Založ si blog

Mestá, o ktorých rozprávala biblia: JERICHO

          V bezprostrednej blízkosti dedinky Ariha sa nachádzajú ruiny a valy, z ktorých už celé desaťročia čerpajú dedinčania tehly na stavbu svojich príbytkov. Sú dôkazom toho, že kedysi tu stálo veľké a mocné mesto. Volalo sa Jericho.

          V historickom vývoji mesta môžeme sledovať nielen dejiny tu žijúcich národov, ale predovšetkým civilizačný vývoj okolitej krajiny. Jej dôležitosť môžeme pochopiť z toho, že bola priesečníkom dvoch veľkých kultúr: babylonskej a egyptskej.   Ak chceme vedieť čosi o osude a vzniku  mesta, musíme sa vrátiť do dávnych čias, keď ľudstvo žilo jednoduchším spôsobom ako dnes, zato však bolo šťastnejšie, hoci sa nevedelo vyhnúť bojom a vojnám. Ku spokojnosti a šťastiu mu stačil sýty žalúdok, prípadne úkryt pred búrkou.

Prví prehistorickí osadníci, ktorí na tieto miesta prišli, našli krásnu oázu a výdatný prameň, obkolesený zelenými palmami. Usadili sa tu a postavili osadu, ktorá sa z roka na rok rozrastala. Vďaka zelenej oáze a prameňu dali neskôr okoloidúce karavány tomuto miestu názov Palmové mesto – Jericho.

Tvár veľkého mesta nadobudlo Jericho v časoch rozmachu egyptskej a sumerskej civilizácie. Z biblického hľadiska sa jedná o dobu praotca Abraháma a jeho neskorších potomkov  Izáka a Jakuba, z dejepisného o dobu Starobabylonskej ríše, či vládu pätnástej  až osemnástej dynastie egyptských faraónov. Z osobností, ktoré tento kraj spravovali, môžeme spomenúť babylonského zákonodarcu a neskôr kráľa Chamurappiho. Archeologické nálezy, ktoré sa v týchto miestach našli – úlomky tehál a hlinených tabuliek – dlhé desaťročia, možno i stáročia slúžili ako podklad pre novodobé príbytky arihánskych roľníkov. Až neskôr niektorí z nich prišli na to, že sú hľadaným zbožím archeológov. Hlinené úlomky a ruiny dávneho mesta dokumentovali život Chamurappiho súčasníkov, ich umeleckú zručnosť. Okrem ruín a valov sa tu našli krabičky, vykladané slonovinou, košíkarské a keramické výrobky. Svedčili o spôsobe života dávnych usadlíkov, o tom, ako sa stravovali, obliekali, o ich zábave, práci, o dobách mieru. Archeologické vykopávky však prinášali aj svedectvo o vojnách a bojoch. Priniesli napríklad dôkaz o tom, že roku 1600 p.n.l. zničili Jericho faraóni 18 -tej egyptskej dynastie.

 

Nové osídlenie Jericha nastalo až o štyristo rokov neskôr, kedy sa už jeho obyvatelia bránili proti útokom dobyvateľov vysokými hradbami. Kto aspoň raz v živote prečítal bibliu, príde na vzrušujúci objav. Nájdeme v nej totiž Jericho práve z tohto obdobia, ba dokonca aj hradby, ktoré mali mesto brániť pred nepriateľom. Kto boli tí nepriatelia? Izraelské kmene, ktoré sa pod vedením vodcu Jozuu dostali až pod múry mesta a dobyli ho. Z historického hľadiska má biblické rozprávanie o Jozuovi a dobytí Jericha svoje opodstatnenie, pretože verne odráža klimatické a topografické podmienky krajiny. Podľa židovskej tradície vraj Jozua Jericho preklial, aby sa na jeho ruinách preháňali len jašteričky a aby už nikdy nepovstalo z  popola.  Celé storočia sa zo strachu pred jeho kliatbou nikto nepokúsil na návrší, kde sa Jericho kedysi rozkladalo, postaviť nové mesto. Tamojší prameň a oázu však navštevovali ľudia ďalej. Neskôr obsadil oázu moábsky kráľ Eglón. V dobe vlády kráľa Achaba bolo mesto obnovené, ale už nikdy nenadobudlo svoj predošlý historický význam a krásu.

