Založ si blog

Stane sa slovo zbraňou vyvolených?

 

V starovekom svete bolo písané slovo jedno z najstráženejších tajomstiev úzko špecializovaných kňažských vrstiev.  Nemusíme sa pýtať prečo. Sprostredkovanie akejkoľvek informácie napísanej akýmkoľvek spôsobom na čomkoľvek bolo mocnou zbraňou. Zbraňou poznania, vzdelania, využitia skúseností a znalostí. Zbraňou, ktorá pomáhala vyhrávať vojny a upevňovať moc vládcov.

Stredovek nebol lepší. Vznikli síce kláštorné školy, ktoré zriadila cirkev, no k umeniu, ako sa naučiť písať či čítať, sa zas dostali len tí vyvolení. Daň za to, že si mohli takéto bohatstvo prisvojiť, bola strašná:  nemohli totiž písaným slovom slobodne šíriť to, čo si skutočne mysleli, čo skutočne cítili, ale iba to, čo hlásala cirkev. Široké masy nevzdelancov tak boli masírované jednosmernou doktrínou, ktorá mala za cieľ vytvoriť jednotné, stádovité myslenie.

Zdá sa, že  staré dávne časy sa vracajú.   Písané slovo sa má znovu stať doménou tých, čo majú pár eur navyše. Debata v Pravde má byť spoplatnená.  2,90 eur mesačne. Pre niekoho nič, pre niekoho dosť na to, aby sa vyjadrenia vlastného názoru vzdal.  Krok … Kam? Späť? Niekde celkom vedľa? Naozaj je celý náš život o peniazoch? Bude sa platiť za každú myšlienku, ktorú chceme napísať?

Možno si niekto povie: aspoň sa sem nebude písať kopa hlúpostí. Priznám sa, aj mne sa občas stáva, že mi niektoré komentáre pripadajú ako hák pod Jánošikovým rebrom. No slovo bolo pre mňa vždy posvätné a vždy prejavom absolútnej slobody.

Čítavala som si tie vaše komentáre, priatelia. Čítala som si komentáre Kormidla, o ktorom viem, že má hlboko do vrecka, žije zo sociálky a iste mu tri eurá za debatu mesačne budú pripadať hriešne drahé. Čítavala som si aj komentáre Belívča, s ktorým sme si vedeli výborne písmenkovo zašantiť. Čítala som si Kaplánove komentáre, aj slová Parížanky a Anaj, Josezunu a Marthy Bielskej, aj Kriju, aj Jána Kazateľa, Aj MartinSa, aj Kusiho, aj Jurajiho… a ten je tiež bez práce a tiež počíta každý cent…

Je mi strašne ľúto, že hlasy týchto ľudí budú umlčané. Viem, môžem sa s nimi stretnúť vo facebooku. Mnohých z nich tam už mám. No je to presne o tom, o čom píšem. Znovu je to o uzavretom kruhu. O ľuďoch, ktorí sa ocitnú za ,,virtuálnymi“ múrmi, ako kedysi za kláštornými, či chrámovými.  Tam si povieme všetko z očí do očí. Ale čo z toho, keď päťsto, či tisíc, možno aj dvetisíc čitateľov, ktorí by zavadili o našu debatu, sa k naším písmenkám nedostane?

Je mi smutno… Slovo by malo zostať slobodné. Voľné ako vták. A prístupné každému.

Víchrica Ylenia a malý biely kamienok

19.02.2022

Ylenia sa nemazná. Zaútočí na všetko, čo jej stojí v ceste. Zohýba stromy, udiera na plechové strechy, prevracia smetné koše.

Pavol a Terezka: láska z vlaku

13.01.2022

Niekoľko stupňov pod nulou jasne ukazovalo, že kdesi nablízku treba hľadať Mrázika. Pritisla som sa ku stene. Sálali z nej zvyšky tepla malej železničnej staničky, ktorú presne o šiestej zamkla predavačka lístkov. Na peróne pri kufroch postávalo pár dievčat, zrejme cestovali niekde do veľkého sveta, kde sú železničné stanice aspoň tak veľké ako dedinka, z ktorej sme [...]

Mladý muž, mladá žena a jedno vyčerpané dieťa. (Alebo ukrajinský sen o lepšom živote)

02.01.2022

Dnes je taký zvláštny deň, keď sa Bratislavský samospravny kraj rozhodol, že dopraje svojim obyvateľom na mesiac cestovanie zadarmo. Nevedela som to, keď som ráno nasadala do autobusu.

najvyssi sud

Obvinení v kauze Parketár zostávajú vo väzbe

10.08.2022 15:33

Súd dospel k záveru, že u všetkých obvinených sú dôvody preventívnej väzby dané

Ukrajina Rusko Krym výbuchy základňa uarus

Prečo nemôže Kremeľ povedať pravdu o tom, čo sa stalo na Kryme?

10.08.2022 14:25

Kremeľ váha, či obviniť Ukrajinu z úderov na Kryme. Takéto obvinenie by totiž vrhlo zlé svetlo na kvalitu ruskej protivzdušnej obrany.

nemocnica, lekár, zdravotníctvo

Lekárska komora: Riešenie platov lekárov nestačí, potrebné sú systémové zmeny

10.08.2022 14:20

Neakceptovanie názoru zdravotníkov na fungovanie systému zdravotníctva podľa SLK ohrozuje jeho základnú udržateľnosť.

láska, sex, obťažovanie

Moderátorka obvinila primátora Sabinova z obťažovania. On to odmieta

10.08.2022 13:25

Pritlačil ma k sebe a neskôr rukou pokračoval až na môj bok, opísala incident moderátorka.

Artemis

Tak som sa vrátila... O trochu smutnejšia. Pretože zo sveta sa stratila rozprávka o troch grošoch. Mám pocit, že ju musím znovu nájsť.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 358
Celková čítanosť: 1176901x
Priemerná čítanosť článkov: 3287x

Autor blogu