Založ si blog

Fejtón: o stratenom vajci

sliepkyJedného dňa stratené vajce zistilo, že sa zakotúľalo na nebezpečný kus spoločného dvora. Bol to povestný bermundský trojuholník, v ktorom sa strácal každý pokus o zmierenie. Nárokovali si ho nielen všetci susedia, ale aj všetky sliepky z dvora. Vajcu sa však v tej zarastenej húšťave zapáčilo. Usalašilo sa v nej a chvíľu hútalo, prečo onen stredobod majetníckych chúťok obchádza každá kosa. Snáď preto, že sa oň všetci hádali. Potom ho však hútanie prestalo baviť a zaspalo spánkom blažených. Spalo by možno naveky, keby ho nezobudili hlasy dvoch rozhorčených sliepok.

„Je moje!“ tvrdila prvá. „Také veľké vajcia znášam len ja. Aj gazdiná to vie. Keď chce urobiť praženicu, zvyčajne hľadá podo mnou.“

„Kdeže tvoje,“ ohradila sa  druhá sliepka. „na prvý pohľad vidieť, že patrí mne. Je rovnako hnedé ako moje perie.“

Kým sa dohadovali, priplietol sa k ním kohút Bartolomej. Tomu sa viacej páčili zadky oboch sliepok ako vajce samotné. Kedže však bol v kurníku nielen zvrchovaným pánom ale aj sudcom, musel rozsúdiť, ktorá z tých dvoch má pravdu. Vyriešil to šalamúnsky:

„To nie je obyčajné ale Kolumbovo vajce!“ ozval sa. „Preto nemôže patriť žiadnej sliepke, iba mne. Keďže však mám na starosti dôležitejšie veci ako starať sa oň, dovolím vám, aby ste ho strážili.“

Len čo odišiel, jedna zo sliepok si závistlivo vzdychla:

„To vajce sa ale má! Kiež by som s ním mohla meniť. Predstav si, patrila by som samotnému Bartolomejovi!“

Druhá sliepka s ňou plne súhlasila. Obidve si sadli k vajcu a strážili ho. Strážili ho deň, týždeň, mesiac, až kým sa nepokazilo. Až potom prišli na to, že z vajca nič nebude. Aby ospravedlnili vlastnú hlúposť, vymysleli prvý zákon spoločného dvora.

„Nechci byť Kolumbovo vajce, aby sa z teba nestal záprdok.“

 

:-))

Všetkým prajem krásny deň

 

Dievčatko a zápalka

14.03.2023

„Už si rozkvitla?“ „Ano.“ „Trvalo Ti to dlho. Veľmi dlho.“ „Ja viem.“ „Prečo?“ „Na začiatku bola samá neláska. Toľko nelásky, že sa mi z toho krútila hlava. Uletela som z toľkého točenia.“

To je tak, keď somár stále ťahá (alebo Príbeh káry)

27.02.2023

Ehm. Dobre. Začnem o sebe. Som kára. Celkom obyčajná. Taká, čo zvykne ťahať náklad. Nuž som si len tak stála pri ceste a čakala, kto na mňa začne nakladať.

Stratené mestá našej historie: Eburu, sídlo kvádskych kráľov

30.12.2022

Pred dvom dňami som mala na svojej FB stránke veľmi peknú debatu o jednom z národov, ktorý žil na našom území viac ako 400 rokov, a predsa o ňom vieme pramálo. Zostavovatelia učebníc dejepisu pre základné a stredné školy ho priradili ku Germanom, venovali mu pár všeobecných viet – a to bolo všetko. Áno. Reč je o Kvádoch. Ako poznamenal jeden z komentujúcich na [...]

nehoda

Obrovský hazard. S 1,65 promile viezol dcéru, havaroval

01.04.2023 19:45

42-ročný vodič s vozidlom narazil do odstaveného auta a prevrátil sa.

Tunel Ľudovíta II.

Jazdia tadiaľ aj formuly. Pri nehode v Monaku prišli o život traja ľudia

01.04.2023 19:20

Do steny tunela Ľudovíta II. v centre mesta narazilo auto, ktoré sa následne vznietilo.

asad, putin

Sýria myslí na návrat do Ligy arabských štátov. Hľadá spojencov

01.04.2023 18:22

Reuters objasnil, že prezidentovi Asadovi sa viac ako desaťročie vyhýbali mnohé západné a arabské štáty kvôli občianskej vojne.

Ondrej Lunter, predseda BBSK

Banskobystrická župa usporila na energiách milión eur. Ako sú na tom ostatné?

01.04.2023 17:49

Vo svojich úradoch a inštitúciách menej kúrili či svietili, teraz žnú v Banskej Bystrici úspech. Kam pôjdu ušetrené peniaze?

rozpravkarka2

Tak som sa vrátila... O trochu smutnejšia. Pretože zo sveta sa stratila rozprávka o troch grošoch. Mám pocit, že ju musím znovu nájsť.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 368
Celková čítanosť: 1251471x
Priemerná čítanosť článkov: 3401x

Autor blogu