Založ si blog

Maďar, Slovák, Hún aj Kvád – nepriateľ, či brat?

Priznám sa, že ma k tejto úvahe priviedla debata na mojej FB stránke, kde som odcitovala časť diela rímskeho historika, Ammiana Marcellina *1  a jeho diela Dejiny rímskej ríše za soumraku antiky. Nepatrím k obdivovateľom a hltačom ľahkého beletristického žánru. Mojou srdcovkou je poézia – a kroniky. Čím staršie, tým lepšie.

Ammianus Marcellinus ma zaujal už pred rokmi, a jeho takmer 800 stranová kniha bola výzvou do boja. Nielen počtom strán, no najmä kronikárskym spôsobom zápisu.

Povedali by ste si: žiadny dej. To je horšie, ako čítať učebnice dejepisu.

A veru nie je. Pretože práve Ammianus vám otvorí oči a nastolí množstvo otázok, na ktoré naše učebnice dejepisu nemajú odpoveď.

Z jeho rozsiahlych spisov ma zaujalo 4 storočie, to, čo sa odohrávalo na našom území. Klasické vedomosti o rímskej légii pri Laugariciu pri tom veľmi rýchlo blednú.

Od prelomu letopočtov sa na územie južného Slovenska presídlil kmeň Kvádov. Ich vzťah ku Rímskej ríši sa formoval podľa toho, aký cézar, pardón, opravím sa – augustus – práve vládol. Tá oprava má svoje opodstatnenie.

Rozdiel medzi augustom a cézarom nám najlepšie vysvetlia pomery Rímskej ríše, ktoré viedli k takz. tetrarchii. Zaviedol ju Dioklecián, a znamená štvorvládie štyroch cisárov – dvoch mladších a dvoch starších. Tí starší používali titul augustus, mladší cézar.

 

V časoch tetrarchie územie južného Slovenska, obývané Kvádmi, patrilo k dôležitým strategickým záujmom Rímskej ríše. V pláne bolo vytvoriť z neho novú provinciu, na druhej strane Dunaja. Viacerí cisári tento plán buď odmietali, alebo sa ho snažili naplniť. Vojnovou politikou, ktorá vyvolávala ustavičné šarvátky na hranici Limes Romanus, sa im to nedarilo.

Tak to skúsili inak – ponukou vazalstva a výhodných mierových dohôd.

O kráľovi Vanniovi a jeho kráľovstve vieme čo to z učebníc.

Nevieme však, že v hre bol ďalší kráľ. Vychovávaný na dvore Konstantia II, v jeho rodine. Dostal sa tam spolu s ďalšími synmi germánskych, kvádskych a sarmatských kniežat. Ešte ako princ. Patril ku skupine mladíkov, ktorých poslali do Rímskej ríše spriatelené kmene na druhej strane Dunaja, teda Barbariku, ako záruku priateľských úmyslov v rámci nových klientskych vzťahov.

Ammianus nám prezrádza aj meno mladého kvádskeho kráľa: Araharius. Po smrti svojho otca sa vrátil na územie Slovenska, aby tam vládol.

 

O tom, že medzi Rimanmi a Kvádmi v istú dobu skutočne vládli priateľské pomery, svedčí aj to, že za Dunajom vznikali nevojenské stavby na spôsob rímskych provinciálnych rustikálnych vill. Za všetky stačí spomenúť Cífer – Pác. Netreba sa mýliť, nie je to žiadna vojenská pevnosť, ale sídlo bohatého veľmoža, ktorý si doprial rímsky prepych. Preto predpokladám, že po návrate z Ríma sa mohol Araharius usadiť práve tu. Ale je to len moja domnienka.

Vrátim sa k pôvodnému článku o Kvádoch na mojej FB stránke.

Okamžite tam vznikli otázky, kto vlastne boli. Či boli skutočne jedným z kmeňov Germánov, ako to tvrdia oficiálne pramene, alebo Slovania – zaznelo tam aj to. Konšpiračné teórie sa krútia okolo interpretácie slova Quad – had. No dobre. Riadne pritiahnuté za vlasy. Ale keď si pozriete dobove mapy stredného Barbarika, kde bolo usadené uzemie Kvádov, nájdete na nej minimálne jedno pomenovanie, ktoré má nádych slovanstva. Zarážajúci je symbol v tvare slovanskej runy vo forme pečatí na tehlách, ktoré archeológovia našli, keď odkrývali nález v Cíferi. A toto môžem potvrdiť. Bola som na prednáške v Archeologickom múzeu, kde premietali okrem iného aj snímku spomínanej tehly – s pečaťou tehliara, čo ich vyrábal a dodával na stavbu cíferskej villy.

 

Ale zas – pôvod Kvádov nie je pre mňa dôvodom, aby som pre to nemohla spávať. Z Ammiana som sa dozvedela iné, omnoho dôležitejšie veci. Snažili sa žiť s okolitými kmeňmi v mieri. Či to už boli Markomani alebo Sarmati.

 

Národ Sarmatov je tiež zaujímavý. . To, že Ammianus Marcellinus použil v svojich spisoch názov Sarmati, ešte presne nelokalizuje miesta ich sídlisk. V internetových prameňoch je spomínané, že boli polokočovný národ. Je však možné, že časť z nich sa usadila v Panónii (dnešné Maďarsko), ktorú predtým obýval keltský kmeň Eraviskov. Boli to teda tí, čo v Maďarsku žili pred sťahovaním národov a príchodom Húnov.

