Založ si blog

Tak Ti treba, Slovensko!

Včera som mala zvláštny pocit – súdržnosti a malej výhry. Pre tých pár obrázkov, ktoré sem dal Juraji. Stretla som ho len raz, keď prišiel k nám domov, len tak, na čaj a kus teplého slova. Ale od vtedy viem, že je to citlivý muž, ktorý má jeden cieľ (medzi ďalšími, duchovnejšími) a to uživiť prácou svojich rúk vlastnú rodinu. Je z východu, kde nie je dosť príležitostí na prácu – a tak berie, čo môže. V podstate je emigrujúci robotník. Obrazne sa dá povedať, že ho už pasovali do viacerých robotníckych cechov – lesného, murárskeho, atď…

A s ,,emigrujúcimi“ čiže sezonnými prácami je to tak: raz sú a raz nie sú. V dobe krízy častejšie nie sú. Juraji má však jednu obrovskú výhodu: v tých svojich velkých ručiskách má zázrak a vie s nimi krásne malovať.

V dobách renesancie, keď ešte žili veľkí mecenáši, by si snáď nejakého našiel. A nemusel by rúbať drevo, či dávať tehlu k tehle. Ale doba mecenášov sa už skončila. Pre dnešných slovenských maliarov iste. Dnes sa vraj každý musí naučiť predávať svoj tovar sám. Je iná doba. Veľkorysosť, ktorá dávala umeniu možnosť vytvoriť monumentálne a veľkolepé diela, je už fuč. Zostala nám len naivita snov a túžob, priemetaná do textov, ale i na plátna.

Taká Kovačica vedela aj z tej naivity urobiť veľké umenie. Ale Slovensko nie. Na Slovensku umenie nemá dvere otvorené dokorán. Práve naopak. Aj tá uzučká škárka, ktorá sa sem tam objaví, viac náhodou, ako naschval, sa stráca.

Preto sa z Pravdy stratil Jurajiho článok  Chcem prežiť, musím sa ich zbaviť, v ktorom ponúkal svoje obrazy... Nie na zisk, ale na obyčajné prežitie. Aby mal z čoho zaplatiť plyn. Aby jeho rodina nemrzla.

Tak mi z toho vychádza, že je preč nielen doba mecenášov, ale aj sociálneho cítenia.  Maliari nám pomrznú od zimy, možno aj spisovatelia, či iní tvorcovia. A zostanú iba veľkí páni.

 

Slovensko, treba ti to?


Stratené mestá našej historie: Eburu, sídlo kvádskych kráľov

30.12.2022

Pred dvom dňami som mala na svojej FB stránke veľmi peknú debatu o jednom z národov, ktorý žil na našom území viac ako 400 rokov, a predsa o ňom vieme pramálo. Zostavovatelia učebníc dejepisu pre základné a stredné školy ho priradili ku Germanom, venovali mu pár všeobecných viet – a to bolo všetko. Áno. Reč je o Kvádoch. Ako poznamenal jeden z komentujúcich na [...]

Tento systém nestavia, ale ničí. Aj medzigeneračnú kontinuitu.

28.12.2022

S ľútostou vidím, že nám vymrel istý druh ľudí. Polyhistorici. Teda tí, ktorí si z viacerých oblastí zohnali podklady a informácie, kým sa do niečoho pustili.

Jezuliatko

24.12.2022

December Si zas na perie z dažďa prikvyká. Boh ukryl svoje slzy Do medovníka.

babiš

Babiš si po prehre s Pavlom dá „politický detox", o budúcnosti povie viac po sneme ANO

30.01.2023 22:30

Expremiér je nakoniec rád, že v prezidentských voľbách nevyhral. Nenávisť voči nemu je podľa jeho slov "desivá".

Abrams M-1

Rusi sa desia západných tankov pre Ukrajinu. Sľubujú za ne milióny

30.01.2023 22:14

Spolubojovníci dostanú po pol milióna rubľov, smie ich byť však najviac desať.

Belgicko Brusel Nôž Útok

Útok nožom na bruselskej stanici si vyžiadal troch zranených

30.01.2023 21:25

Podozrivý útočník je polícii známy pre svoje "psychické problémy".

Eduard Heger / Boris Kollár / Richard Sulík /

Cirkus pred hlasovaním o termíne predčasných volieb: Kollár jún nepretlačil, Sulík nechce obísť Matoviča

30.01.2023 20:30

Výsledok? Stretnutie sa nakoniec uskutočnilo, no dohoda na termíne sa nezmenila.

rozpravkarka2

Tak som sa vrátila... O trochu smutnejšia. Pretože zo sveta sa stratila rozprávka o troch grošoch. Mám pocit, že ju musím znovu nájsť.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 366
Celková čítanosť: 1226789x
Priemerná čítanosť článkov: 3352x

Autor blogu