Založ si blog

O chlapcovi, ktorý nemá žiadnych priateľov… asi…

Nedá mi to. Občas naňho poškuľujem spoza plota, ako háďže vidlami seno kravám a kozám. Je iný, ako ostatní chlapci v jeho veku. Ešte nemá ani devätnásť, no telo má vypracované ako dospelý muž, čo sa celé roky venuje kulturistike. Je vysoký, mocný, svalnatý. Chodí do školy, je v maturitnom ročníku. No prežil život, aký by viac svedčil starému človeku.

Pri autohavárii mu zomreli rodičia. Obaja. Ujala sa ho teta, ktorá ho vychovávala. V prostredí, na prvý pohľad lákavom. V starom kaštieliku, ktorý bol kedysi polovníckym zámočkom, možno kúriou, kde chodili na zábavy šľachtici. Počas komunizmu tam spravili JRD. Ku zámočku postavili maštale, kde sa chovali kone a kravičky. Po 89 statok osirel, upadol. Časť z neho si odkúpila Andrejova teta. Aha. Áno. Až teraz som prezradila, ako sa ten svalnatý krásavec, na ktorého sa pozerám, volá. Andrej. Nuž zavčasu sa naučil oháňať vidlami, starať sa o dobytok a dojiť kravy. Chlapec z maštale. Aj tak by som ho mohla volať. Žiadne mestské spánštené dieťa. Nežil v paneláku, ale uprostred storočných, meter hrubých múrov. Každý by mu ten kaštieľ závidel. On tam však nechcel zostať. Vraj je tam zima a vlhko, omietka padá a strecha je deravá. Osud ho zvláštnym spôsobom vypočul. Krutým. Prišla ďalšia autohavária, pri ktorej zomrela aj jeho teta.

Ujal sa ho ďalší príbuzný. Môj sused Vincko. Ten, ktorý minule pustil do mojej záhrady svoje kozičky. Spásli mi kvietka. Doplatili na to, chudence. Život na vidieku nemá také pravidlá, ako v meste. Kozy sú na to, aby dávali mlieko a mäsko. A ak sa nechovajú tak, ako majú, nuž skončia v mraziaku.

Trošku som sa o Andreja bála, pretože on ich mával na starosť. Ráno ich vypúšťa z maštale, večer ich tam zas ženie nazad. No a medzitým je aj v škole a hádže aj to seno a kope v záhrade a pomáha Vinckovi. Myslela som si, že Vincko ho vyhreší, je to tvrdý chlap, čo si občas vypije a vtedy stvára neuveriteľné veci. No Vincko má Andreja úprimne rád. Z vyčíňania kozičiek ho neobvinil. Len ho zavalil ďalšou prácou.

Mám sa na čo pozerať. Je to veľmi pekný chlapec. Práve mi prešiel popred okná. No niečo mi nedá pokoja. Býva u Vincka už druhý rok, no zatiaľ som nevidela, žeby za ním prišli nejakí priatelia… nechodí na diskotéky, nechodí do kina, nechodí do mesta, len sem tam s Vinckom na pivko.

Je zvláštny… Na robotu sa nesťažuje. Vraví, že u tety jej mal ešte viac. Kamarátov nespomína. A dievčatá už vôbec nie.

Možno sa bojí.

Rozmýšľam, čoho asi. Ale nedivila by som sa, keby sa bál samotného života. Veď mu toľko vzal…

Vianočná báseň

22.12.2023

December si zas Na perie z dažďa privyká. Boh ukryl svoje srdce Do medovníka. A čas je múdry blázon, Čo zobral všetkým kráľom Koruny. Polnočná omša Brnká na struny. Náhle sa vystrie vesmír, Dažďom spútany A siaha do hviezd Roztrasenými prstami. Že vraj som vaše, Teší sa dieťa, Čo v jasliach zohrievajú Kravičky. Anjel ho prikryl, Koledou, tónom z pesničky. Tak [...]

Ne/STRETNUTIE

07.04.2023

„Pútnička, kam si zmizla?“ „Nepoviem. Odišla som.“ „Prečo?“ „Nechce sa mi tu už byť s vami. Som unavená.“ „Z čoho…“ „Z vás… Ako míňate slová. Ste ako Maruškin otec. Nemajú pre vás cenu.

Dievčatko a zápalka

14.03.2023

„Už si rozkvitla?“ „Ano.“ „Trvalo Ti to dlho. Veľmi dlho.“ „Ja viem.“ „Prečo?“ „Na začiatku bola samá neláska. Toľko nelásky, že sa mi z toho krútila hlava. Uletela som z toľkého točenia.“

Peter Pellegrini

Prieskum: Najdôveryhodnejším politickým lídrom je Peter Pellegrini

16.04.2024 09:49

Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus pre TV Markíza. Kto obsadil druhé a tretie miesto?

doprava

V Bratislave husto prší, doprava takmer skolabovala

16.04.2024 09:46

Na D1 v smere od Senca cez Zlaté Piesky a Prístavný most do Petržalky hlásili vodiči zdržanie 40 minút.

Lukašenko

Mlátili ju hlava-nehlava. Bieloruska na toaletnom papieri opísala brutalitu Lukašenkovho režimu

16.04.2024 09:12

Kacarynu Novikavovú zatkli v júni 2023, keď mala na sebe iba nočnú košeľu.

čaputová

Prezidentka odcestovala do Poľska, Duda jej odovzdá štátne vyznamenanie

16.04.2024 08:28

Čaputová navštívi aj jediné slovenské pamätné miesto spojené s protifašistickým odbojom.

rozpravkarka2

Tak som sa vrátila... O trochu smutnejšia. Pretože zo sveta sa stratila rozprávka o troch grošoch. Mám pocit, že ju musím znovu nájsť.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 370
Celková čítanosť: 1332845x
Priemerná čítanosť článkov: 3602x

Autor blogu