Založ si blog

Naozaj je PRAVDA na Slovensku len o politike a o peniazoch?

Priznám sa. Nikdy som jej nevedela prísť na chuť, aj keď sa vždy tmolila okolo mňa. A možno práve preto. Už keď som bola malá, bol jej plný rodičovský dom. Otec s ňou zaspával aj vstával. S kým? No predsa s politikou.

Aj neskôr, keď som z rodičovského domu odišla a vybudovala si vlastný domov, sa snažila nasťahovať ku mne. Tak som jej povedala: ja mám celkom iné kamarátky, o teba nemám záujem.  Nepýtala sa, s kým sa kamarátim, vedela aj bez toho, že mojou láskou je história a literatúra. No ako neodbytná pijavica sa snažila na mňa prisať, vždy a všade. Nuž som bola v strehu a vyhýbala sa jej ako moru.

Založila som si blog. S tým, že budem písať o spomínaných láskach – histórii a literatúre. Keď sa mi doňho chcela prepašovať, vyhnala som ju za virtuálny plot.

Napriek tomu sa nevzdala a opäť stojí v dverách. Naplno sa škerí a dáva mi najavo: veď vidíš, že všetko je o MNE a o peniazoch, aj Pravda.

Tak teraz rozmýšľam, čo s ňou. Či ešte je niekde nejaké miesto, kam za mnou nemôže.

A viem, čo spravím.  Nebudem ju presviedčať, že pravda nás  jednoduchých a obyčajných Slovákov nemusí  mať veľké P. A nemusí byť ani o nej, ani o peniazoch. Jednoducho to tu vypnem a pôjdem do záhrady. Sadnem si tam na lavičku. Kým sa mi upečie chlieb v pekárničke, budem sa pozerať na svojho kocúra, ako sa váľa pod tujami.  A na suseda Vincka. Ten vie totiž ešte držať v rukách rýľ, aj podojiť  kozy, čo sa pasú za plotom.  Patrí k tým obyčajným a jednoduchým Slovákom, čo vôbec nepotrebujú internet,  politika im nič nehovorí, ale zato si vedia dopestovať  zemiaky, okopať ich,  urobiť fajnovú zabíjačku, podeliť sa so susedmi a rozprávať  veselé príhody z dávnych starých čias, keď bola Politika len pánske huncútstvo.

Napríklad takú, akú mi rozprával dnes doobeda:

… a mau ten sused od póótoka moc peknú ženu, tak jej vraví: Neže póndeš večer z roboty cez lávku, ešče by sa Ti čosik pritrafilo. A ona išla. Vrátila sa domov, a puače, že sa jej stala na lávke galiba. Jeden taký ma tam poondeu! Maua si kričať, vraví jej muž! Čoby som kričaua, vedz bou mladý a mladým treba pomoct!…

Ešte že žijú na Slovensku aj takíto Vinckovia! 

 

 


Dievčatko a zápalka

14.03.2023

„Už si rozkvitla?“ „Ano.“ „Trvalo Ti to dlho. Veľmi dlho.“ „Ja viem.“ „Prečo?“ „Na začiatku bola samá neláska. Toľko nelásky, že sa mi z toho krútila hlava. Uletela som z toľkého točenia.“

To je tak, keď somár stále ťahá (alebo Príbeh káry)

27.02.2023

Ehm. Dobre. Začnem o sebe. Som kára. Celkom obyčajná. Taká, čo zvykne ťahať náklad. Nuž som si len tak stála pri ceste a čakala, kto na mňa začne nakladať.

Stratené mestá našej historie: Eburu, sídlo kvádskych kráľov

30.12.2022

Pred dvom dňami som mala na svojej FB stránke veľmi peknú debatu o jednom z národov, ktorý žil na našom území viac ako 400 rokov, a predsa o ňom vieme pramálo. Zostavovatelia učebníc dejepisu pre základné a stredné školy ho priradili ku Germanom, venovali mu pár všeobecných viet – a to bolo všetko. Áno. Reč je o Kvádoch. Ako poznamenal jeden z komentujúcich na [...]

nehoda

Obrovský hazard. S 1,65 promile viezol dcéru, havaroval

01.04.2023 19:45

42-ročný vodič s vozidlom narazil do odstaveného auta a prevrátil sa.

Tunel Ľudovíta II.

Jazdia tadiaľ aj formuly. Pri nehode v Monaku prišli o život traja ľudia

01.04.2023 19:20

Do steny tunela Ľudovíta II. v centre mesta narazilo auto, ktoré sa následne vznietilo.

asad, putin

Sýria myslí na návrat do Ligy arabských štátov. Hľadá spojencov

01.04.2023 18:22

Reuters objasnil, že prezidentovi Asadovi sa viac ako desaťročie vyhýbali mnohé západné a arabské štáty kvôli občianskej vojne.

Ondrej Lunter, predseda BBSK

Banskobystrická župa usporila na energiách milión eur. Ako sú na tom ostatné?

01.04.2023 17:49

Vo svojich úradoch a inštitúciách menej kúrili či svietili, teraz žnú v Banskej Bystrici úspech. Kam pôjdu ušetrené peniaze?

rozpravkarka2

Tak som sa vrátila... O trochu smutnejšia. Pretože zo sveta sa stratila rozprávka o troch grošoch. Mám pocit, že ju musím znovu nájsť.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 368
Celková čítanosť: 1251463x
Priemerná čítanosť článkov: 3401x

Autor blogu