Založ si blog

Naozaj je PRAVDA na Slovensku len o politike a o peniazoch?

Priznám sa. Nikdy som jej nevedela prísť na chuť, aj keď sa vždy tmolila okolo mňa. A možno práve preto. Už keď som bola malá, bol jej plný rodičovský dom. Otec s ňou zaspával aj vstával. S kým? No predsa s politikou.

Aj neskôr, keď som z rodičovského domu odišla a vybudovala si vlastný domov, sa snažila nasťahovať ku mne. Tak som jej povedala: ja mám celkom iné kamarátky, o teba nemám záujem.  Nepýtala sa, s kým sa kamarátim, vedela aj bez toho, že mojou láskou je história a literatúra. No ako neodbytná pijavica sa snažila na mňa prisať, vždy a všade. Nuž som bola v strehu a vyhýbala sa jej ako moru.

Založila som si blog. S tým, že budem písať o spomínaných láskach – histórii a literatúre. Keď sa mi doňho chcela prepašovať, vyhnala som ju za virtuálny plot.

Napriek tomu sa nevzdala a opäť stojí v dverách. Naplno sa škerí a dáva mi najavo: veď vidíš, že všetko je o MNE a o peniazoch, aj Pravda.

Tak teraz rozmýšľam, čo s ňou. Či ešte je niekde nejaké miesto, kam za mnou nemôže.

A viem, čo spravím.  Nebudem ju presviedčať, že pravda nás  jednoduchých a obyčajných Slovákov nemusí  mať veľké P. A nemusí byť ani o nej, ani o peniazoch. Jednoducho to tu vypnem a pôjdem do záhrady. Sadnem si tam na lavičku. Kým sa mi upečie chlieb v pekárničke, budem sa pozerať na svojho kocúra, ako sa váľa pod tujami.  A na suseda Vincka. Ten vie totiž ešte držať v rukách rýľ, aj podojiť  kozy, čo sa pasú za plotom.  Patrí k tým obyčajným a jednoduchým Slovákom, čo vôbec nepotrebujú internet,  politika im nič nehovorí, ale zato si vedia dopestovať  zemiaky, okopať ich,  urobiť fajnovú zabíjačku, podeliť sa so susedmi a rozprávať  veselé príhody z dávnych starých čias, keď bola Politika len pánske huncútstvo.

Napríklad takú, akú mi rozprával dnes doobeda:

… a mau ten sused od póótoka moc peknú ženu, tak jej vraví: Neže póndeš večer z roboty cez lávku, ešče by sa Ti čosik pritrafilo. A ona išla. Vrátila sa domov, a puače, že sa jej stala na lávke galiba. Jeden taký ma tam poondeu! Maua si kričať, vraví jej muž! Čoby som kričaua, vedz bou mladý a mladým treba pomoct!…

Ešte že žijú na Slovensku aj takíto Vinckovia! 

 

 


Víchrica Ylenia a malý biely kamienok

19.02.2022

Ylenia sa nemazná. Zaútočí na všetko, čo jej stojí v ceste. Zohýba stromy, udiera na plechové strechy, prevracia smetné koše.

Pavol a Terezka: láska z vlaku

13.01.2022

Niekoľko stupňov pod nulou jasne ukazovalo, že kdesi nablízku treba hľadať Mrázika. Pritisla som sa ku stene. Sálali z nej zvyšky tepla malej železničnej staničky, ktorú presne o šiestej zamkla predavačka lístkov. Na peróne pri kufroch postávalo pár dievčat, zrejme cestovali niekde do veľkého sveta, kde sú železničné stanice aspoň tak veľké ako dedinka, z ktorej sme [...]

Mladý muž, mladá žena a jedno vyčerpané dieťa. (Alebo ukrajinský sen o lepšom živote)

02.01.2022

Dnes je taký zvláštny deň, keď sa Bratislavský samospravny kraj rozhodol, že dopraje svojim obyvateľom na mesiac cestovanie zadarmo. Nevedela som to, keď som ráno nasadala do autobusu.

zeman

Česko by malo podľa Zemana prijať Rusov, ktorí utekajú pred mobilizáciou

25.09.2022 22:04

Český minister zahraničia však už skôr uviedol, že krajina by ruských utečencov prijímať nemala.

Branislav Strýček Mochovce Slovenské elektrárne

Slovenské elektrárne: Všetko je predané. Vládny plán B nás poženie do konkurzu

25.09.2022 21:41

Generálny riaditeľ Slovenských elektrární Branislav Strýček zvolal na nedeľu večer mimoriadne stretnutie v bratislavskej centrále kvôli novému zákonu o energetike.

Rusko Vojna Mobilizácia Branci

Do armády povolali aj chorých či postarších. Ruské úrady po kritike sľubujú nápravu

25.09.2022 20:44

Putin pri ohlasovaní čiastočnej mobilizácie uviedol, že do armády budú povolaní iba ľudia s vojenskými skúsenosťami alebo s príslušnými schopnosťami.

Romana Tabák

Tabák prezradila svoju verziu bitky s Cigánikovou

25.09.2022 19:01

Romana Tabák (Sme rodina) reagovala na status Jany Bittó Cigánikovej (SaS), v ktorom rozobrala ich vzájomný piatkový konflikt.

Artemis

Tak som sa vrátila... O trochu smutnejšia. Pretože zo sveta sa stratila rozprávka o troch grošoch. Mám pocit, že ju musím znovu nájsť.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 358
Celková čítanosť: 1188911x
Priemerná čítanosť článkov: 3321x

Autor blogu