Založ si blog

Tento systém nestavia, ale ničí. Aj medzigeneračnú kontinuitu.

S ľútostou vidím, že nám vymrel istý druh ľudí. Polyhistorici. Teda tí, ktorí si z viacerých oblastí zohnali podklady a informácie, kým sa do niečoho pustili.

Mala som možnosť poznať jedného takého človeka. Kostolníka, čo kedysi pred rokmi, keď ešte o internete nikto nechýroval, odomykal a zamykal evanjelický kostol v Starej Turej. Na prvý pohľad nikto zvláštny. Veď čože je to za funkciu, kostolník.
Často som však chodila k nemu na čaj. Udivoval ma nesmiernou hĺbkou svojich vedomostí z rôznych vedných oblastí. Občas čosi uverejňoval v novinách, zvyčajne o literátoch, ktorých mal rád. Ale. Nikdy nič neuverejnil bez toho, aby si nenašiel o nich všetko, čo sa len dalo nájsť. Vypisoval si citáty, hľadal informácie o nich, o ich domácom prostredí, zháňal noviny s ich recenziami a hodnoteniami, proste si budoval plastický obraz o tom, akí boli v minulosti. Pretože vychádzal z premisy, že minulosť buduje súčasnosť a cez ňu budúcnosť.

Dnes netreba pracne zháňať staré časopisy, vypisovať citácie z kníh. Internet a google už nejaký ten rôčik fungujú. Ale akosi sa to už nepovažuje za potrebné: pozrieť sa na minulosť, aby sme pochopili prítomnosť. Tak sa stáva, že mená, ktoré boli v minulosti autoritou pre svoj ťažký životný osud a tiché rebelanstvo proti režimu, pre súčasnú generáciu nastupujúcich (nielen literárnych) kritikov nič neznamenajú. Nepoznajú ich. Nemajú ich naštudovaných. Hodnotia len krátky výsek ich života, prípadne tvorby.
Rozmýšľam, či je to dobré alebo nie. Možno to má nejaký zmysel, ktorý ja neviem nájsť, pretože patrím do generácie, kde bola medzigeneračná kontinuita nevyhnutnosťou. Donášala nám úctu k veciam, čo iní vytvorili a osudom, čo prežili.

Stratené mestá našej historie: Eburu, sídlo kvádskych kráľov

30.12.2022

Pred dvom dňami som mala na svojej FB stránke veľmi peknú debatu o jednom z národov, ktorý žil na našom území viac ako 400 rokov, a predsa o ňom vieme pramálo. Zostavovatelia učebníc dejepisu pre základné a stredné školy ho priradili ku Germanom, venovali mu pár všeobecných viet – a to bolo všetko. Áno. Reč je o Kvádoch. Ako poznamenal jeden z komentujúcich na [...]

Jezuliatko

24.12.2022

December Si zas na perie z dažďa prikvyká. Boh ukryl svoje slzy Do medovníka.

Vianočná (anti) love story

21.12.2022

Končil sa rok 2012, keď Anna dostala na Štedrý deň zvláštny telefonát. Priateľka, čo volala, jej prezradila, že Annin manžel, ktorý mal v meste kupovať posledné darčeky, je u nej.

babiš

Babiš si po prehre s Pavlom dá „politický detox", o budúcnosti povie viac po sneme ANO

30.01.2023 22:30

Expremiér je nakoniec rád, že v prezidentských voľbách nevyhral. Nenávisť voči nemu je podľa jeho slov "desivá".

Abrams M-1

Rusi sa desia západných tankov pre Ukrajinu. Sľubujú za ne milióny

30.01.2023 22:14

Spolubojovníci dostanú po pol milióna rubľov, smie ich byť však najviac desať.

Belgicko Brusel Nôž Útok

Útok nožom na bruselskej stanici si vyžiadal troch zranených

30.01.2023 21:25

Podozrivý útočník je polícii známy pre svoje "psychické problémy".

Eduard Heger / Boris Kollár / Richard Sulík /

Cirkus pred hlasovaním o termíne predčasných volieb: Kollár jún nepretlačil, Sulík nechce obísť Matoviča

30.01.2023 20:30

Výsledok? Stretnutie sa nakoniec uskutočnilo, no dohoda na termíne sa nezmenila.

rozpravkarka2

Tak som sa vrátila... O trochu smutnejšia. Pretože zo sveta sa stratila rozprávka o troch grošoch. Mám pocit, že ju musím znovu nájsť.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 366
Celková čítanosť: 1226771x
Priemerná čítanosť článkov: 3352x

Autor blogu