Keltské mýty a legendy. ..

Čítam výbornú knihu – encyklopédiu keltských mýtov a legiend. Dlho som nič lepšie nečítala. Zábavné, poučné, humorné… V skratke len dve z legiend:

 

Fintanov kopec

 

Fintan bol mýtickým prapredkom Keltov.  Rozhodol sa pohľadať novú zem, kde by sa usadil. Na putovanie si vybral rieku. Kúpil si loď. A aby si zabezpečil potomstvo, nalodil sa na ňu aj s 50 ženami.   Doplaval do nejakej krajiny (možno že priamo k nám). Tamojší vládca s ním nechcel viesť vojnu. Nuž mu vybral ďalších 18 krásnych dievčat. Fintan si ich všetky vzal.   

No a že bol skvelý milenec, zvesť o jeho výkonnosti sa šírila ako blesk. Začali chodiť za ním ženy zďaleka aj z blízka. Napokon ich bolo toľko, že pred nimi začal utekať. Aby im unikol, premenil sa najprv na divokého kozla, potom na divokého tura a napokon na divokého koňa. Ženy ho ale vždy dobiehali. Tak sa skryl do kopca, ktorý po ňom dostal meno – Fintanov kopec. Tam žil 5 500 rokov. Keď sa konečne odvážil vyliezť von, zbadal pred vchodom do svojej jaskyne… ženy, ženy, ženy… Tak sa ich zľakol, že sa radšej zmenil na vtáka… A jedna z tých žien ho ulovila a zjedla! 

 

Arianine dvojčatá

 

Kráľ Gwyn sa zaľúbil do Arian, dcéry mesačnej bohyne. Vypýtal si ju za ženu, no musel sľúbiť mesačnej bohyni, že sa svojej ženy až do splnu nedotkne. Sľub nedodržal. Arian otehotnela, ale bála sa svojej matky, preto tehotenstvo zatajila. Tri dni pred splnom sa aj s Gwynom vybrala na návštevu k mesačnej bohyni. Tá sa jej spýtala, či je ešte panna. Arian zaklamala, že áno. No ešte kým dopovedala, jej z lona vypadlo niečo „veľké“. Bol to jej starší syn Goewin. Keď ho mesačná bohyňa zbadala, vyslovila nad ním trojitú kliatbu: nech je obrovský, škaredý a zlý. No a kým hovorila, z Arian vypadlo ešte niečo „malé“, čo si mesačná bohyňa nevšimla. Bolo to Goewinovo dvojča Grain. Toho hneď jeho otec Gwyn vzal a ukryl do svojho plášťa. Mesačná bohyňa ho nezbadala a Grain zostal krásny a zlatovlasý…

 

:-)

 

 

 

Zuzana Kuglerová: zhudobnené básne

26.10.2025

Matička PROSTOTA Matička Prostota, ty, čo si ešte svätá. Strelia ťa spod plota uprostred psieho leta.

Polnočná

21.10.2025

Dnes tu sme, zajtra nemusíme. Tak nejak cítim, že by tu niečo malo zostať a keďže viem, že ma na tejto platforme stále ludia vyhľadávajú, dávam sa sem, v svojej poézii

Vianočná báseň

22.12.2023

December si zas Na perie z dažďa privyká. Boh ukryl svoje srdce Do medovníka. A čas je múdry blázon, Čo zobral všetkým kráľom Koruny. Polnočná omša Brnká na struny. Náhle sa vystrie vesmír, Dažďom spútany A siaha do hviezd Roztrasenými prstami. Že vraj som vaše, Teší sa dieťa, Čo v jasliach zohrievajú Kravičky. Anjel ho prikryl, Koledou, tónom z pesničky. Tak [...]

satelitné obrázky, Caracas, Vantor

VIDEO: Kam smerovali útoky USA vo Venezuele? Pozrite si satelitné obrázky pred a po úderoch

03.01.2026 23:30

Obrázky zo satelitu ukazujú obrázky hlavného mesta Caracas pred americkými útokmi a po nich.

APTOPIX Trump Putin

Trump: Nie som nadšený z Putina, zabíja priveľa ľudí

03.01.2026 22:05

Trump povedal, že s Putinom o Madurovi nehovoril, keď spolu v uplynulých dňoch telefonovali.

Stíhačka F/A-18 Super Hornet

150 lietadiel iba ako krytie: Po Madura si prišla najelitnejšia jednotka americkej armády Delta Force

03.01.2026 20:22

Spravodajské tímy mesiace sledovali, kde sa Maduro pohybuje, kde spí, čo je aj čo si oblieka.

trump

Trump po zajatí Madura varoval aj prezidenta Kolumbie, Rubio vládu na Kube

03.01.2026 19:24

Spojené štáty chcú podľa Trumpa docieliť, že budú obklopené „stabilitou“.

rozpravkarka2

Tak som sa vrátila... O trochu smutnejšia. Pretože zo sveta sa stratila rozprávka o troch grošoch. Mám pocit, že ju musím znovu nájsť.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 372
Celková čítanosť: 1474758x
Priemerná čítanosť článkov: 3964x

Autor blogu