Založ si blog

Mladý muž, mladá žena a jedno vyčerpané dieťa. (Alebo ukrajinský sen o lepšom živote)

Dnes je taký zvláštny deň, keď sa Bratislavský samospravny kraj rozhodol, že dopraje svojim obyvateľom na mesiac cestovanie zadarmo. Nevedela som to, keď som ráno nasadala do autobusu. Vybrala som sa do obchodného centra Nivy kúpiť si kapsule do kávovaru. Lebo tie, čo pasujú do môjho kvapkávového zázraku, dostať len v Nayke. Mám ju síce aj bližšie, v Avione, ale na Nivy ma vždy pritiahne Zelená strecha. Je odtiaľ skvelý výhľad na mesto a fajn zóny na oddych. Na Zelenú strechu som sa nedostala. Lebo, veď. Zlákal ma Lidl. Dostala som chuť na kaiserky, posypané sezamom.

Nahmatala som 50 cenťáčik vo vrecku, dala ho do vozíka – a s myšlienkou, že s takým veľkým čudom na štyroch kolesách je hriech kúpiť iba kaiserky, som nakladala.

Potom to išlo na páse – ako po páse.

Zaplatila som, vybočila z radu, naložila a chystala sa odpratať vozík nazad.

Vtedy mi zastúpili cestu. Mladá žena so spiacim dieťaťom na rukách + mladý muž. Žena sa na mňa mlčky dívala, s čudným výzorom v očiach, akoby neverila, že im niekto môže pomôcť.

Muž ma poprosil, či by som im vozík dala.

Prikývla som a aj s päťdesiaťcentovkou som ho posunula k ním. Naložili spiace dieťa do vozíka, k nemu dve obrovské tašky – a stáli tam, akoby nevedeli, čo ďalej. Potom muž pokýval hlavou a prihovoril sa svojej partnerke. Ukrajinsky. Asi v tom zmysle, že to tu nebude až také zlé, keď prvý človek, na ktorého sa obrátili, im pomohol.

Mala som pokušenie opýtať sa ich, kam idú, či majú kde bývať. Ale… Neopýtala som sa. Emigrantov sa v dnešnej dobe človek bojí. A keď Ukrajincov, najmä ak prídu s malým unaveným  dieťaťom, by sa možno nemal.

No akosi verím, že tí dvaja, vlastne traja, mali správnu adresu. A že tu na Slovensku sa ich ukrajinský sen nezmení na nočnú moru.

Cestou nazad som trochu ľutovala, že som im nedala viac, len tých  50 centov. Pôvodne som si z nich chcela kúpiť spiatočný lístok domov. No keďže sa vraj celý január cestuje v Bratislave zadarmo, tak som im vlastne nedala nič.

Nuž čo, nabudúce sa polepším. 😊

Kamarátmi po nevere?

27.11.2022

Mala sedemnásť, keď ho spoznala. Pozval ju na koncert spolužiačkin brat: uhrovitý, devätnásťročný chlapec, priveľmi chudý a príliš dlhý na to, aby sa zmestil do sna o prvej láske.

Párok v rožku, čokoládové mentolky a pečené gaštany

20.11.2022

Všetko sa mi to spája s otcom. To on ma vodil ako malé šesťročné dievčatko k dnešnému Námestiu SNP v Bratislave. Na mieste, kde je dnes lekáreň, bola „cukrázda“. Nepil kávu, to bola dámska záležitosť, určená pre paničky. Zato si tam vždy objednal mätový čaj. A pre mňa malinovku: kalíštek červeného sirupu a sódu z bombovej flaše.

Balada o tráve

20.11.2022

Dlho som tu nebola od čias, keď som sem pridávala svoje príbehy a rozprávky. No keď už ma Renka Montmartre spomenula…

Donald Trump, Pennsylvania

Firma exprezidenta Trumpa bola uznaná za vinnú z daňového podvodu

06.12.2022 22:26

Trump sám súdený nebol, aj keď podľa vyšetrovateľov presne vedel, čo sa dialo.

Turecko / Bitka v parlamente /

Po bitke v tureckom parlamente je jeden poslanec v kritickom stave

06.12.2022 21:45

Niekoľko ďalších poslancov sa pri bitke ocitlo na zemi.

Turecko, Sýria

Turecko podmieňuje súhlas so vstupom Fínska do NATO zrušením zbrojeného embarga

06.12.2022 21:16

Okrem Turecka prístupové protokoly Švédska a Fínska dosiaľ z 30 členských krajín NATO neratifikovalo Maďarsko.

Bombardér / Vojenské lietadlo /

Drony, ktoré zasiahli armádne letiská v Rusku, leteli z Ukrajiny. Prešli asi 500 km

06.12.2022 20:35

Ukrajinským útokom hlboko v ruskom území sa tak mení geografia vojny.

Artemis

Tak som sa vrátila... O trochu smutnejšia. Pretože zo sveta sa stratila rozprávka o troch grošoch. Mám pocit, že ju musím znovu nájsť.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 361
Celková čítanosť: 1209367x
Priemerná čítanosť článkov: 3350x

Autor blogu