Založ si blog

Tuším, že som šťastná…

Zajtra ma čaká zvláštny deň. Cestujem do Bratislavy, do rozhlasu… nahrávať svoje rozprávky. Kedysi, keď som ešte bola chudučkým, čiernovlasým dievčatkom s veľkými okuliarmi na nose a množstvom snov v hlave, čo študovalo na strednej škole, som niečo podobné absolvovala. S básničkami, do ktorých som vtedy vyliala celé svoje zaľúbené srdce. Tentokrát je to však niečo iné. Teraz to nebude o mne, ale o meste, v ktorom žijem. O Žiline. Pár starých príbehov ožije aspoň formou hovoreného slova. Moja rozprávkarska duša sa teší, veľmi. Veď sa konečne ponorí do svojho vlastného živla, kde nie je žiadna politika a boj o korytá.

Rozprávky, čo budú znieť v rozhlase, nemôžem dať, tak miesto nich čosi iné, kratučké, aby tých slov nebolo priveľa.

 

DROTÁR A ZBOJNÍK

 

Vracal sa drotár po dlhom vandrovaní zo sveta. Keď už bol iba kúsok od rodnej dediny, tak ustal, že si musel nohy pod divú hrušku vystrieť. Oddychoval tam a pospával, mešec s ťažko zarobenými toliarikmi v ruke, aby mu ich zlé víly v spánku neukradli.

Ako tak spal, išiel naokolo vychýrený veliteľ zbojníkov, po ktorom pandúri celé roky márne sliedili. Ten zbadal drotára a chcel si ho zblízka prezrieť. Všimol si mešec v jeho rukách. Pochopil, že by mohol ľahko ku peniazom prísť, a zvolal na drotára:

     „Odovzdaj Bohu dušu a mne peniaze!“

     Naľakaný drotár hneď vyskočil na nohy. Že ho však vandrovka v svete mnohému naučila, hneď vedel, čo má robiť.

     „Boh moju dušu ešte nepotrebuje.“ odvetil zbojníkovi. „A pokiaľ ide o moje peniaze, dám ti ich, ale len vtedy, ak ich tak ťažko pozbieraš, ako som ich ja v svete zbieral.“

     Vzápätí si odtrhol mešec z opasku a oblúkom ho vyhodil do neba. V letku sa mešec rozviazal a groše sa z neho naširoko rozkotúľali. Zbojník sa vrhol na kolená, aby ich pozbieral. Kým ich ukladal nazad do mešca, drotár vytiahol z krošne drôtiky a šikovne ho zdrôtoval. Urobil to tak rýchlo a majstrovsky, že zbojník ani neprišiel na to, kedy sa to stalo. Zrazu len ležal ako balík zdrôtovaný na zemi. Drotár ho nechal tak. Zobral si svoj mešec a vybral sa do rodnej chalupy za ženou. Tá ho už pri okne v strachu vyčkávala. Keď zbadala, ako sa hore briežkom náhli, od radosti mu vybehla naproti a vystískala ho.  Ešte väčšiu radosť mala, keď jej vyložil z mešca ťažko zarobené peniaze. Najväčšie prekvapenie prišlo však až večer, keď drotár priviedol do chalupy pandúrov. Tí sa mu pekne poďakovali za to, že im pomohol chytiť obávaného zbojníka. Za odmenu mu vyplatili na ruku sto zlatých a drotár už nemusel nikdy ísť do sveta na vandrovku.

 

Vianočná báseň

22.12.2023

December si zas Na perie z dažďa privyká. Boh ukryl svoje srdce Do medovníka. A čas je múdry blázon, Čo zobral všetkým kráľom Koruny. Polnočná omša Brnká na struny. Náhle sa vystrie vesmír, Dažďom spútany A siaha do hviezd Roztrasenými prstami. Že vraj som vaše, Teší sa dieťa, Čo v jasliach zohrievajú Kravičky. Anjel ho prikryl, Koledou, tónom z pesničky. Tak [...]

Ne/STRETNUTIE

07.04.2023

„Pútnička, kam si zmizla?“ „Nepoviem. Odišla som.“ „Prečo?“ „Nechce sa mi tu už byť s vami. Som unavená.“ „Z čoho…“ „Z vás… Ako míňate slová. Ste ako Maruškin otec. Nemajú pre vás cenu.

Dievčatko a zápalka

14.03.2023

„Už si rozkvitla?“ „Ano.“ „Trvalo Ti to dlho. Veľmi dlho.“ „Ja viem.“ „Prečo?“ „Na začiatku bola samá neláska. Toľko nelásky, že sa mi z toho krútila hlava. Uletela som z toľkého točenia.“

čaputová

Prezidentka odcestovala do Poľska, Duda jej odovzdá štátne vyznamenanie

16.04.2024 08:28

Čaputová navštívi aj jediné slovenské pamätné miesto spojené s protifašistickým odbojom.

Rusko opozícia Navaľnyj pohreb

Vzácny verdikt: Ruský súd priznal miliónové odškodné pozostalým po obete policajného mučenia

16.04.2024 08:03

22-ročný Ilnaz Pirkin spáchal samovraždu v októbri 2017 krátko potom, čo ho pustili zo strážnice v Nižnekamsku.

Trump Hush Money

V prvý deň procesu s Trumpom v kauze pornoherečky porotcov nevybrali

16.04.2024 07:50

Trump sa v pondelok ako prvý bývalý prezident v dejinách USA postavil pred súd v trestnom konaní.

SR ÚV MZ Fico Dolinková rokovanie kontrola TK BAX

Fico vyzval Dolinkovú, aby zabezpečila výstavbu nemocníc. Zostávajú jej dva roky, odborníci sú skeptickí

16.04.2024 07:30

Opozícia rezortu vyčíta zlú komunikáciu, nerealizovanie viacerých potrebných zmien, ustupovanie koaličnej SNS či záujmom finančnej skupiny Penta.

rozpravkarka2

Tak som sa vrátila... O trochu smutnejšia. Pretože zo sveta sa stratila rozprávka o troch grošoch. Mám pocit, že ju musím znovu nájsť.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 370
Celková čítanosť: 1332829x
Priemerná čítanosť článkov: 3602x

Autor blogu