Založ si blog

Maďar, Slovák, Hún aj Kvád – nepriateľ, či brat?

Priznám sa, že ma k tejto úvahe priviedla debata na mojej FB stránke, kde som odcitovala časť diela rímskeho historika, Ammiana Marcellina *1  a jeho diela Dejiny rímskej ríše za soumraku antiky. Nepatrím k obdivovateľom a hltačom ľahkého beletristického žánru. Mojou srdcovkou je poézia – a kroniky. Čím staršie, tým lepšie.

Ammianus Marcellinus ma zaujal už pred rokmi, a jeho takmer 800 stranová kniha bola výzvou do boja. Nielen počtom strán, no najmä kronikárskym spôsobom zápisu.

Povedali by ste si: žiadny dej. To je horšie, ako čítať učebnice dejepisu.

A veru nie je. Pretože práve Ammianus vám otvorí oči a nastolí množstvo otázok, na ktoré naše učebnice dejepisu nemajú odpoveď.

Z jeho rozsiahlych spisov ma zaujalo 4 storočie, to, čo sa odohrávalo na našom území. Klasické vedomosti o rímskej légii pri Laugariciu pri tom veľmi rýchlo blednú.

Od prelomu letopočtov sa na územie južného Slovenska presídlil kmeň Kvádov. Ich vzťah ku Rímskej ríši sa formoval podľa toho, aký cézar, pardón, opravím sa – augustus – práve vládol. Tá oprava má svoje opodstatnenie.

Rozdiel medzi augustom a cézarom nám najlepšie vysvetlia pomery Rímskej ríše, ktoré viedli k takz. tetrarchii. Zaviedol ju Dioklecián, a znamená štvorvládie štyroch cisárov – dvoch mladších a dvoch starších. Tí starší používali titul augustus, mladší cézar.

 

V časoch tetrarchie územie južného Slovenska, obývané Kvádmi, patrilo k dôležitým strategickým záujmom Rímskej ríše. V pláne bolo vytvoriť z neho novú provinciu, na druhej strane Dunaja. Viacerí cisári tento plán buď odmietali, alebo sa ho snažili naplniť. Vojnovou politikou, ktorá vyvolávala ustavičné šarvátky na hranici Limes Romanus, sa im to nedarilo.

Tak to skúsili inak – ponukou vazalstva a výhodných mierových dohôd.

O kráľovi Vanniovi a jeho kráľovstve vieme čo to z učebníc.

Nevieme však, že v hre bol ďalší kráľ. Vychovávaný na dvore Konstantia II, v jeho rodine. Dostal sa tam spolu s ďalšími synmi germánskych, kvádskych a sarmatských kniežat. Ešte ako princ. Patril ku skupine mladíkov, ktorých poslali do Rímskej ríše spriatelené kmene na druhej strane Dunaja, teda Barbariku, ako záruku priateľských úmyslov v rámci nových klientskych vzťahov.

Ammianus nám prezrádza aj meno mladého kvádskeho kráľa: Araharius. Po smrti svojho otca sa vrátil na územie Slovenska, aby tam vládol.

 

O tom, že medzi Rimanmi a Kvádmi v istú dobu skutočne vládli priateľské pomery, svedčí aj to, že za Dunajom vznikali nevojenské stavby na spôsob rímskych provinciálnych rustikálnych vill. Za všetky stačí spomenúť Cífer – Pác. Netreba sa mýliť, nie je to žiadna vojenská pevnosť, ale sídlo bohatého veľmoža, ktorý si doprial rímsky prepych. Preto predpokladám, že po návrate z Ríma sa mohol Araharius usadiť práve tu. Ale je to len moja domnienka.

Vrátim sa k pôvodnému článku o Kvádoch na mojej FB stránke.

Okamžite tam vznikli otázky, kto vlastne boli. Či boli skutočne jedným z kmeňov Germánov, ako to tvrdia oficiálne pramene, alebo Slovania – zaznelo tam aj to. Konšpiračné teórie sa krútia okolo interpretácie slova Quad – had. No dobre. Riadne pritiahnuté za vlasy. Ale keď si pozriete dobove mapy stredného Barbarika, kde bolo usadené uzemie Kvádov, nájdete na nej minimálne jedno pomenovanie, ktoré má nádych slovanstva. Zarážajúci je symbol v tvare slovanskej runy vo forme pečatí na tehlách, ktoré archeológovia našli, keď odkrývali nález v Cíferi. A toto môžem potvrdiť. Bola som na prednáške v Archeologickom múzeu, kde premietali okrem iného aj snímku spomínanej tehly – s pečaťou tehliara, čo ich vyrábal a dodával na stavbu cíferskej villy.

 

Ale zas – pôvod Kvádov nie je pre mňa dôvodom, aby som pre to nemohla spávať. Z Ammiana som sa dozvedela iné, omnoho dôležitejšie veci. Snažili sa žiť s okolitými kmeňmi v mieri. Či to už boli Markomani alebo Sarmati.

