Založ si blog

Stratené storočie (3) – bolo v Divine sídlo staroslovienskeho boha Svaroga?

Predchádzajúca časť

Poďme sa desiatemu a jedenástemu storočiu pozrieť bližšie na zúbky.  Sú zaujímavé z viacerých dôvodov.Mieszko_I

  1. V slovenských učebniciach sa o nich pramálo píše. Pri klasickej výučbe dejepisu z ničoho nič máme v našich dejinách takmer dvojstoročnú dieru. Nezapláta ju tých pár viet o formovaní mladého Uhorského kráľovstva, vybudovanom na troskách Veľkej Moravy. Aj počas desiateho a jedenásteho storočia totiž žili na území Slovenska ľudia. Mali tu svojich vladykov, svoje hradiská, svoje pastviny, svoje rieky a hory, čo im dávali obživu. Kresťanstvo sa najmä severoslovenských a východoslovenských rodov pramálo dotklo.  Uctievali svojich pohanských bohov. Ďaleko väčší vplyv, ako nové náboženstvo, mala pre nich blízkosť veľkých kniežacích rodov v Krakowe a v Kyjeve.  Severné Slovensko spájali s Poliakmi úzke rodinné väzby. Hranice v tom teritorialnom určení, ako ich poznáme dnes, neexistovali.  Tak sa napríklad v žilinskej kotline usídlili rody, ktoré dnes súhrnne voláme Vislania, hoci ich dobové meno bolo iné. A ako vieme, Vislania obývali rozsiahle pastviny v povodí Visly, siahajúce od Krakowa až po stredný tok Váhu.
  2. Zaujímavé je, že práve z obdobia desiateho a jedenásteho storočia nachádzame v území žilinskej kotliny zvýšený výskyt osídlení, čo znamená, že po bitke na Dunaji a zrade pražských kniežat  sa sem sťahuje centrálna politická moc bývalej Svätoplukovej ríše. Prečo práve sem? Nuž lebo blízko je Krakow, veľké sídlo mocného poľského rodu Piastovcov, pochádzal z neho aj knieža Meško, ktorý zrejme prijal utečencov pod svoje ochranné krídla. Pri takom hustom zaľudnení, ktoré sa v žilinskej kotline začína datovať práve od 10 storočia, by však kdesi malo byť aj sídlo politickej moci. A archeológia nám odkrýva prekvapenie: je, v tesnej blízkosti Žiliny, len pár kilometrov od nej.  Nad tokom Váhu sa tam na lesnatom kopci, nazývanom miestnymi Starý Vrch, pri obci Divina, nachádza staroslovienské hradisko. Mohutné. Skladá sa z dvoch častí, veľkého a malého. Pár kilometrov od neho, v obci Hliník, ktorá je dnes súčasťou Bytče, sa zas našli pozostatky veľkého staroslovienského sídliska.  Tak, ako aj iné obce, aj Hliník má svoje časti – nuž a táto sa volá Kľuky. Zvláštne. Kľak bol jedným zo škriatkov, čo posluhoval bohu Svarogovi. Poďme si trošku bližšie pozrieť tohto boha. V slovienskom panteone zaujíma podobné miesto, ako Hefaistos – čo znamená, že bol božský kováč. A Kľak mu slúžil na to, aby na jeho chrbte koval kovadlinu.  Ak meno toho Svarogovho služobníka nesie jedno z najrozsiahlejších staroslovanských sídlisk z prelomu 9 a 10 storočia, tak je zrejme, že kdesi musel byť aj chrám, kde sa Svarog uctieval. Všetky cesty vedú do Ríma – tak znelo kedysi antické príslovie. My by sme mohli povedať, že vedú do Diviny.

pokračovanie

 

Použitá literatúra:

Kosmas: kronika Česká, Gall Anonym: Kronika poľských vojvodcov a kráľov, Anonym: Kronika anonymného notára kráľa Belu, Pramene k dejinám Slovenska, II. diel – Slovensko očami cudzincov

 

Fotografia:

poľské knieža Meško

Vianočná báseň

22.12.2023

December si zas Na perie z dažďa privyká. Boh ukryl svoje srdce Do medovníka. A čas je múdry blázon, Čo zobral všetkým kráľom Koruny. Polnočná omša Brnká na struny. Náhle sa vystrie vesmír, Dažďom spútany A siaha do hviezd Roztrasenými prstami. Že vraj som vaše, Teší sa dieťa, Čo v jasliach zohrievajú Kravičky. Anjel ho prikryl, Koledou, tónom z pesničky. Tak [...]

Ne/STRETNUTIE

07.04.2023

„Pútnička, kam si zmizla?“ „Nepoviem. Odišla som.“ „Prečo?“ „Nechce sa mi tu už byť s vami. Som unavená.“ „Z čoho…“ „Z vás… Ako míňate slová. Ste ako Maruškin otec. Nemajú pre vás cenu.

Dievčatko a zápalka

14.03.2023

„Už si rozkvitla?“ „Ano.“ „Trvalo Ti to dlho. Veľmi dlho.“ „Ja viem.“ „Prečo?“ „Na začiatku bola samá neláska. Toľko nelásky, že sa mi z toho krútila hlava. Uletela som z toľkého točenia.“

čaputová

Prezidentka odcestovala do Poľska, Duda jej odovzdá štátne vyznamenanie

16.04.2024 08:28

Čaputová navštívi aj jediné slovenské pamätné miesto spojené s protifašistickým odbojom.

Rusko opozícia Navaľnyj pohreb

Vzácny verdikt: Ruský súd priznal miliónové odškodné pozostalým po obete policajného mučenia

16.04.2024 08:03

22-ročný Ilnaz Pirkin spáchal samovraždu v októbri 2017 krátko potom, čo ho pustili zo strážnice v Nižnekamsku.

Trump Hush Money

V prvý deň procesu s Trumpom v kauze pornoherečky porotcov nevybrali

16.04.2024 07:50

Trump sa v pondelok ako prvý bývalý prezident v dejinách USA postavil pred súd v trestnom konaní.

SR ÚV MZ Fico Dolinková rokovanie kontrola TK BAX

Fico vyzval Dolinkovú, aby zabezpečila výstavbu nemocníc. Zostávajú jej dva roky, odborníci sú skeptickí

16.04.2024 07:30

Opozícia rezortu vyčíta zlú komunikáciu, nerealizovanie viacerých potrebných zmien, ustupovanie koaličnej SNS či záujmom finančnej skupiny Penta.

rozpravkarka2

Tak som sa vrátila... O trochu smutnejšia. Pretože zo sveta sa stratila rozprávka o troch grošoch. Mám pocit, že ju musím znovu nájsť.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 370
Celková čítanosť: 1332811x
Priemerná čítanosť článkov: 3602x

Autor blogu