Založ si blog

Tento systém nestavia, ale ničí. Aj medzigeneračnú kontinuitu.

S ľútostou vidím, že nám vymrel istý druh ľudí. Polyhistorici. Teda tí, ktorí si z viacerých oblastí zohnali podklady a informácie, kým sa do niečoho pustili.

Mala som možnosť poznať jedného takého človeka. Kostolníka, čo kedysi pred rokmi, keď ešte o internete nikto nechýroval, odomykal a zamykal evanjelický kostol v Starej Turej. Na prvý pohľad nikto zvláštny. Veď čože je to za funkciu, kostolník.
Často som však chodila k nemu na čaj. Udivoval ma nesmiernou hĺbkou svojich vedomostí z rôznych vedných oblastí. Občas čosi uverejňoval v novinách, zvyčajne o literátoch, ktorých mal rád. Ale. Nikdy nič neuverejnil bez toho, aby si nenašiel o nich všetko, čo sa len dalo nájsť. Vypisoval si citáty, hľadal informácie o nich, o ich domácom prostredí, zháňal noviny s ich recenziami a hodnoteniami, proste si budoval plastický obraz o tom, akí boli v minulosti. Pretože vychádzal z premisy, že minulosť buduje súčasnosť a cez ňu budúcnosť.

Dnes netreba pracne zháňať staré časopisy, vypisovať citácie z kníh. Internet a google už nejaký ten rôčik fungujú. Ale akosi sa to už nepovažuje za potrebné: pozrieť sa na minulosť, aby sme pochopili prítomnosť. Tak sa stáva, že mená, ktoré boli v minulosti autoritou pre svoj ťažký životný osud a tiché rebelanstvo proti režimu, pre súčasnú generáciu nastupujúcich (nielen literárnych) kritikov nič neznamenajú. Nepoznajú ich. Nemajú ich naštudovaných. Hodnotia len krátky výsek ich života, prípadne tvorby.
Rozmýšľam, či je to dobré alebo nie. Možno to má nejaký zmysel, ktorý ja neviem nájsť, pretože patrím do generácie, kde bola medzigeneračná kontinuita nevyhnutnosťou. Donášala nám úctu k veciam, čo iní vytvorili a osudom, čo prežili.

Vianočná báseň

22.12.2023

December si zas Na perie z dažďa privyká. Boh ukryl svoje srdce Do medovníka. A čas je múdry blázon, Čo zobral všetkým kráľom Koruny. Polnočná omša Brnká na struny. Náhle sa vystrie vesmír, Dažďom spútany A siaha do hviezd Roztrasenými prstami. Že vraj som vaše, Teší sa dieťa, Čo v jasliach zohrievajú Kravičky. Anjel ho prikryl, Koledou, tónom z pesničky. Tak [...]

Ne/STRETNUTIE

07.04.2023

„Pútnička, kam si zmizla?“ „Nepoviem. Odišla som.“ „Prečo?“ „Nechce sa mi tu už byť s vami. Som unavená.“ „Z čoho…“ „Z vás… Ako míňate slová. Ste ako Maruškin otec. Nemajú pre vás cenu.

Dievčatko a zápalka

14.03.2023

„Už si rozkvitla?“ „Ano.“ „Trvalo Ti to dlho. Veľmi dlho.“ „Ja viem.“ „Prečo?“ „Na začiatku bola samá neláska. Toľko nelásky, že sa mi z toho krútila hlava. Uletela som z toľkého točenia.“

blesk, búrka, blesky, počasie

Pozor na vietor a prudký dážď. Meteorológovia varujú pred búrkami

21.06.2024 22:00

Na území celého Slovenska hrozia v piatok večer aj v sobotu búrky.

Medveď hnedý

Útoky medveďov na človeka v Japonsku sa množia. Ďalšou obeťou je stavebný robotník

21.06.2024 20:41

Medveď pravdepodobne zabil stavebného robotníka (58) v Japonsku. Muža našli v lese v prefektúre Nagano s rozsiahlymi poraneniami hlavy a chrbta.

vojna na Ukrajine, hroby, Charkov

NYT: Veľa mužov na Ukrajine sa skrýva. Obávajú sa, že ich nevycvičených pošlú na smrť

21.06.2024 18:35

Na Ukrajine žije mnoho mužov, ktorí sa skrývajú. Majú strach z odvodov do armády na obranu krajiny proti ruskej invázii. S niekoľkými z nich hovoril denník The New York Times (NYT).

Viktor Orbán

Nemecko už podľa Orbána 'nevonia a nevyzerá rovnako', zmenilo sa na multikultúrny svet

21.06.2024 18:21

Maďarský premiér Orbán počas návštevy Berlína povedal, že Nemecko sa v dôsledku migrácie zmenilo na "pestrofarebný, multikultúrny svet".

rozpravkarka2

Tak som sa vrátila... O trochu smutnejšia. Pretože zo sveta sa stratila rozprávka o troch grošoch. Mám pocit, že ju musím znovu nájsť.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 370
Celková čítanosť: 1350301x
Priemerná čítanosť článkov: 3649x

Autor blogu