Keby dnes Ježiš Kristus sedel pred televízorom. . .

orol a kackaNedávno na dvojke – krásny prírodopisný seriál. Až mi zastavoval dych. O vtákoch. Sťahovavé husi,ktoré presne vedeli, kadiaľ letieť, aby pristali v bezpečnom domove.

Pri nich orly. Snažili sa kŕdeľ husí rozdeliť. Vybrať si tie najmladšie – a zaútočiť. Nedarilo sa im, šík husí bol dosť pevný na to, aby ochránil svojich slabých.

Tak zaútočili na iné vtáky. Na drobné divé kačky. Zopakovali tú istú taktiku. Oddelili tú najvyčerpanejšiu od ostatných. A vo vzduchu sa začalo fascinujúce divadlo. Pravý orlí zápas. Staré orly zaúčali tie mladé.  Vzlietli do výšky, pustili kačku zo zobáka – aby ju chytil do pazúrov iný orol.

Kto vie, čo ju napokon zabilo: stres z tej krvavej hry, alebo orlie zobáky a pazúry.

To fascinujúce divadlo na oblohe malo pre mňa svoje posolstvo. A začala som rozmýšľať, čím som ja. Útočiacim orlom alebo bezbrannou vysilenou kačkou. A či som v šíku, ktorý ma dokáže ochrániť.  Otázka znela celkom jednoducho: s ktorým z tých troch vtákov sa viem najviac stotožniť?

Súcitila som s malou vysilenou kačičkou, fascinoval ma orol. V tomto prípade reprezentovali zlo – a to vie vždy fascinovať. No veľmi som obdivovala husi. Tie, ktoré vedeli ochrániť svojich slabých. A dopraviť ich tam, kde im nič nehrozilo.

Možno, že keby dnes  Ježiš Kristus sedel pre televízorom, spravil by o tých troch vtákov podobenstvo. O krutom orlovi, čo sa hrá so svojou obeťou, až kým ju neutrápi na smrť. O vysilenej  kačke, o ktorú sa nik nestará a  je príliš slabá na to, aby sa vedela sama brániť. O husiach, ktoré poznajú svoje postavenie v kŕdli. A vedia, že povinnosťou najsilnejších je chrániť tých najslabších. 

Vianočná báseň

22.12.2023

December si zas Na perie z dažďa privyká. Boh ukryl svoje srdce Do medovníka. A čas je múdry blázon, Čo zobral všetkým kráľom Koruny. Polnočná omša Brnká na struny. Náhle sa vystrie vesmír, Dažďom spútany A siaha do hviezd Roztrasenými prstami. Že vraj som vaše, Teší sa dieťa, Čo v jasliach zohrievajú Kravičky. Anjel ho prikryl, Koledou, tónom z pesničky. Tak [...]

Ne/STRETNUTIE

07.04.2023

„Pútnička, kam si zmizla?“ „Nepoviem. Odišla som.“ „Prečo?“ „Nechce sa mi tu už byť s vami. Som unavená.“ „Z čoho…“ „Z vás… Ako míňate slová. Ste ako Maruškin otec. Nemajú pre vás cenu.

Dievčatko a zápalka

14.03.2023

„Už si rozkvitla?“ „Ano.“ „Trvalo Ti to dlho. Veľmi dlho.“ „Ja viem.“ „Prečo?“ „Na začiatku bola samá neláska. Toľko nelásky, že sa mi z toho krútila hlava. Uletela som z toľkého točenia.“

požiar

Kanadu naďalej sužujú lesné požiare, väčšina z nich sa už vymkla kontrole

31.05.2025 21:54

Po provinciách Manitoba a Saskatchewan boli k evakuácii vyzvaní už aj obyvatelia Alberty a Britskej Kolumbie.

bulharsko

Bulharskí nacionalisti protestovali proti plánu prijať euro, žiadajú referendum

31.05.2025 21:01

Demonštrácie sa konali štyri dni pred očakávaným uvoľnením cesty k vstupu Bulharska do eurozóny.

matka, dieťa, lesba, homosexuálne zvävky

Historický verdikt v Taliansku: Matky lesby, ktoré nie sú biologickým rodičom, zapíšu do rodného listu dieťaťa

31.05.2025 20:17

Opozičné strany označili verdikt za „historický“, zvlášť v krajine, kde vládne premiérka Giorgia Meloniová.

Šéf MAAE Rafael Grossi

MAAE: Irán od februára zvýšil zásoby obohateného uránu takmer o polovicu

31.05.2025 19:28

Irán podľa MAAE k 17. máju tohto roka zhromaždil 408,6 kilogramu uránu obohateného na 60 percent.

rozpravkarka2

Tak som sa vrátila... O trochu smutnejšia. Pretože zo sveta sa stratila rozprávka o troch grošoch. Mám pocit, že ju musím znovu nájsť.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 370
Celková čítanosť: 1423513x
Priemerná čítanosť článkov: 3847x

Autor blogu