Založ si blog

Tanečnica z hmly a snehu (1. časť)

Taká malá spomienka…Budova stanice pomaly mizla v riedkej rannej hmle. Petra zavrela oči a mlčky načúvala jednotvárnej hudbe kolies. Vlak ju unášal preč, v ústrety jej snom. Sny však zostávajú väčšinou len snami. Málokedy sa naplnia… Začala rozmýšľať o tom, čo ju prinútilo nasadnúť do vlaku. Najskôr tá nevydarená stužková. Kým jej spolužiačky šantili na parkete, ona sa radšej držala pri stole. Dokonca ani s otcom nechcela ísť tancovať rodičovský tanec. Nepoznala totiž kroky. Jej starší brat ju celkom oprávnene volal drevom. Tá stužková bola rovnakým fiaskom ako celý jej citový život. Hoci už oslávila osemnásŤ, nenašla si chlapca, s ktorým by sa mohla pochváliť spolužiačkam. Bola len sivou myškou, za ktorou sa nik neobzrel. Preto podala ten inzerát! Napísala doňho vek, výšku, váhu, farbu očí, záľuby a poslala do Slovenky. Po troch týždňoch jej prišla odpoveď. Za ňou druhá, tretia, desiata… Prekvapená Petra čítala listy jeden za druhým a uvažovala o tom, koľko ľudí sa cíti tak isto osamelo ako ona. Rozhodla sa odpovedať na list, podpísaný Romanom. Ozval sa ešte v ten istý týždeň. Býval v Bratislave a navrhol jej stretnutie. Chcel prísť za ňou do Žiliny, Petre sa to však nepozdávalo. Odpísala mu, že radšej pocestuje ona za ním. Preto teraz sedela vo vlaku. Nekúpila si lístok na poludňajší vlak, pri ktorom ju mal Roman čakať, ale na ranný. Chcela si trochu obzrieť Bratislavu. Po necelých troch hodinách sa ocitla v cieľovej stanici. Bola jej zima a tak sa vybrala hľadať adresu, napísanú na Romanových listoch. O hodinu zistila, že Roman je dobre situovaný mladý muž. Adresa na obálke ju totiž priviedla k novopostavenému rodinnému domu. Petra sa práve chystala zazvoniť pri bránke pred záhradou, keď sa otvorili dvere na dome a objavila sa v nich mladá  žena. Držala na rukách  dieťa. Za ňou stál muž. Žena sa pritočila k nemu a povedala:

„Čau, Roman, nezabudni ísť k našim o piatej pre malú.“

V tej chvíli Petra odtiahla prst od zvončeka a pobrala sa kade ľahšie. Cítila sa tak hlúpo, že nerozmýšľala o tom, kam pôjde a čo bude robiť. Nasadla na električku, vystúpila z nej, nasadla na druhú, opäť vystúpila, bezcieľne blúdiac Bratislavou. Blížil sa večer, krásavicu na Dunaji postupne zahaľovala hmla, zmiešaná s drobnými vločkami poletujúceho snehu. Tá hmla najlepšie vystihovala jej náladu.  Bezcieľne potulovanie ju doviedlo až k rieke. Hladinu  čeril vietor, niesol k nej vôňu vĺn. Všade dookola bolo mokro a bielo, no napriek tomu, že ju triaslo od zimy, nechcela ísť na stanicu. Musela najprv to sklamanie vychodiť, zbaviť sa ho. Snáď práve preto, že bola taká zamyslená, alebo preto, že hmla stále viac hustla, ho v prvom okamihu nezbadala. Zrazu len stál pred ňou, vysoký, s mäkkou bradou a smutnými očami.

 

pokračovanie

  

 


Stratené mestá našej historie: Eburu, sídlo kvádskych kráľov

30.12.2022

Pred dvom dňami som mala na svojej FB stránke veľmi peknú debatu o jednom z národov, ktorý žil na našom území viac ako 400 rokov, a predsa o ňom vieme pramálo. Zostavovatelia učebníc dejepisu pre základné a stredné školy ho priradili ku Germanom, venovali mu pár všeobecných viet – a to bolo všetko. Áno. Reč je o Kvádoch. Ako poznamenal jeden z komentujúcich na [...]

Tento systém nestavia, ale ničí. Aj medzigeneračnú kontinuitu.

28.12.2022

S ľútostou vidím, že nám vymrel istý druh ľudí. Polyhistorici. Teda tí, ktorí si z viacerých oblastí zohnali podklady a informácie, kým sa do niečoho pustili.

Jezuliatko

24.12.2022

December Si zas na perie z dažďa prikvyká. Boh ukryl svoje slzy Do medovníka.

babiš

Babiš si po prehre s Pavlom dá „politický detox", o budúcnosti povie viac po sneme ANO

30.01.2023 22:30

Expremiér je nakoniec rád, že v prezidentských voľbách nevyhral. Nenávisť voči nemu je podľa jeho slov "desivá".

Abrams M-1

Rusi sa desia západných tankov pre Ukrajinu. Sľubujú za ne milióny

30.01.2023 22:14

Spolubojovníci dostanú po pol milióna rubľov, smie ich byť však najviac desať.

Belgicko Brusel Nôž Útok

Útok nožom na bruselskej stanici si vyžiadal troch zranených

30.01.2023 21:25

Podozrivý útočník je polícii známy pre svoje "psychické problémy".

Eduard Heger / Boris Kollár / Richard Sulík /

Cirkus pred hlasovaním o termíne predčasných volieb: Kollár jún nepretlačil, Sulík nechce obísť Matoviča

30.01.2023 20:30

Výsledok? Stretnutie sa nakoniec uskutočnilo, no dohoda na termíne sa nezmenila.

rozpravkarka2

Tak som sa vrátila... O trochu smutnejšia. Pretože zo sveta sa stratila rozprávka o troch grošoch. Mám pocit, že ju musím znovu nájsť.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 366
Celková čítanosť: 1226778x
Priemerná čítanosť článkov: 3352x

Autor blogu