Založ si blog

Mladý muž, mladá žena a jedno vyčerpané dieťa. (Alebo ukrajinský sen o lepšom živote)

Dnes je taký zvláštny deň, keď sa Bratislavský samospravny kraj rozhodol, že dopraje svojim obyvateľom na mesiac cestovanie zadarmo. Nevedela som to, keď som ráno nasadala do autobusu. Vybrala som sa do obchodného centra Nivy kúpiť si kapsule do kávovaru. Lebo tie, čo pasujú do môjho kvapkávového zázraku, dostať len v Nayke. Mám ju síce aj bližšie, v Avione, ale na Nivy ma vždy pritiahne Zelená strecha. Je odtiaľ skvelý výhľad na mesto a fajn zóny na oddych. Na Zelenú strechu som sa nedostala. Lebo, veď. Zlákal ma Lidl. Dostala som chuť na kaiserky, posypané sezamom.

Nahmatala som 50 cenťáčik vo vrecku, dala ho do vozíka – a s myšlienkou, že s takým veľkým čudom na štyroch kolesách je hriech kúpiť iba kaiserky, som nakladala.

Potom to išlo na páse – ako po páse.

Zaplatila som, vybočila z radu, naložila a chystala sa odpratať vozík nazad.

Vtedy mi zastúpili cestu. Mladá žena so spiacim dieťaťom na rukách + mladý muž. Žena sa na mňa mlčky dívala, s čudným výzorom v očiach, akoby neverila, že im niekto môže pomôcť.

Muž ma poprosil, či by som im vozík dala.

Prikývla som a aj s päťdesiaťcentovkou som ho posunula k ním. Naložili spiace dieťa do vozíka, k nemu dve obrovské tašky – a stáli tam, akoby nevedeli, čo ďalej. Potom muž pokýval hlavou a prihovoril sa svojej partnerke. Ukrajinsky. Asi v tom zmysle, že to tu nebude až také zlé, keď prvý človek, na ktorého sa obrátili, im pomohol.

Mala som pokušenie opýtať sa ich, kam idú, či majú kde bývať. Ale… Neopýtala som sa. Emigrantov sa v dnešnej dobe človek bojí. A keď Ukrajincov, najmä ak prídu s malým unaveným  dieťaťom, by sa možno nemal.

No akosi verím, že tí dvaja, vlastne traja, mali správnu adresu. A že tu na Slovensku sa ich ukrajinský sen nezmení na nočnú moru.

Cestou nazad som trochu ľutovala, že som im nedala viac, len tých  50 centov. Pôvodne som si z nich chcela kúpiť spiatočný lístok domov. No keďže sa vraj celý január cestuje v Bratislave zadarmo, tak som im vlastne nedala nič.

Nuž čo, nabudúce sa polepším. 😊

Víchrica Ylenia a malý biely kamienok

19.02.2022

Ylenia sa nemazná. Zaútočí na všetko, čo jej stojí v ceste. Zohýba stromy, udiera na plechové strechy, prevracia smetné koše.

Pavol a Terezka: láska z vlaku

13.01.2022

Niekoľko stupňov pod nulou jasne ukazovalo, že kdesi nablízku treba hľadať Mrázika. Pritisla som sa ku stene. Sálali z nej zvyšky tepla malej železničnej staničky, ktorú presne o šiestej zamkla predavačka lístkov. Na peróne pri kufroch postávalo pár dievčat, zrejme cestovali niekde do veľkého sveta, kde sú železničné stanice aspoň tak veľké ako dedinka, z ktorej sme [...]

Commodus a Slovensko (4): bol raz jeden rímsky cisár

02.01.2022

Seriál o rímskych cisároch, čo mali niečo spoločné so Slovenskom Vráťme sa ku Commodovi, o ktorom som písala v predošlej časti svojho seriálu. Má 17 rokov, keď ho otec vyhlásil sa spoluvládcu. Dostal aj prímenie: Germanicus. A ako spoluvládca s ním podniká druhú výpravu na opačný, barbarský breh Dunaja, na územie dnešného Slovenska.

Hlohovec

Hlohovec dočasne odpustí domácnostiam ohrozeným chudobou viacero poplatkov

29.06.2022 15:06

Pomoc plánuje mesto vyplatiť z vyčleneného, zhruba jedného percenta svojho bežného rozpočtu.

nato summit

NATO prizvalo Švédsko a Fínsko do svojich radov

29.06.2022 14:54, aktualizované: 15:33

Hlavy členských štátov NATO súhlasili s podpísaním prístupových protokolov.

Samuel Vlčan

Poslanci začali debatu o odvolaní ministra Vlčana

29.06.2022 14:42

Návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze predložila opozičná strana Smer spolu s ďalšími nezaradenými poslancami.

taliansko, sucho

V Taliansku je tak sucho, že vysychajú aj pádske ryžové polia

29.06.2022 14:28

Krajina čelí najhoršiemu suchu za uplynulých 70 rokov.

Artemis

Tak som sa vrátila... O trochu smutnejšia. Pretože zo sveta sa stratila rozprávka o troch grošoch. Mám pocit, že ju musím znovu nájsť.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 358
Celková čítanosť: 1165674x
Priemerná čítanosť článkov: 3256x

Autor blogu