Mestá, o ktorých rozprávala biblia: JERICHO

          V bezprostrednej blízkosti dedinky Ariha sa nachádzajú ruiny a valy, z ktorých už celé desaťročia čerpajú dedinčania tehly na stavbu svojich príbytkov. Sú dôkazom toho, že kedysi tu stálo veľké a mocné mesto. Volalo sa Jericho.

          V historickom vývoji mesta môžeme sledovať nielen dejiny tu žijúcich národov, ale predovšetkým civilizačný vývoj okolitej krajiny. Jej dôležitosť môžeme pochopiť z toho, že bola priesečníkom dvoch veľkých kultúr: babylonskej a egyptskej.   Ak chceme vedieť čosi o osude a vzniku  mesta, musíme sa vrátiť do dávnych čias, keď ľudstvo žilo jednoduchším spôsobom ako dnes, zato však bolo šťastnejšie, hoci sa nevedelo vyhnúť bojom a vojnám. Ku spokojnosti a šťastiu mu stačil sýty žalúdok, prípadne úkryt pred búrkou.

Prví prehistorickí osadníci, ktorí na tieto miesta prišli, našli krásnu oázu a výdatný prameň, obkolesený zelenými palmami. Usadili sa tu a postavili osadu, ktorá sa z roka na rok rozrastala. Vďaka zelenej oáze a prameňu dali neskôr okoloidúce karavány tomuto miestu názov Palmové mesto – Jericho.

Tvár veľkého mesta nadobudlo Jericho v časoch rozmachu egyptskej a sumerskej civilizácie. Z biblického hľadiska sa jedná o dobu praotca Abraháma a jeho neskorších potomkov  Izáka a Jakuba, z dejepisného o dobu Starobabylonskej ríše, či vládu pätnástej  až osemnástej dynastie egyptských faraónov. Z osobností, ktoré tento kraj spravovali, môžeme spomenúť babylonského zákonodarcu a neskôr kráľa Chamurappiho. Archeologické nálezy, ktoré sa v týchto miestach našli – úlomky tehál a hlinených tabuliek – dlhé desaťročia, možno i stáročia slúžili ako podklad pre novodobé príbytky arihánskych roľníkov. Až neskôr niektorí z nich prišli na to, že sú hľadaným zbožím archeológov. Hlinené úlomky a ruiny dávneho mesta dokumentovali život Chamurappiho súčasníkov, ich umeleckú zručnosť. Okrem ruín a valov sa tu našli krabičky, vykladané slonovinou, košíkarské a keramické výrobky. Svedčili o spôsobe života dávnych usadlíkov, o tom, ako sa stravovali, obliekali, o ich zábave, práci, o dobách mieru. Archeologické vykopávky však prinášali aj svedectvo o vojnách a bojoch. Priniesli napríklad dôkaz o tom, že roku 1600 p.n.l. zničili Jericho faraóni 18 -tej egyptskej dynastie.

 

Nové osídlenie Jericha nastalo až o štyristo rokov neskôr, kedy sa už jeho obyvatelia bránili proti útokom dobyvateľov vysokými hradbami. Kto aspoň raz v živote prečítal bibliu, príde na vzrušujúci objav. Nájdeme v nej totiž Jericho práve z tohto obdobia, ba dokonca aj hradby, ktoré mali mesto brániť pred nepriateľom. Kto boli tí nepriatelia? Izraelské kmene, ktoré sa pod vedením vodcu Jozuu dostali až pod múry mesta a dobyli ho. Z historického hľadiska má biblické rozprávanie o Jozuovi a dobytí Jericha svoje opodstatnenie, pretože verne odráža klimatické a topografické podmienky krajiny. Podľa židovskej tradície vraj Jozua Jericho preklial, aby sa na jeho ruinách preháňali len jašteričky a aby už nikdy nepovstalo z  popola.  Celé storočia sa zo strachu pred jeho kliatbou nikto nepokúsil na návrší, kde sa Jericho kedysi rozkladalo, postaviť nové mesto. Tamojší prameň a oázu však navštevovali ľudia ďalej. Neskôr obsadil oázu moábsky kráľ Eglón. V dobe vlády kráľa Achaba bolo mesto obnovené, ale už nikdy nenadobudlo svoj predošlý historický význam a krásu.

