Založ si blog

Stane sa slovo zbraňou vyvolených?

 

V starovekom svete bolo písané slovo jedno z najstráženejších tajomstiev úzko špecializovaných kňažských vrstiev.  Nemusíme sa pýtať prečo. Sprostredkovanie akejkoľvek informácie napísanej akýmkoľvek spôsobom na čomkoľvek bolo mocnou zbraňou. Zbraňou poznania, vzdelania, využitia skúseností a znalostí. Zbraňou, ktorá pomáhala vyhrávať vojny a upevňovať moc vládcov.

Stredovek nebol lepší. Vznikli síce kláštorné školy, ktoré zriadila cirkev, no k umeniu, ako sa naučiť písať či čítať, sa zas dostali len tí vyvolení. Daň za to, že si mohli takéto bohatstvo prisvojiť, bola strašná:  nemohli totiž písaným slovom slobodne šíriť to, čo si skutočne mysleli, čo skutočne cítili, ale iba to, čo hlásala cirkev. Široké masy nevzdelancov tak boli masírované jednosmernou doktrínou, ktorá mala za cieľ vytvoriť jednotné, stádovité myslenie.

Zdá sa, že  staré dávne časy sa vracajú.   Písané slovo sa má znovu stať doménou tých, čo majú pár eur navyše. Debata v Pravde má byť spoplatnená.  2,90 eur mesačne. Pre niekoho nič, pre niekoho dosť na to, aby sa vyjadrenia vlastného názoru vzdal.  Krok … Kam? Späť? Niekde celkom vedľa? Naozaj je celý náš život o peniazoch? Bude sa platiť za každú myšlienku, ktorú chceme napísať?

Možno si niekto povie: aspoň sa sem nebude písať kopa hlúpostí. Priznám sa, aj mne sa občas stáva, že mi niektoré komentáre pripadajú ako hák pod Jánošikovým rebrom. No slovo bolo pre mňa vždy posvätné a vždy prejavom absolútnej slobody.

Čítavala som si tie vaše komentáre, priatelia. Čítala som si komentáre Kormidla, o ktorom viem, že má hlboko do vrecka, žije zo sociálky a iste mu tri eurá za debatu mesačne budú pripadať hriešne drahé. Čítavala som si aj komentáre Belívča, s ktorým sme si vedeli výborne písmenkovo zašantiť. Čítala som si Kaplánove komentáre, aj slová Parížanky a Anaj, Josezunu a Marthy Bielskej, aj Kriju, aj Jána Kazateľa, Aj MartinSa, aj Kusiho, aj Jurajiho… a ten je tiež bez práce a tiež počíta každý cent…

Je mi strašne ľúto, že hlasy týchto ľudí budú umlčané. Viem, môžem sa s nimi stretnúť vo facebooku. Mnohých z nich tam už mám. No je to presne o tom, o čom píšem. Znovu je to o uzavretom kruhu. O ľuďoch, ktorí sa ocitnú za ,,virtuálnymi“ múrmi, ako kedysi za kláštornými, či chrámovými.  Tam si povieme všetko z očí do očí. Ale čo z toho, keď päťsto, či tisíc, možno aj dvetisíc čitateľov, ktorí by zavadili o našu debatu, sa k naším písmenkám nedostane?

Je mi smutno… Slovo by malo zostať slobodné. Voľné ako vták. A prístupné každému.

Dievčatko a zápalka

14.03.2023

„Už si rozkvitla?“ „Ano.“ „Trvalo Ti to dlho. Veľmi dlho.“ „Ja viem.“ „Prečo?“ „Na začiatku bola samá neláska. Toľko nelásky, že sa mi z toho krútila hlava. Uletela som z toľkého točenia.“

To je tak, keď somár stále ťahá (alebo Príbeh káry)

27.02.2023

Ehm. Dobre. Začnem o sebe. Som kára. Celkom obyčajná. Taká, čo zvykne ťahať náklad. Nuž som si len tak stála pri ceste a čakala, kto na mňa začne nakladať.

Stratené mestá našej historie: Eburu, sídlo kvádskych kráľov

30.12.2022

Pred dvom dňami som mala na svojej FB stránke veľmi peknú debatu o jednom z národov, ktorý žil na našom území viac ako 400 rokov, a predsa o ňom vieme pramálo. Zostavovatelia učebníc dejepisu pre základné a stredné školy ho priradili ku Germanom, venovali mu pár všeobecných viet – a to bolo všetko. Áno. Reč je o Kvádoch. Ako poznamenal jeden z komentujúcich na [...]

nehoda

Obrovský hazard. S 1,65 promile viezol dcéru, havaroval

01.04.2023 19:45

42-ročný vodič s vozidlom narazil do odstaveného auta a prevrátil sa.

Tunel Ľudovíta II.

Jazdia tadiaľ aj formuly. Pri nehode v Monaku prišli o život traja ľudia

01.04.2023 19:20

Do steny tunela Ľudovíta II. v centre mesta narazilo auto, ktoré sa následne vznietilo.

asad, putin

Sýria myslí na návrat do Ligy arabských štátov. Hľadá spojencov

01.04.2023 18:22

Reuters objasnil, že prezidentovi Asadovi sa viac ako desaťročie vyhýbali mnohé západné a arabské štáty kvôli občianskej vojne.

Ondrej Lunter, predseda BBSK

Banskobystrická župa usporila na energiách milión eur. Ako sú na tom ostatné?

01.04.2023 17:49

Vo svojich úradoch a inštitúciách menej kúrili či svietili, teraz žnú v Banskej Bystrici úspech. Kam pôjdu ušetrené peniaze?

rozpravkarka2

Tak som sa vrátila... O trochu smutnejšia. Pretože zo sveta sa stratila rozprávka o troch grošoch. Mám pocit, že ju musím znovu nájsť.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 368
Celková čítanosť: 1251496x
Priemerná čítanosť článkov: 3401x

Autor blogu