 

     Možno by to tak bolo naveky, keby v raji nebol aj diabol, premenený na hada. Zo sliny, ktorú vypľul na zem, urobil pravý opak šťastia – trápenie a bolesť. Zaklial ich do plodov stromu poznania. To, čo sa dialo ďalej, už pozná každý z nás. Najprv si odhryzla z plodu Eva a potom Adam. Spoznali svoju nahotu.

     V rajskej záhrade je však aj nahota dokonalá. Preto nemohla byť príčinou ich prvého hriechu. Stala sa ňou žiadostivosť a žiarlivosť. Adam spoznal, že nahá krása jeho ženy je žiadostivá aj pre iné oči. Začal žiarliť a pritom nemal na koho, veď tam boli len oni dvaja. Vytepal svojej  dokonalej žene zlatú obruč na nohu a pripútal ju k stromu poznania.

     Až vtedy Stvoriteľovi došla trpezlivosť a vyhnal ich z raja. Keď odtiaľ odchádzali, odnášali si so sebou plný batoh sklamania a bolesti. Aby sa s ním nemohli do raja nikdy vrátiť, postavil Stvoriteľ k bráne cherubínov s ohnivými mečmi.

     Od tých čias každý človek nesie so sebou vlastný náklad bolesti. Pri narodení je celkom malý, iba taký drobný kamienok. Zväčšuje sa s každým sklamaním a trápením, ako keď k jednému kamienku pridáme druhý, až z neho narastie celá kopa. Čím viac prikladáme, tým viac rastie. Až sa raz premení na obrovský balvan, ktorý  nás zohne do najhlbšieho prachu zeme, do najžeravejšieho popola.

 

     No práve v tom je naše vykúpenie. Vo chvíli, keď je náš chrbát najviac zohnutý a naša duša najviac zlomená, zistíme, že ten obrovský balvan nie je nič iné, len obrovská kopa malých kamienkov. Stačí ich po jednom odoberať a odhadzovať od seba.

     Niektorá z dávnych legiend dokonca hovorí, že keď sa zbavíme všetkých kamienkov, môžeme opäť vstúpiť do raja. Kým však máme v sebe čo i len jeden, raj pre nás zostane zatvorený.

  

 

Julián Apostata a jeho miesto v dejinách Slovenska – 2. časť

05.10.2019

Často sa hovorí, že naša civilizácia je tesne pred zrútením, tak ako bola Rímska ríša pár desaťročí pred svojim zánikom. Ak niekto nečítal predchádzajúcu časť, je tu: Julian Apostata a jeho miesto v dejinách Slovenska – 1. časť

Julián Apostata a jeho miesto v dejinách Slovenska -1. časť

04.10.2019

Osobnosť rímskeho cisára Juliana Apostatu patrí k tým, ktoré majú tie najkrajnejšie, hraničné ohodnotenia. Záleží na tom, kto sa na neho z akej perspektívy díva. Rímsky historik Ammianus Marcellinus (žil v 4. storočí), neovplyvnený prizmou kresťanského náboženstva, o ňom píše ako o poslednom veľkom cisárovi Rímskej ríše, ktorý sa pokúsil o náboženskú [...]

Maďar, Slovák, Hún aj Kvád – nepriateľ, či brat?

02.10.2019

Priznám sa, že ma k tejto úvahe priviedla debata na mojej FB stránke, kde som odcitovala časť diela rímskeho historika, Ammiana Marcellina *1 a jeho diela Dejiny rímskej ríše za soumraku antiky. Nepatrím k obdivovateľom a hltačom ľahkého beletristického žánru. Mojou srdcovkou je poézia – a kroniky. Čím staršie, tým lepšie. Ammianus Marcellinus ma zaujal už pred [...]

Zuzana Čaputová.

Kolúzna väzba sa zmení. Prezidentka podpísala novelu Trestného poriadku

30.07.2021 13:17

Novela hovorí, že ak nie je preukázané kolúzne správanie obvineného, základná dĺžka trvania kolúznej (útekovej) väzby má byť päť mesiacov.

Očkovanie / Vakcína / Covid / Koronavírus /

ŠÚKL eviduje 7752 hlásených podozrení na nežiaduce účinky vakcín

30.07.2021 12:30

Z celkového počtu hlásení je 46 závažných, čo predstavuje 9,6 percenta hlásení.

imrecze,

Exšéfa Finančnej správy Františka Imreczeho prepustili z väzby

30.07.2021 12:03, aktualizované: 12:40

Exprezident Finančnej správy Imrecze a bývalý šéf IT sekcie FS Grega boli vo väzbe od 29. januára v súvislosti s machináciami pri IT tendroch.

Baroková Biskupská záhrada na Spiši

Baroková Biskupská záhrada na Spiši

30.07.2021 12:00

Na Spiši sa budete cítiť ako vo Francúzsku. Biskupská záhrada má veľký potenciál.

Artemis

Tak som sa vrátila... O trochu smutnejšia. Pretože zo sveta sa stratila rozprávka o troch grošoch. Mám pocit, že ju musím znovu nájsť.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 349
Celková čítanosť: 1079047x
Priemerná čítanosť článkov: 3092x

Autor blogu