K úplnému zničeniu mesta prišlo v dobe Novobabylónskej ríše, keď začal vládnuť kráľ Nabuchodonozor.  Jeho vojaci chytili v uliciach starovekého Jericha posledného judského kráľa Sidkijáša a premenili mesto na ruiny. Život však nezastal. Ani vojny a boje, ktoré sa týmto územím prehnali, ani ruiny – posledná pamiatka na kedysi pyšné a mocné mesto – nezabránila neskorším usadlíkom, aby kúsok neďaleko začali obrábať svoje polia. Možno si sami neuvedomovali, že pri ich nohách ležia trosky dávnej a  bohatej civilizácie, svedectvo výšky i pádu ľudskej pýchy a moci. Nejedného z nich však chytila posvätná úcta, keď  na jar vyoral svojim pluhom malý hlinený úlomok s podivnými kresbami a znakmi. Dnes tieto úlomky ležia v depozitách svetových múzeí. Hovoria o sláve zašlých miest. Jeden z nich je napríklad kúsok keramického džbánu.  Tento džbán, ako hlásajú písmena na úlomku, patril Hagari, dcére Uriášovej, obyvateľke mesta Jericha. O tom, aká Hagar bola, ako vyzerala, koho milovala, úlomok mlčí.  Snáď nám to o niekoľko rokov či desaťročí povedia ďalšie nálezy z týchto miest.

Vianočná báseň

22.12.2023

December si zas Na perie z dažďa privyká. Boh ukryl svoje srdce Do medovníka. A čas je múdry blázon, Čo zobral všetkým kráľom Koruny. Polnočná omša Brnká na struny. Náhle sa vystrie vesmír, Dažďom spútany A siaha do hviezd Roztrasenými prstami. Že vraj som vaše, Teší sa dieťa, Čo v jasliach zohrievajú Kravičky. Anjel ho prikryl, Koledou, tónom z pesničky. Tak [...]

Ne/STRETNUTIE

07.04.2023

„Pútnička, kam si zmizla?“ „Nepoviem. Odišla som.“ „Prečo?“ „Nechce sa mi tu už byť s vami. Som unavená.“ „Z čoho…“ „Z vás… Ako míňate slová. Ste ako Maruškin otec. Nemajú pre vás cenu.

Dievčatko a zápalka

14.03.2023

„Už si rozkvitla?“ „Ano.“ „Trvalo Ti to dlho. Veľmi dlho.“ „Ja viem.“ „Prečo?“ „Na začiatku bola samá neláska. Toľko nelásky, že sa mi z toho krútila hlava. Uletela som z toľkého točenia.“

Adam Puškár

Puškár namietal zmenu sudcu. V procese k vražde Tupého predvolali svedkov

05.02.2025 10:34

Na Mestskom súde Bratislava I pokračuje súdny proces v prípade vraždy študenta Daniela Tupého.

NRSR, parlament

Poslanci pokračujú v rokovaní o zdravotníckej legislatíve

05.02.2025 10:26

Na programe majú aj návrhy legislatívnych úprav súvisiacich s novým stavebným zákonom, ktoré sú v druhom čítaní.

Morské oko

Návštevnosť poľských Tatier prekonala veľký míľnik. Ako obstála slovenská strana?

05.02.2025 10:10

Medzi najobľúbenejšie miesta patrilo najväčšie tatranské pleso Morské oko, ktoré od januára do novembra navštívilo 694 tisíc ľudí.

socialna poistovna, dochodok, prvy pilier, druhy pilier

Štát odpustil nemocniciam dlhy na penále voči Sociálnej poisťovni vo výške 93 miliónov eur

05.02.2025 10:05

Išlo o penále, ktoré sa viazalo na dlžné poistné.

rozpravkarka2

Tak som sa vrátila... O trochu smutnejšia. Pretože zo sveta sa stratila rozprávka o troch grošoch. Mám pocit, že ju musím znovu nájsť.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 370
Celková čítanosť: 1398789x
Priemerná čítanosť článkov: 3781x

Autor blogu