Druhý po kráľovi: palatín Juraj Thurzo (2. časť)

Pozrime sa na osobné zápisky Juraja Thurzu. Nachádzajú sa vo vzácnej rodinnej biblii a podrobne nám vykresľujú nielen osudy veľkého palatína, ale aj jeho rozmýšľanie a citový svet.

Palatín Juraj Thurzo

Palatín Juraj Thurzo

Urodzená a vznešená pani Žofia Forgáčová z Jelenca, dcéra Šimona Forgáča, najsladšia manželka urodzeného a vznešeného pána Juraja Turzu, keď s uvedeným pánom a svojím mužom najsvätejšie prežila 5 rokov bez 11 dní v bezúhonnej láske, v ťažkej chorobe ležiac, ostatne tehotná, keď prinášala plod dieťaťa [rodila] zbožne a ticho z údolia trápení odišla do neba v Bytčianskom kaštieli 27. novembra roku 1590 medzi deviatou a desiatou rannou hodinou v 22. roku svojho veku. Pochovaná je v bytčianskom kostole.

 

Ten istý vznešený a urodzený pán Juraj Thurzo oslávil svoj druhý sobáš so vznešenou pannou Alžbetou Coborovou, dcérou zbožnej pamäti vznešeného pána Imricha Cobora z Coboru a Coborszentmihály (Zombor v Srbsku), cisárskeho radcu a kráľovského komorníka v Uhorsku a manželky vznešenej pani Barbary Peréniovej na hrade Šaštín 11. februára roku 1592.

 

Ján Thurzo, prvororedý syn vznešeného a urodzeného pána Juraja Turzu a jeho manželky, vznešenej a urodzenej pani Alžbety Coborovej, sa narodil 4. augusta roku 1593 medzi druhou a treťou hodinou ráno pred svitaním, ktorého mal Boh ochraňovať a čo najdlhšie v budúcnosti pri živote uchovávať. Ján Turzo, prvorodený syn toho istého vznešeného a urodzeného pána Juraja Turzu, 1. marca 1594 bol zo života vytrhnutý, ktorého duša sa spojila s dušami nebeských druhov, pred očami nebeského Boha bol ukončený a pohreb bol celebrovaný v bytčianskom kostole 6. marca 1594.

 

Zaujímavé sú najmä prívlastky, ktoré adresuje svojim dvom manželkám. Žofii vraví ,,najsladšia“ a Alžbete ,,najdrahšia“. V čase, keď žil, bola kvetnatá dvorná reč takmer povinná, najmä v šľachtických kruhoch. Keďže v ďalších zápiskoch často používa pojem ,,najdrahšia manželka“, dá sa predpokladať, že Žofia bola predsa len jeho srdcu bližší, tú totiž označil za ,,najsladšiu“.

 

Nech to už bolo akokoľvek, z pohľadu dnešných čias si Juraj Thurzo zasluhuje našu pozornosť nielen ako významný cisársky diplomat a palatín, ale aj ako starostlivý manžel a otec. Veď pre svojich sedem dcér dal postaviť  Sobášny palác, budovu, v ktorej sa odohrávali všetky svadby, plesy, alebo významnejšie udalosti.

 

Vrchol Thurzovej životnej kariéry znamenala jeho voľba za uhorského palatína. Palatín bol po panovníkovi prvý muž v krajine s rozsiahlou politickou, vojenskou, finančnou a súdnou mocou. Jeho plat bol 1 000 zlatých ročne. Mal právo vyniesť rozsudok smrti aj nad osobami šľachtického pôvodu. Jeho povinnosťou bolo byť spravodlivým sudcom bez ohľadu na pôvod a postavenie osôb. Všetkými prostriedkami mal ochraňovať bezbranných – tak, ako to bolo zakotvené v prísahe, ktorú skladal pred snemom.

 

Ako prezrádzajú portréty, Juraj Thurzo nebol práve najväčší krásavec. No práve on je dôkazom toho, že aj v "nepeknom" ľudskom obale sa môže skrývať veľký duch.

Ako prezrádzajú portréty, Juraj Thurzo nebol práve najväčší krásavec. No práve on je dôkazom toho, že aj v „nepeknom“ ľudskom obale sa mže skrývať veľký duch.

Alžbeta Báthoryová bol prvý závažný prípad, ktorý mal vyriešiť. Prežil  ju len len o dva roky. Zomrel, keď nemal ani 50 rokov. Z jeho ôsmych detí bolo sedem dcér a jediný syn – Imrich.

Juraj Thurzo bol jedným z najvýznamnejších predstaviteľov protestantizmu na v Uhorsku. Udržiaval styky s významnými zahraničnými protestantmi a univerzitami, podporoval zakladanie evanjelických fár, škôl a gymnázií a študentov študujúcich v zahraničí.

