Založ si blog

Na tohtoročnej Wolkrovej Polianke náš bloger Martin Chudík získal prvé miesto. . .

…Práve som dostala od Martinka správu, ktorá ma veľmi potešila. Na literárnej súťaži pre mladých autorov do 35 rokov Wolkrova Polianka 2011 získal súborom svojich básní 1. miesto. 

… nedá mi nezaspomínať…

…Písal sa rok 2008, keď som objavila veľký svet blogovania na blog.sk. Vtedy ešte patril pod Pravdu. Mala som dosť práce, aby som sa naučila ovládať svoj vlastný malý virtuálny piesoček, nuž som si sprvu svojich ,,spolublogerov“ nevšímala – učila som sa. No po prvom – druhom týždni mi udrelo do učí zopár básní, ktoré som našla na blogu označenom ako MartinS. Zaujali ma, hoci z nich doslova trčalo dospievanie ,,násťročného“ chlapca. Už od prvých chvíľ však bolo jasné, že poéziu berie vážne a pokúša sa o čosi, čo iní nepokladali za dôležité: napísať poctivý viazaný verš.

Aj iní píšu v rýmoch, ale Martin čoskoro pochopil, že ak chce byť skutočným básnikom, musí rozoznať gramatický rým od  toho ,,poctivo vytepaného a vypoteného“. Nedalo mi, napísala som mu prvý koment, potom druhý, tretí…

Tak sa začalo naše zvláštne priateĺstvo. Priateľstvo medzi učiteľkou a žiakom. Učila som ho tomu, čo som sama vedela, čomu mňa kedysi v Škole Nového slova naučili iní veľkí básnici – poetike.

Obzerám sa dozadu a spomínam… na komenty, ktoré sa na blog.sk objavovali pod Martinovými básňami. Väčšina z nich bola pozitívna, ale našli sa aj také, ktoré zatínali do živého. No Martin vydržal aj kritiku.

Od roku 2008 sú to už tri roky, však Martinko?

A v tomto roku si žal žatvu. Úspechov. Wolkrova Polianka nie je jediná súťaž, ktorú vyhral. Aj v iných ,,zabodoval“.

Takže, Martinko, gratulujem – a som na Teba pyšná!

 

:-))

Dievčatko a zápalka

14.03.2023

„Už si rozkvitla?“ „Ano.“ „Trvalo Ti to dlho. Veľmi dlho.“ „Ja viem.“ „Prečo?“ „Na začiatku bola samá neláska. Toľko nelásky, že sa mi z toho krútila hlava. Uletela som z toľkého točenia.“

To je tak, keď somár stále ťahá (alebo Príbeh káry)

27.02.2023

Ehm. Dobre. Začnem o sebe. Som kára. Celkom obyčajná. Taká, čo zvykne ťahať náklad. Nuž som si len tak stála pri ceste a čakala, kto na mňa začne nakladať.

Stratené mestá našej historie: Eburu, sídlo kvádskych kráľov

30.12.2022

Pred dvom dňami som mala na svojej FB stránke veľmi peknú debatu o jednom z národov, ktorý žil na našom území viac ako 400 rokov, a predsa o ňom vieme pramálo. Zostavovatelia učebníc dejepisu pre základné a stredné školy ho priradili ku Germanom, venovali mu pár všeobecných viet – a to bolo všetko. Áno. Reč je o Kvádoch. Ako poznamenal jeden z komentujúcich na [...]

nehoda

Obrovský hazard. S 1,65 promile viezol dcéru, havaroval

01.04.2023 19:45

42-ročný vodič s vozidlom narazil do odstaveného auta a prevrátil sa.

Tunel Ľudovíta II.

Jazdia tadiaľ aj formuly. Pri nehode v Monaku prišli o život traja ľudia

01.04.2023 19:20

Do steny tunela Ľudovíta II. v centre mesta narazilo auto, ktoré sa následne vznietilo.

asad, putin

Sýria myslí na návrat do Ligy arabských štátov. Hľadá spojencov

01.04.2023 18:22

Reuters objasnil, že prezidentovi Asadovi sa viac ako desaťročie vyhýbali mnohé západné a arabské štáty kvôli občianskej vojne.

Ondrej Lunter, predseda BBSK

Banskobystrická župa usporila na energiách milión eur. Ako sú na tom ostatné?

01.04.2023 17:49

Vo svojich úradoch a inštitúciách menej kúrili či svietili, teraz žnú v Banskej Bystrici úspech. Kam pôjdu ušetrené peniaze?

rozpravkarka2

Tak som sa vrátila... O trochu smutnejšia. Pretože zo sveta sa stratila rozprávka o troch grošoch. Mám pocit, že ju musím znovu nájsť.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 368
Celková čítanosť: 1251497x
Priemerná čítanosť článkov: 3401x

Autor blogu