Kvádi s nimi vytvorili kmeňový zväzok. Tak ako aj s Markomanmi. Nevideli v okolitých susedoch nepriateľov, ale bratov. Spolubojovníkov v dobe ohrozenia a spoluochrancov v dobe mieru.

 

 

 

Čo nám o autorovi Dejín rímskej ríše za súmraku antiky prezrádza wikpedia: 

 

*1 – Ammianus Marcellinus (* okolo 330 – † medzi 391 – 400) bol rímsky historik, posledný významný predstaviteľ rímskej pragmatickej školy a významný prameň informácii o dejinách neskorej antiky. Jeho dielo pôvodne pokrývalo udalosti od roku 96 do roku 378, významnejšie úseky sa zachovali ale iba o rokoch 353 – 378. Narodil v sýrskej Antiochii niekedy medzi rokmi 330 – 335 v zámožnej rodine gréckeho pôvodu. Jeho literárna činnosť je úzko spätá s jeho vojenskou kariérou, ktorú začal za vlády cisára Konstantia II. a ktorá mu poskytla látku pre väčšinu jeho diela. Zúčastnil sa niekoľkých ťažení proti Peržanom na východnej hranici Rímskej ríše, aj na mnohých ďalších vojenských ťaženiach proti Frankom aj Gótom. Jeho postavenie sa menilo v závislosti na osobe práve vládnuceho cisára – zdá sa, že u Konstatia upadol do nemilosti, ale opäť sa vzmohol za cisára Juliana, ktorý podporoval pohanských šľachticov a obnovenie pohanskej elity. Spolu s Juliánom sa zároveň zúčastnil na druhej veľkej výprave na východe, pri ktorom Julián zahynul a sám historik skoro prišiel o život.

Posledné obdobie svojho života strávil činnosťou historika v Ríme. Výsledkom jeho literárneho úsilia sa stali Rerum gestarum libri XXXI (31 kníh dejín), ktorými si už za života získal úspech. Zomrel niekedy po roku 395, pravdepodobne okolo roku 400. Bol to posledný historik pohanskej éry Rímskej ríše.

 

 

 

Julián Apostata a jeho miesto v dejinách Slovenska – 2. časť

05.10.2019

Často sa hovorí, že naša civilizácia je tesne pred zrútením, tak ako bola Rímska ríša pár desaťročí pred svojim zánikom. Ak niekto nečítal predchádzajúcu časť, je tu: Julian Apostata a jeho miesto v dejinách Slovenska – 1. časť

Julián Apostata a jeho miesto v dejinách Slovenska -1. časť

04.10.2019

Osobnosť rímskeho cisára Juliana Apostatu patrí k tým, ktoré majú tie najkrajnejšie, hraničné ohodnotenia. Záleží na tom, kto sa na neho z akej perspektívy díva. Rímsky historik Ammianus Marcellinus (žil v 4. storočí), neovplyvnený prizmou kresťanského náboženstva, o ňom píše ako o poslednom veľkom cisárovi Rímskej ríše, ktorý sa pokúsil o náboženskú [...]

Ohybný jazyk Anakond

01.10.2019

Ohybný jazyk Anakond Štyrikrát medom pomazaný. Okolo tela opásaný. Štiepený slinou slepej vrany. K Anakonde sa neprikrádam. Je iba chvostom, čo sa chce spojiť s hlavou hada. S Anakondou sa nebozkávam. Nechcem byť v kruhu, čo tvorí chvost a hlava. Pred desiatimi rokmi jedna z nich zhltla moju dušu a nevypľula nazad. Aj keď to prehĺtanie bol iba hlúpy hazard. [...]

Očkovanie / Vakcína / Covid / Koronavírus /

ŠÚKL eviduje 7752 hlásených podozrení na nežiaduce účinky vakcín

30.07.2021 12:30

Z celkového počtu hlásení je 46 závažných, čo predstavuje 9,6 percenta hlásení.

imrecze,

Exšéfa Finančnej správy Františka Imreczeho prepustili z väzby

30.07.2021 12:03, aktualizované: 12:40

Exprezident Finančnej správy Imrecze a bývalý šéf IT sekcie FS Grega boli vo väzbe od 29. januára v súvislosti s machináciami pri IT tendroch.

Baroková Biskupská záhrada na Spiši

Baroková Biskupská záhrada na Spiši

30.07.2021 12:00

Na Spiši sa budete cítiť ako vo Francúzsku. Biskupská záhrada má veľký potenciál.

protest proti zvýhodňovaniu očkovaných, Prezidentský palác

Protest pri Prezidentskom paláci pokračuje. Polícia tvrdí, že prijala opatrenia

30.07.2021 10:59, aktualizované: 13:05

Bratislavská polícia podľa vlastných slov prijala adekvátne opatrenia a v prípade narušenia verejného poriadku je pripravená v zmysle zákona zasiahnuť.

Artemis

Tak som sa vrátila... O trochu smutnejšia. Pretože zo sveta sa stratila rozprávka o troch grošoch. Mám pocit, že ju musím znovu nájsť.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 349
Celková čítanosť: 1079044x
Priemerná čítanosť článkov: 3092x

Autor blogu