Založ si blog

O mediálnej (ne)mravnosti, alebo prečo prestalo platiť trikrát meraj a raz rež

 Právne zákony a rozprávky sú  dvojičky – obidve sa narodili kdesi na začiatku ľudstva, v jeho úsvite, keď ešte človek nevedel,  že ten, kto sa ho snaží ovládnuť, raz bude oslovovaný ako náčelník, vládca, knieža, kráľ, či cisár.  No kým zákon prichádzal zväčša ,,zhora“ , vytvárali ho tí, čo chceli ovládať, rozprávky sa pozerali na svet ,,zdola“ – z pohľadu ovládaného.  Možno preto je ich optika iná ako optika zákonodarstva. Často krát sú v nich tí, ktorých zákon označuje za  zločincov, oslavovaní. Vezmime si klasický prípad Jánošíka. V ľudovom podaní hrdina, podľa dobových súdnych spisov  vrah a zlodej.  Ľudová slovesnosť má zvláštnu silu. Pretrvá aj potom, čo sa zákony zmenia a zákonodarci, čo ich najprv vymysleli a potom zmenili, pominú. Vďaka tomu niektoré pravdy rozprávok, legiend a porekadiel, pretrvávajú a idú s nami ďalej.

Trikrát meraj a raz strihaj…

Tak mi to hovorieval otec, keď som bola malá. Pamätám si chvíle, v ktorých mu tie slová najčastejšie prichádzali na rozum. Zvyčajne to bolo večer, sedel za stolom pri svetle rozsvietenej lampy a kládol svoje myšlienky na papier. Bol dopisovateľom, neskôr redaktorom Pravdy, ale ,,vyskúšal si“ aj ďalšie periodiká, vďaka čomu sa v našom dome usalašila novinárčina a úcta k nej.

Otec ma naučil zvážiť si to, čo napíšem. Vedel, akú má slovo moc. Že keď ho raz pustím medzi ľudí, ťažko je ho už  vziať späť. Vypovedané slovo je vizitkou nášho charakteru. Toho, ako rozmýšľame, čo je v našom vnútri.

Naučil ma aj inému, nielen rozumieť tomu, prečo sa ma pri písaní článku trikrát merať a raz rezať. Vštepil mi do hlavy pojem ,,mediálna mravnosť“.  Niečo, na čo sa už asi dnes zabudlo, keď sa tak dívam na to, čo je vysielané cez rozhlas či televíziu, alebo publikované v printových médiách.  Mohla by som sa rozpísať o programovej skladbe jednotlivých televíznych kanálov, o koncepcii spravodajských relácií, o absencii pozitívneho myslenia – myslím, že ani to by celkom nevystihlo úplnú podstatu toho, čomu ma otec  učil.

Uvedomiť si svoju vlastnú zodpovednosť za to, čo poviem. Každá minca má dve strany, tak je to aj s písaným, či hovoreným slovom. Jednou stranou mince je autor, druhou je prijímateľ. A ten materiál medzi nimi je médium. Nositeľ, ktorý prepraví  informáciu z jednej strany na druhú.  Autor aj médium sú zodpovední za to, čo sa deje s vnímaním a dušou čitateľa.  Čo do nej vkladajú. Ako sa prezentujú.

O tom je mediálna mravnosť. Uvedomiť si, ako formujeme tých,  ktorým predkladáme svoje slová. Overovať si pravdivosť údajov. Nepísať iba preto, aby sa naplnil účet vydavateľa. Možno by sme mali mať viacej takých otcov, ktorí by novinárom pri písaní šepli do ucha:

Tri krát meraj a raz rež…

Dievčatko a zápalka

14.03.2023

„Už si rozkvitla?“ „Ano.“ „Trvalo Ti to dlho. Veľmi dlho.“ „Ja viem.“ „Prečo?“ „Na začiatku bola samá neláska. Toľko nelásky, že sa mi z toho krútila hlava. Uletela som z toľkého točenia.“

To je tak, keď somár stále ťahá (alebo Príbeh káry)

27.02.2023

Ehm. Dobre. Začnem o sebe. Som kára. Celkom obyčajná. Taká, čo zvykne ťahať náklad. Nuž som si len tak stála pri ceste a čakala, kto na mňa začne nakladať.

Stratené mestá našej historie: Eburu, sídlo kvádskych kráľov

30.12.2022

Pred dvom dňami som mala na svojej FB stránke veľmi peknú debatu o jednom z národov, ktorý žil na našom území viac ako 400 rokov, a predsa o ňom vieme pramálo. Zostavovatelia učebníc dejepisu pre základné a stredné školy ho priradili ku Germanom, venovali mu pár všeobecných viet – a to bolo všetko. Áno. Reč je o Kvádoch. Ako poznamenal jeden z komentujúcich na [...]

nehoda

Obrovský hazard. S 1,65 promile viezol dcéru, havaroval

01.04.2023 19:45

42-ročný vodič s vozidlom narazil do odstaveného auta a prevrátil sa.

Tunel Ľudovíta II.

Jazdia tadiaľ aj formuly. Pri nehode v Monaku prišli o život traja ľudia

01.04.2023 19:20

Do steny tunela Ľudovíta II. v centre mesta narazilo auto, ktoré sa následne vznietilo.

asad, putin

Sýria myslí na návrat do Ligy arabských štátov. Hľadá spojencov

01.04.2023 18:22

Reuters objasnil, že prezidentovi Asadovi sa viac ako desaťročie vyhýbali mnohé západné a arabské štáty kvôli občianskej vojne.

Ondrej Lunter, predseda BBSK

Banskobystrická župa usporila na energiách milión eur. Ako sú na tom ostatné?

01.04.2023 17:49

Vo svojich úradoch a inštitúciách menej kúrili či svietili, teraz žnú v Banskej Bystrici úspech. Kam pôjdu ušetrené peniaze?

rozpravkarka2

Tak som sa vrátila... O trochu smutnejšia. Pretože zo sveta sa stratila rozprávka o troch grošoch. Mám pocit, že ju musím znovu nájsť.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 368
Celková čítanosť: 1251495x
Priemerná čítanosť článkov: 3401x

Autor blogu