Založ si blog

Sexizmy, vulgarizmy a politizimy – pasce na pozornosť čitateľa

Už bola o tom reč veľakrát, na iných blogoviskách, a náznakovito aj tu. Napriek tomu ma jav, ktorý som dala do názvu svojej úvahy, mierne fascinuje. Vždy je to totiž o tom, čo ľudia ,,chcú“. A vždy je to o tom, že najviac sa odťukávajú články, v ktorych sa objavuje vulgarizmus, sexizmus, alebo politizmus.

S trochu previnilým úsmevom sa pozerám o rok dozadu, keď som si moc takýchto titulkov vyskúšala aj ja. Neadektvátne našitých k téme, s ktorou mali len pramálo spoločného. Snažila som sa to tam vložiť trochu uhladenejšou formou, predsa len, som žena a používať názvy intímnych telesných orgánov sa mi akosi priečilo.

Postaviť kvalitný text a dať k nemu adekvátny titulok je omnoho väčšie umenie, ako použiť ,,lapače“ na pozornosť čitateľa. Tak nejak som verila, že tu, na tomto novom blogovisku, sa nájdu dostatočne kvalitní blogeri, ktorí sa im vyhnú. Výskyt  takýchto ,,lapačov“ je však, zdá sa, nevyhnutný.

Netvrdím, že som sklamaná. Skôr ma zaujíma tento fenomén z pohľadu čitateľa. Rozmýšľam nad tým, prečo ich pritahujú práve takéto titulky.

Sex bol odjakživa prvotnou silou, ktorá hnala človeka vpred a určovala líniu pokračovania rodu. Je prirodzený v svojej čistej extrahovanej podobe, no omnoho vzrušujúcejší s pridanou hodnotou citového prežitia.

Vulgarizmy majú tiež do istej miery opodstatnenie, ale len v určitých prípadoch, nemali by sa používať samoúčelne. Môžu byť napríklad obohatením v dialógoch, alebo v dialektových textoch. Tam si ich viem celkom dobre predstaviť.

Podobne je to aj s politizmami. Niekto ich proste použije len preto, aby strhol pozornosť na svoj článok.

Mám také povolanie, pri ktorom sedím denne pri počítači – tak sa mi darí sledovať podrobnejšie dianie na našom blogovisku.

Už dlhšie sledujem, že čísla čitateľnosti stúpajú dvom druhom článkov. Úspešné sú také, kde je zmes násilia a sexu. Druhá várka zas patrí politickým kauzám.

Čitateľ sa sám rozhoduje pre to, čo si odťukne. My, blogeri, textári a autori, si však svoju čitateľskú obec vychovávame. A ja už dlhšie cítim, že (aspoň moja) cesta cez bezúčelné vulgarizmy, sexizmy a politizmy nevedie. Čo ovšem neznamená, že do svojich článkov (aj titulov) nebudem dávať štipku erotiky, štipku politiky a možno aj sexu. Nechcem však, aby moje články vyzerali ako tie podivuhodné zvery z básničiek Dana Heviera, ktoré majú obrovskú hlavu leva, no telo malej myši…

Dievčatko a zápalka

14.03.2023

„Už si rozkvitla?“ „Ano.“ „Trvalo Ti to dlho. Veľmi dlho.“ „Ja viem.“ „Prečo?“ „Na začiatku bola samá neláska. Toľko nelásky, že sa mi z toho krútila hlava. Uletela som z toľkého točenia.“

To je tak, keď somár stále ťahá (alebo Príbeh káry)

27.02.2023

Ehm. Dobre. Začnem o sebe. Som kára. Celkom obyčajná. Taká, čo zvykne ťahať náklad. Nuž som si len tak stála pri ceste a čakala, kto na mňa začne nakladať.

Stratené mestá našej historie: Eburu, sídlo kvádskych kráľov

30.12.2022

Pred dvom dňami som mala na svojej FB stránke veľmi peknú debatu o jednom z národov, ktorý žil na našom území viac ako 400 rokov, a predsa o ňom vieme pramálo. Zostavovatelia učebníc dejepisu pre základné a stredné školy ho priradili ku Germanom, venovali mu pár všeobecných viet – a to bolo všetko. Áno. Reč je o Kvádoch. Ako poznamenal jeden z komentujúcich na [...]

nehoda

Obrovský hazard. S 1,65 promile viezol dcéru, havaroval

01.04.2023 19:45

42-ročný vodič s vozidlom narazil do odstaveného auta a prevrátil sa.

Tunel Ľudovíta II.

Jazdia tadiaľ aj formuly. Pri nehode v Monaku prišli o život traja ľudia

01.04.2023 19:20

Do steny tunela Ľudovíta II. v centre mesta narazilo auto, ktoré sa následne vznietilo.

asad, putin

Sýria myslí na návrat do Ligy arabských štátov. Hľadá spojencov

01.04.2023 18:22

Reuters objasnil, že prezidentovi Asadovi sa viac ako desaťročie vyhýbali mnohé západné a arabské štáty kvôli občianskej vojne.

Ondrej Lunter, predseda BBSK

Banskobystrická župa usporila na energiách milión eur. Ako sú na tom ostatné?

01.04.2023 17:49

Vo svojich úradoch a inštitúciách menej kúrili či svietili, teraz žnú v Banskej Bystrici úspech. Kam pôjdu ušetrené peniaze?

rozpravkarka2

Tak som sa vrátila... O trochu smutnejšia. Pretože zo sveta sa stratila rozprávka o troch grošoch. Mám pocit, že ju musím znovu nájsť.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 368
Celková čítanosť: 1251508x
Priemerná čítanosť článkov: 3401x

Autor blogu