Založ si blog

Aj vám sa zdá, že tieto Vianoce sú chudobnejšie ako predtým?

Neviem, či je to iba môj osobný vnem. No mám pocit, že je všetko inak. Že sme chudobnejší. Nie, nie na peniaze… Ale na  čas. Na tie každodenné drobné okamihy, ktoré boli korením nášho života. Na chvíle s knihou v kresle. Na teplo deky. Na večerné rozhovory v posteli. Na dotyky…

Dnešné Vianoce ustupujú ako zviera lapené do pasce o krok vzad. Ku stene. Tvária sa, že ani ony na nás nemajú čas. Že im je jedno, čo robíme. Že máme hlavu plnú pracovných, rodinných starostí. Možno ich trochu mrzí, že  budeme kupovať darčeky až na poslednú chvíľu. Chceli by nás mať aspoň o pár dní dlhšie. Pomaznať sa s nami. Dopriať nám – ČAS.

Minule sme boli s tým mojim takmer zákonitým v meste. Vraj nadýchať sa vianočnej nálady. Poprechádzať sa medzi stánkami, dať si medovinku, kúpiť niečo od nejakého uja, čo  ponúka svoj tovar. Lenže u nás sa Vianoce hrajú na Popolušku, ktorá sa skrýva za pecou. Neboli ani stánky, ani medovina, ani ujo. Len poloprázdne námestie, po ktorom sa ponáhľali ľudia. Pripadali mi ako mravce.  Behali z jednej strany na druhú a naháňali…. rozmýšľam, čo. Žeby ten vianočný čas?

Nemyslím si.

Naháňali sa za povinnosťami v zamestnaní, za  zabezpečením rodiny, za prosperitou, prospechom, Niekedy mám pocit, že sa nám Vianoce vytrácajú pomedzi prsty ako piesok.  A tak si prajem, aby sme zachránili aspoň jedno, posledné zrniečko…

 

Dievčatko a zápalka

14.03.2023

„Už si rozkvitla?“ „Ano.“ „Trvalo Ti to dlho. Veľmi dlho.“ „Ja viem.“ „Prečo?“ „Na začiatku bola samá neláska. Toľko nelásky, že sa mi z toho krútila hlava. Uletela som z toľkého točenia.“

To je tak, keď somár stále ťahá (alebo Príbeh káry)

27.02.2023

Ehm. Dobre. Začnem o sebe. Som kára. Celkom obyčajná. Taká, čo zvykne ťahať náklad. Nuž som si len tak stála pri ceste a čakala, kto na mňa začne nakladať.

Stratené mestá našej historie: Eburu, sídlo kvádskych kráľov

30.12.2022

Pred dvom dňami som mala na svojej FB stránke veľmi peknú debatu o jednom z národov, ktorý žil na našom území viac ako 400 rokov, a predsa o ňom vieme pramálo. Zostavovatelia učebníc dejepisu pre základné a stredné školy ho priradili ku Germanom, venovali mu pár všeobecných viet – a to bolo všetko. Áno. Reč je o Kvádoch. Ako poznamenal jeden z komentujúcich na [...]

nehoda

Obrovský hazard. S 1,65 promile viezol dcéru, havaroval

01.04.2023 19:45

42-ročný vodič s vozidlom narazil do odstaveného auta a prevrátil sa.

Tunel Ľudovíta II.

Jazdia tadiaľ aj formuly. Pri nehode v Monaku prišli o život traja ľudia

01.04.2023 19:20

Do steny tunela Ľudovíta II. v centre mesta narazilo auto, ktoré sa následne vznietilo.

asad, putin

Sýria myslí na návrat do Ligy arabských štátov. Hľadá spojencov

01.04.2023 18:22

Reuters objasnil, že prezidentovi Asadovi sa viac ako desaťročie vyhýbali mnohé západné a arabské štáty kvôli občianskej vojne.

Ondrej Lunter, predseda BBSK

Banskobystrická župa usporila na energiách milión eur. Ako sú na tom ostatné?

01.04.2023 17:49

Vo svojich úradoch a inštitúciách menej kúrili či svietili, teraz žnú v Banskej Bystrici úspech. Kam pôjdu ušetrené peniaze?

rozpravkarka2

Tak som sa vrátila... O trochu smutnejšia. Pretože zo sveta sa stratila rozprávka o troch grošoch. Mám pocit, že ju musím znovu nájsť.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 368
Celková čítanosť: 1251483x
Priemerná čítanosť článkov: 3401x

Autor blogu