Založ si blog

Ktorá láska je tá skutočná a pravá?

Príbeh prvý

Príchádzajú spolu na zástavku. Nerovný pár, hoci sa zdá, že sú rovesníci, šesťdesiatnici, možno sedemdesiatnici. On je vysoký, štíhly elegán, moderne oblečený do riflí bielej farby a svetlomodrého trička. Cítiť z neho vôňu klasickej vody po holení. Biele vlasy má podstrihnuté, upravené. Srší vitalitou a zdravím.

Ona je jeho pravý opak. Vidno, že je chorá. Musí opierať svoje nízke, obézne telo o barly, Napuchnuté nohy ju nevládzu niesť. Očividne ju trápi zdravie, možno aj preto nedbá o seba. Staré ošúchané legíny obopínajú jej  objemné nohy. Veľké voľné tričko neskrýva, že je v páse príliš hrubá.

Smerujú ku mne, na lavičku. Kúsok odo mňa zastavia.

“Poď, prejdeme sa ešte kúsok,” vraví vysoký muž svojej polovičke,

“Nevládzem, nohy ma bolia.”

“Veď pôjdeme iba kúsok, do kaviarne, dáme si kávu so zákuskom,” muž očividne sníva o obyčajných príjemnostiach všedného dňa, aké si dopraje takmer každý človek.

No žena krúti hlavou:

“Nie, nedošla by som tam, tie nohy ma naozaj veľmi bolia. Ale keď chceš, choď sám. ja si sadnem na lavičku tu vedľa mladej panej (ukazuje na mňa). Daj si kávu aj zákusok, niečo si kúp a potom sa vráť.”

Muž nič nepovie. Len pomôže svojej žene posadiť sa na lavičku. Vezme jej barly a postaví sa vedľa nej, Vzdá sa kávy aj zákusku a čaká pri nej. Neobzerá sa po iných ženách. Má starosť len o tú svoju, zostarnutú, napuchnutú, pribratú, chorú. Keď príde autobus, poprosí šoféra, aby trochu počkal. Potom podá svojej žene barly, pomôže jej nastúpiť – a obaja sa stratia v jame času…

 

Príbeh druhý

Zaklope na dvere dohodnuté znamenie. Trikrát dlho, raz krátko. Pred tým, než sa otvoria dvere, si naposledy prejde po krátkych vlasoch. Vie, ako vyzerá. Pred päťdesiatkou je ešte stále celkom súca, aj keď jej pás už dávno nie je štíhly.  No vie aj to, že aj jej čas už odratáva hodiny. Starne. A tak si chce užiť  Potajomky. So susedom, za ktorým už dvadsať rokov chodí. Je jej jedno, že má doma muža a tri deti. Má svoju veľkú, celoživotnú lásku, pre tú by bola schopná zradiť aj anjela a diabla dokopy.Na ničom inom nezáleží, len aby sa dvere pred ňou otvorili a ona si mohla užiť pár chvíľok ukradnutého šťastia.

Vie, presne, komu to šťastie kradne. Pretože jej “veľká láska” má tiež doma ženu a deti. Vie, že ich nikdy neopustí, Veľakrát jej povedal, že je dobrá len do postele, ale do svojej chalupy by ju nechcel.

Každá iná by sa po takých slovách otočila na opätku a s hrdosťou odišla. Ona nie. Je ochotná znášať všetko, poníženie, aj odstrkovanie. Dôvod? Snáď ten kúsok šťastia a zadosťučinenie, že ho ukradla tej druhej,

Dvere sa otvoria, Užije si svoju chvíľu, naplno, nenásytne. Potom sa svojho drahého opýta:

“Prečo ma niekedy nevezmeš na kávu alebo do reštaurácie?”

“Nechcem, aby ma s Tebou videl niekto v meste.” zaznie odpoveď od jej milovaného. “Ty si vydatá, ja ženatý, dostala si to, po čo si prišla – a teraz choď.”

Krutá a triezva pravda.

No napriek tomu o ňom tvrdí, že je skutočnou, pavou láskou jej života.

 

V posledné dni. . .

05.09.2016

... zúfalo prosím oheň, aby nezhasínal, nechal ma ďalej tancovať na horiacom knôte. A lial sa do mňa ako do fľaše červeného vína a môjmu srdcu daroval rubínový odtieň. Ohníček, oheň... viac »

Keltské mýty a legendy. ..

01.12.2014

Čítam výbornú knihu - encyklopédiu keltských mýtov a legiend. Dlho som nič lepšie nečítala. Zábavné, poučné, humorné... V skratke len dve z legiend: Fintanov kopec Fintan bol mýtickým viac »

Deja vu

11.11.2014

Nevedel, že som pútnička, ktorá nesie so sebou bremeno vlastnej nesmrteľnosti . Sprevádzal ma, hoci tušil, že nedokážem milovať. Že moje telo mi je iba na ťarchu. Že moje ruky nebudú dávať viac »

váhy, súd

Expolicajt a spisovateľ, stíhaný v kauze takáčovcov, sa na kauciu dostane z väzby

17.10.2017 15:06

Senát Najvyššieho súdu SR dnes na neverejnom zasadnutí zamietol sťažnosť prokurátora.

Klaus

Exprezident Klaus: Nadchádzajúce voľby ma až tak nezaujímajú

17.10.2017 15:00

"Mám obavy z toho, že nadchádzajúce parlamentné voľby v Česku, žiaľ, žiadne radikálne zmeny neprinesú," povedal v rozhovore pre Pravdu exprezident ČR Václav Klaus.

Benjamin Netanjahu

Izrael nebude tolerovať vojenskú prítomnosť Iránu v Sýrii

17.10.2017 14:34

Izraelský premiér hovoril o tejto téme s ruským ministrom obrany.

Martin Glváč, minister obrany

Smer vyzýva Lipšica, aby žiadal dovolanie v prípade jeho nehody

17.10.2017 14:29

Glváč uviedol, že Lipšic "mal toľko drzosti", že predstúpil pred kamery a hovoril, že v trestnom konaní platí na Slovensku dvojaký meter pre opozíciu a koalíciu.

rozpravkarka2

Tak som sa vrátila... O trochu smutnejšia. Pretože zo sveta sa stratila rozprávka o troch grošoch. Mám pocit, že ju musím znovu nájsť.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 343
Celková čítanosť: 673363x
Priemerná čítanosť článkov: 1963x

Autor blogu