 

Národ Sarmatov je tiež zaujímavý. . To, že Ammianus Marcellinus použil v svojich spisoch názov Sarmati, ešte presne nelokalizuje miesta ich sídlisk. V internetových prameňoch je spomínané, že boli polokočovný národ. Je však možné, že časť z nich sa usadila v Panónii (dnešné Maďarsko), ktorú predtým obýval keltský kmeň Eraviskov. Boli to teda tí, čo v Maďarsku žili pred sťahovaním národov a príchodom Húnov.

Kvádi s nimi vytvorili kmeňový zväzok. Tak ako aj s Markomanmi. Nevideli v okolitých susedoch nepriateľov, ale bratov. Spolubojovníkov v dobe ohrozenia a spoluochrancov v dobe mieru.

 

 

 

Čo nám o autorovi Dejín rímskej ríše za súmraku antiky prezrádza wikpedia: 

 

*1 – Ammianus Marcellinus (* okolo 330 – † medzi 391 – 400) bol rímsky historik, posledný významný predstaviteľ rímskej pragmatickej školy a významný prameň informácii o dejinách neskorej antiky. Jeho dielo pôvodne pokrývalo udalosti od roku 96 do roku 378, významnejšie úseky sa zachovali ale iba o rokoch 353 – 378. Narodil v sýrskej Antiochii niekedy medzi rokmi 330 – 335 v zámožnej rodine gréckeho pôvodu. Jeho literárna činnosť je úzko spätá s jeho vojenskou kariérou, ktorú začal za vlády cisára Konstantia II. a ktorá mu poskytla látku pre väčšinu jeho diela. Zúčastnil sa niekoľkých ťažení proti Peržanom na východnej hranici Rímskej ríše, aj na mnohých ďalších vojenských ťaženiach proti Frankom aj Gótom. Jeho postavenie sa menilo v závislosti na osobe práve vládnuceho cisára – zdá sa, že u Konstatia upadol do nemilosti, ale opäť sa vzmohol za cisára Juliana, ktorý podporoval pohanských šľachticov a obnovenie pohanskej elity. Spolu s Juliánom sa zároveň zúčastnil na druhej veľkej výprave na východe, pri ktorom Julián zahynul a sám historik skoro prišiel o život.

Posledné obdobie svojho života strávil činnosťou historika v Ríme. Výsledkom jeho literárneho úsilia sa stali Rerum gestarum libri XXXI (31 kníh dejín), ktorými si už za života získal úspech. Zomrel niekedy po roku 395, pravdepodobne okolo roku 400. Bol to posledný historik pohanskej éry Rímskej ríše.

 

 

 

Víchrica Ylenia a malý biely kamienok

19.02.2022

Ylenia sa nemazná. Zaútočí na všetko, čo jej stojí v ceste. Zohýba stromy, udiera na plechové strechy, prevracia smetné koše.

Pavol a Terezka: láska z vlaku

13.01.2022

Niekoľko stupňov pod nulou jasne ukazovalo, že kdesi nablízku treba hľadať Mrázika. Pritisla som sa ku stene. Sálali z nej zvyšky tepla malej železničnej staničky, ktorú presne o šiestej zamkla predavačka lístkov. Na peróne pri kufroch postávalo pár dievčat, zrejme cestovali niekde do veľkého sveta, kde sú železničné stanice aspoň tak veľké ako dedinka, z ktorej sme [...]

Mladý muž, mladá žena a jedno vyčerpané dieťa. (Alebo ukrajinský sen o lepšom živote)

02.01.2022

Dnes je taký zvláštny deň, keď sa Bratislavský samospravny kraj rozhodol, že dopraje svojim obyvateľom na mesiac cestovanie zadarmo. Nevedela som to, keď som ráno nasadala do autobusu.

zeman

Česko by malo podľa Zemana prijať Rusov, ktorí utekajú pred mobilizáciou

25.09.2022 22:04

Český minister zahraničia však už skôr uviedol, že krajina by ruských utečencov prijímať nemala.

Branislav Strýček Mochovce Slovenské elektrárne

Slovenské elektrárne: Všetko je predané. Vládny plán B nás poženie do konkurzu

25.09.2022 21:41

Generálny riaditeľ Slovenských elektrární Branislav Strýček zvolal na nedeľu večer mimoriadne stretnutie v bratislavskej centrále kvôli novému zákonu o energetike.

Rusko Vojna Mobilizácia Branci

Do armády povolali aj chorých či postarších. Ruské úrady po kritike sľubujú nápravu

25.09.2022 20:44

Putin pri ohlasovaní čiastočnej mobilizácie uviedol, že do armády budú povolaní iba ľudia s vojenskými skúsenosťami alebo s príslušnými schopnosťami.

Romana Tabák

Tabák prezradila svoju verziu bitky s Cigánikovou

25.09.2022 19:01

Romana Tabák (Sme rodina) reagovala na status Jany Bittó Cigánikovej (SaS), v ktorom rozobrala ich vzájomný piatkový konflikt.

Artemis

Tak som sa vrátila... O trochu smutnejšia. Pretože zo sveta sa stratila rozprávka o troch grošoch. Mám pocit, že ju musím znovu nájsť.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 358
Celková čítanosť: 1188921x
Priemerná čítanosť článkov: 3321x

Autor blogu