Založ si blog

Viete, čo urobí pes, ktorý nedokáže preskočiť plot?

Už od rána ma pokúša. Čo iné, ako znovu pohladiť prštekmi klávesnicu. Lenže deň je dlhý, aj keď ma krátky chvost. Pritrafilo sa mi ísť na besedu s deťmi do školy. Potom k nám zavítala návšteva, aj navariť bolo treba – a na písanie akosi nezostal čas.

Až teraz.

Desať minút po polnoci príde človeku všeličo na um. Niečo sa snaží dostať z hlavy von, niečo zas v nej udržať.

Nechať v nej dojmy, ktoré boli krásne. Triedu, plnú detí. Chlapcov – dvanásť, trinásťročných, usmiatých, zvedavých. Takých, čo najradšej držia v rukách hokejky. Nečudo, veď boli zo športovej školy, hokejovej triedy.

Vytriasť si z hlavy zopár slov, ktorým som neporozumela. Dôvodu, pohnútkam, pre ktoré boli napísané. Presnejšie povedané, nerozumiem ich arogancii. Tej vlastne nerozumiem vôbec.

Nájsť si motto pre deň, ktorý nastáva: pokoj v duši a mier ľuďom…

Radosť, premiešaná so smútkom. Možno, že je to presne tak, ako to má byť. Trochu miesta pre hnev, trochu pre smiech. Všetko sa so všetkým zmieša. Tak ako štekot psov za plotom našej záhrady.

Sú dva – tie psy. Jeden sa volá Čárli, druhý Bojar. Čarlí je malý rozmaznaný bytový fúzač. Nikdy nebol na reťazi. Plot pre neho neznamená hranicu, ale ochranu a bezpečie.

Bojar je slovenský čuvač. Krásny. Veľký. S mäkkúčkou srsťou. Má iba jednu smolu. Je priviazaný k reťazi. Aj on má okolo seba ploty. Občas sa stane, zázrakom, zvaným náhoda, že sa utrhne z reťaze. Prvé, čo spraví je, že plot preskočí.

Ten malý to nedokáže, aj keď sa mnohokrát snažil Bojara napodobniť. Jednoducho po jeho výšku nedorástol.

A viete, čo urobí každý pes, ktorý nevie preskočiť plot?

Očuráva ho a špiní.

:-)

Všetkým, ktorí sú schopní preskočiť svoje ploty,

želám pokojný zvyšok noci a pekný deň.

 

 

 

 

Julián Apostata a jeho miesto v dejinách Slovenska – 2. časť

05.10.2019

Často sa hovorí, že naša civilizácia je tesne pred zrútením, tak ako bola Rímska ríša pár desaťročí pred svojim zánikom. Ak niekto nečítal predchádzajúcu časť, je tu: Julian Apostata a jeho miesto v dejinách Slovenska – 1. časť

Julián Apostata a jeho miesto v dejinách Slovenska -1. časť

04.10.2019

Osobnosť rímskeho cisára Juliana Apostatu patrí k tým, ktoré majú tie najkrajnejšie, hraničné ohodnotenia. Záleží na tom, kto sa na neho z akej perspektívy díva. Rímsky historik Ammianus Marcellinus (žil v 4. storočí), neovplyvnený prizmou kresťanského náboženstva, o ňom píše ako o poslednom veľkom cisárovi Rímskej ríše, ktorý sa pokúsil o náboženskú [...]

Maďar, Slovák, Hún aj Kvád – nepriateľ, či brat?

02.10.2019

Priznám sa, že ma k tejto úvahe priviedla debata na mojej FB stránke, kde som odcitovala časť diela rímskeho historika, Ammiana Marcellina *1 a jeho diela Dejiny rímskej ríše za soumraku antiky. Nepatrím k obdivovateľom a hltačom ľahkého beletristického žánru. Mojou srdcovkou je poézia – a kroniky. Čím staršie, tým lepšie. Ammianus Marcellinus ma zaujal už pred [...]

Navaľnyj

Navaľnyj nemôže voliť vo voľbách do ruskej Dumy

19.09.2021 16:38

Navaľnyj ako odsúdená osoba nemôže uplatniť svoje volebné právo.

Richard Raši

Raši: Hlas vylučuje predvolebnú spoluprácu so Smerom

19.09.2021 15:18

Ficovi odkázal, aby sa sústredil na opozičnú sociálno-demokratickú politiku, Hlas ju chce robiť so svojou predstavou, ktorá je podľa neho iná.

Hurikán

Nad Atlantikom sa vytvára tropická búrka Peter

19.09.2021 14:28

Zároveň sa nad vzdialenejším východným Atlantikom neďaleko Kapverdských ostrovov pri strednej Afrike začala točiť nová tropická cyklóna.

Maroš Žilinka, Daniel Lipšic

Žilinkovi dôveruje viac ľudí ako Lipšicovi

19.09.2021 14:04

Marošovi Žilinkovi dôveruje 42 percent opýtaných, Danielovi Lipšicovi 29 percent. Obidvom sa čísla oproti februáru 2021 znížili.

Artemis

Tak som sa vrátila... O trochu smutnejšia. Pretože zo sveta sa stratila rozprávka o troch grošoch. Mám pocit, že ju musím znovu nájsť.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 349
Celková čítanosť: 1089755x
Priemerná čítanosť článkov: 3123x

Autor blogu