Založ si blog

Verím, že existuje jedna hviezda, na ktorej žijú malí princovia.

… a práve teraz sedia pri ohrádke a rozprávajú sa so svojou ružou. Iba tak, aby nestála reč. Opatrne ju skúmajú slovami.

,,Ako sa máš?“

,,Ako, ako, tak.“ odfrfle im ruža. Všetky ruže sú žiarlivé. Boja sa, aby sa malí princovia nepozerali niekde inde. No tých to vôbec nenapadne. Nepoškuľujú po iných ružiach, ani po iných hviezdach. Je im jedno, kto sa tam s kým háda, kto sedí v hviezdnych kreslách. Je iba jedna planétka, ku ktorým občas zablúdia ich oči.

Tá naša.

Je tisíc neviditeľných nitiek, čo púta srdcia malých princov k našej planéte. Veď na nej boli. Niektorí sem doputovali ako snehové vločky. Iní zas ako perie z anjelských krídiel. A jeden dokonca v riadkoch, ktoré napísal pán Exupery. Všeličo tu zažili, aj videli. Nečudo, že im naša planéta stále leží na srdci.

A tak hútam, rozmýšľam, čo vidia, keď sa tak zhora pozerajú na nás. Napríklad teraz. Je za desať  šesť. Všade je tma a hmla. To je zlé, pretože vidia iba to. Tmu a hmlu, ktoré sa  prevaľujú nielen nad Zemou, ale aj nad ľudskými dušami. Mali princovia musia byť veľmi smutní… Predsa len,  Zem im leží na srdci. A chcú mať nádej.  Preto občas prestanú hladiť svoju ružu slovami a pozorne sa zahladia smerom k nám. Dúfajú, že uzrú aj niečo iné, nielen  tmu a hmlu.

Potom príde okamih, keď sa ich oči rozžiaria. Tam dolu, v studenej, čiernej studni vesmíru, totiž čosi zabliká. Najprv len jedno malé svetielko. Potom druhé, tretie, štvrté, desiate. A odrazu je celá planéta ozdobená dlhou a nekonečnou reťazou svetielok. Prenikajú cez tmu, aj cez hmlu a zabaľujú Zem do nádherného žiarivého plášťa. Všetko sa trbliece, všetko sa jagá. Malí princovia od radosti tlieskajú rukami a volajú na seba:

,,Aha, aha, na Zemi sú Vianoce, ľudia sa majú radi!“

Keby niet tejto krásnej, jedinečnej chvíle, tak by sa už dávno prestali na našu planétu pozerať a nechali by ju, nech sa utopí v čiernej studni vesmíru.

Ne/STRETNUTIE

07.04.2023

„Pútnička, kam si zmizla?“ „Nepoviem. Odišla som.“ „Prečo?“ „Nechce sa mi tu už byť s vami. Som unavená.“ „Z čoho…“ „Z vás… Ako míňate slová. Ste ako Maruškin otec. Nemajú pre vás cenu.

Dievčatko a zápalka

14.03.2023

„Už si rozkvitla?“ „Ano.“ „Trvalo Ti to dlho. Veľmi dlho.“ „Ja viem.“ „Prečo?“ „Na začiatku bola samá neláska. Toľko nelásky, že sa mi z toho krútila hlava. Uletela som z toľkého točenia.“

To je tak, keď somár stále ťahá (alebo Príbeh káry)

27.02.2023

Ehm. Dobre. Začnem o sebe. Som kára. Celkom obyčajná. Taká, čo zvykne ťahať náklad. Nuž som si len tak stála pri ceste a čakala, kto na mňa začne nakladať.

Ukrajina, Kyjev, demonštrácia

Muž zaútočil Molotovými kokteilmi na kubánske veľvyslanectvo vo Washingtone

25.09.2023 10:15

Ide už o druhý útok na kubánsku diplomatickú misiu vo Washingtone za uplynulé roky.

Zuzana Čaputová

Nestrácajme nádej a nehľadajme dokonalosť, vyzýva prezidentka na účasť vo voľbách

25.09.2023 09:35

Tvorcami budúcnosti Slovenska sú podľa nej len občania, nikto iný.

karabach

Do Arménska dorazila prvá skupina presídlencov z Karabachu

25.09.2023 08:05

Azerbajdžanské úrady popierajú tvrdenia, že plánujú v regióne vykonávať etnické čistky.

rozpravkarka2

Tak som sa vrátila... O trochu smutnejšia. Pretože zo sveta sa stratila rozprávka o troch grošoch. Mám pocit, že ju musím znovu nájsť.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 369
Celková čítanosť: 1293913x
Priemerná čítanosť článkov: 3507x

Autor blogu