K úplnému zničeniu mesta prišlo v dobe Novobabylónskej ríše, keď začal vládnuť kráľ Nabuchodonozor.  Jeho vojaci chytili v uliciach starovekého Jericha posledného judského kráľa Sidkijáša a premenili mesto na ruiny. Život však nezastal. Ani vojny a boje, ktoré sa týmto územím prehnali, ani ruiny – posledná pamiatka na kedysi pyšné a mocné mesto – nezabránila neskorším usadlíkom, aby kúsok neďaleko začali obrábať svoje polia. Možno si sami neuvedomovali, že pri ich nohách ležia trosky dávnej a  bohatej civilizácie, svedectvo výšky i pádu ľudskej pýchy a moci. Nejedného z nich však chytila posvätná úcta, keď  na jar vyoral svojim pluhom malý hlinený úlomok s podivnými kresbami a znakmi. Dnes tieto úlomky ležia v depozitách svetových múzeí. Hovoria o sláve zašlých miest. Jeden z nich je napríklad kúsok keramického džbánu.  Tento džbán, ako hlásajú písmena na úlomku, patril Hagari, dcére Uriášovej, obyvateľke mesta Jericha. O tom, aká Hagar bola, ako vyzerala, koho milovala, úlomok mlčí.  Snáď nám to o niekoľko rokov či desaťročí povedia ďalšie nálezy z týchto miest.

Vianočná báseň

22.12.2023

December si zas Na perie z dažďa privyká. Boh ukryl svoje srdce Do medovníka. A čas je múdry blázon, Čo zobral všetkým kráľom Koruny. Polnočná omša Brnká na struny. Náhle sa vystrie vesmír, Dažďom spútany A siaha do hviezd Roztrasenými prstami. Že vraj som vaše, Teší sa dieťa, Čo v jasliach zohrievajú Kravičky. Anjel ho prikryl, Koledou, tónom z pesničky. Tak [...]

Ne/STRETNUTIE

07.04.2023

„Pútnička, kam si zmizla?“ „Nepoviem. Odišla som.“ „Prečo?“ „Nechce sa mi tu už byť s vami. Som unavená.“ „Z čoho…“ „Z vás… Ako míňate slová. Ste ako Maruškin otec. Nemajú pre vás cenu.

Dievčatko a zápalka

14.03.2023

„Už si rozkvitla?“ „Ano.“ „Trvalo Ti to dlho. Veľmi dlho.“ „Ja viem.“ „Prečo?“ „Na začiatku bola samá neláska. Toľko nelásky, že sa mi z toho krútila hlava. Uletela som z toľkého točenia.“

SR Prezidentka Čaputová Úradovanie Východ Prešov Návšteva

Čaputová: Z východu som nadšená, rada sa sem vraciam

25.04.2024 21:45

Prezidentka navštívila rusínske divadlo, evanjelické gymnázium, centrum pre obete násilia či národnú kultúrnu pamiatku na Solivare.

SR Bratislava EK Vláda Jourová RTVS MK Stretnutie TK BAX

Jourová rokovala s Ficom i Šimkovičovou: Nikto si neželá, aby Slovensko prišlo o peniaze EÚ, eurokomisia má však otázky

25.04.2024 19:57

EK diskutuje s vládou o zmenách v trestnom práve, ktoré vládna koalícia napriek žiadosti komisie presadila v zrýchlenom režime.

Lukasenkova atletka

Lukašenko prezradil, kedy odíde. Ženu na čele štátu nechce, ale atlétku, ktorá neznáša dúhové farby, by podporil

25.04.2024 19:00

Alexandr Lukašenko tvrdí, že Bielorusom sa žije oveľa lepšie ako pred tromi desaťročiami. Ako vyzerá porovnanie ich finančných pomerov so Slovákmi?

Praha, masová streľba, Česko

Strelec z pražskej univerzity netrpel duševnou poruchou, motív úrady oznámia čoskoro

25.04.2024 18:21

V hlavnej budove Filozofickej fakulty UK v Prahe 21. decembra 2023 jej študent zastrelil 13 ľudí a jedna osoba neskôr zomrela v nemocnici.

rozpravkarka2

Tak som sa vrátila... O trochu smutnejšia. Pretože zo sveta sa stratila rozprávka o troch grošoch. Mám pocit, že ju musím znovu nájsť.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 370
Celková čítanosť: 1335427x
Priemerná čítanosť článkov: 3609x

Autor blogu