Bol podporovateľom humanistickej vzdelanosti, v jeho službách pôsobili viacerí humanistickí vzdelanci. Okrem iných jazykov, on a celá jeho rodina ovládali aj slovenčinu. Jeho najbližší spolupracovníci a radcovia boli zväčša zemani slovenského pôvodu. Ako palatín sa pri sporoch v Banskej Bystrici a Krupine postavil za záujmy Slovákov (slovenských mešťanov) a vo svojich vlastnoručných listoch mestám používal vyjadrenia „nostra natio Slavica“ alebo „naša slovenská nácia“.

 

Juraj Thurzo bol mimoriadne vzdelaný – hovoril latinsky, grécky, nemecky, maďarsky, slovensky a dorozumel sa aj chorvátsky – v gréčtine dokonca písal básne. Z Bytče urobil stredisko humanistickej vzdelanosti. Podporoval umenie, školy a kostoly. Na koncertoch vystupovali hudobníci pozvaní z Viedne.  Slovenčina bola veľmi používaná na jeho panstvách aj v úradnom styku. Keď boli jeho majetky ohrozené, nechal poklady presunúť z bytčianskeho zámku na bezpečný hrad Lietava. Spolu so šperkami tam uložil aj archív a celú svoju knižnicu. Práve tá zasluhuje veľkú pozornosť – obsahovala viac ako 800 zväzkov kníh, napr. Dejiny Perzie od Petra Bizara, Históriu Rimanov od Alexandra Appianiho, História Ameriky od Jakuba LeMoyna, diela Sokratove a Aristotelove, knihy Erazma Rotterdamského, Homérova Odyssea, Ezopove Bájky, Múnsterovu Kozmografiu, objemné Základy medicíny od Leonarda Fuchsa.
Zúčastnil sa na viacerých protitureckých bojoch – 1590 pod Ostrihomom, 1593 pri Stoličnom Belehrade, 1594 na oslobodení hradov Hajnáčka, Modrý Kameň a dobývaní Ostrihomu 1601. Vo víťaznej bitke bitke pri Székesfehervári (Stoličnom Belehrade) bol vážne zranený. Zomrel v Bytči 24. decembra 1616.

 

Vianočná báseň

22.12.2023

December si zas Na perie z dažďa privyká. Boh ukryl svoje srdce Do medovníka. A čas je múdry blázon, Čo zobral všetkým kráľom Koruny. Polnočná omša Brnká na struny. Náhle sa vystrie vesmír, Dažďom spútany A siaha do hviezd Roztrasenými prstami. Že vraj som vaše, Teší sa dieťa, Čo v jasliach zohrievajú Kravičky. Anjel ho prikryl, Koledou, tónom z pesničky. Tak [...]

Ne/STRETNUTIE

07.04.2023

„Pútnička, kam si zmizla?“ „Nepoviem. Odišla som.“ „Prečo?“ „Nechce sa mi tu už byť s vami. Som unavená.“ „Z čoho…“ „Z vás… Ako míňate slová. Ste ako Maruškin otec. Nemajú pre vás cenu.

Dievčatko a zápalka

14.03.2023

„Už si rozkvitla?“ „Ano.“ „Trvalo Ti to dlho. Veľmi dlho.“ „Ja viem.“ „Prečo?“ „Na začiatku bola samá neláska. Toľko nelásky, že sa mi z toho krútila hlava. Uletela som z toľkého točenia.“

Merkelová, Putin

Merkelová bránila vstupu Ukrajiny do NATO, bála sa ruskej reakcie, píše v knihe. Čo jej povedal Putin počas stretnutia?

21.11.2024 09:32

V popise jedného stretnutia s Putinom potom Merkelová naznačuje, že načasovanie invázie na Ukrajinu súviselo aj s jej odchodom z politiky.

Czech Republic Slovakia

Českí politici sa hádajú pre zvýšenie platov. Bude Petr Fiala zarábať viac peňazí ako Robert Fico?

21.11.2024 09:00

Opozícii prekáža nielen zvýšenie platov politikov. Varuje, že keby Petr Fiala zostal pri moci,Slováci by mohli dostávať vyššie mzdy ako Česi.

Čierny Balog

Okolie Čierneho Balogu sa mení na mesačnú krajinu, lesy sa Horehroncom strácajú pred očami pre mohutnú ťažbu

21.11.2024 08:00

V okolí spustili, kvôli lykožrútovej kalamite, masívnu ťažbu dreva.

Carlo Acutis

Prvý svätec tohto milénia: Pápež kanonizuje mladíka, ktorého označujú za 'patróna internetu'

21.11.2024 07:51

Carlo Acutis, ktorý sa narodil talianskym rodičom v Londýne, bol webový dizajnér.

rozpravkarka2

Tak som sa vrátila... O trochu smutnejšia. Pretože zo sveta sa stratila rozprávka o troch grošoch. Mám pocit, že ju musím znovu nájsť.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 370
Celková čítanosť: 1383774x
Priemerná čítanosť článkov: 3740x

Autor blogu