Založ si blog

Mladý muž, mladá žena a jedno vyčerpané dieťa. (Alebo ukrajinský sen o lepšom živote)

Dnes je taký zvláštny deň, keď sa Bratislavský samospravny kraj rozhodol, že dopraje svojim obyvateľom na mesiac cestovanie zadarmo. Nevedela som to, keď som ráno nasadala do autobusu. Vybrala som sa do obchodného centra Nivy kúpiť si kapsule do kávovaru. Lebo tie, čo pasujú do môjho kvapkávového zázraku, dostať len v Nayke. Mám ju síce aj bližšie, v Avione, ale na Nivy ma vždy pritiahne Zelená strecha. Je odtiaľ skvelý výhľad na mesto a fajn zóny na oddych. Na Zelenú strechu som sa nedostala. Lebo, veď. Zlákal ma Lidl. Dostala som chuť na kaiserky, posypané sezamom.

Nahmatala som 50 cenťáčik vo vrecku, dala ho do vozíka – a s myšlienkou, že s takým veľkým čudom na štyroch kolesách je hriech kúpiť iba kaiserky, som nakladala.

Potom to išlo na páse – ako po páse.

Zaplatila som, vybočila z radu, naložila a chystala sa odpratať vozík nazad.

Vtedy mi zastúpili cestu. Mladá žena so spiacim dieťaťom na rukách + mladý muž. Žena sa na mňa mlčky dívala, s čudným výzorom v očiach, akoby neverila, že im niekto môže pomôcť.

Muž ma poprosil, či by som im vozík dala.

Prikývla som a aj s päťdesiaťcentovkou som ho posunula k ním. Naložili spiace dieťa do vozíka, k nemu dve obrovské tašky – a stáli tam, akoby nevedeli, čo ďalej. Potom muž pokýval hlavou a prihovoril sa svojej partnerke. Ukrajinsky. Asi v tom zmysle, že to tu nebude až také zlé, keď prvý človek, na ktorého sa obrátili, im pomohol.

Mala som pokušenie opýtať sa ich, kam idú, či majú kde bývať. Ale… Neopýtala som sa. Emigrantov sa v dnešnej dobe človek bojí. A keď Ukrajincov, najmä ak prídu s malým unaveným  dieťaťom, by sa možno nemal.

No akosi verím, že tí dvaja, vlastne traja, mali správnu adresu. A že tu na Slovensku sa ich ukrajinský sen nezmení na nočnú moru.

Cestou nazad som trochu ľutovala, že som im nedala viac, len tých  50 centov. Pôvodne som si z nich chcela kúpiť spiatočný lístok domov. No keďže sa vraj celý január cestuje v Bratislave zadarmo, tak som im vlastne nedala nič.

Nuž čo, nabudúce sa polepším. 😊

Ne/STRETNUTIE

07.04.2023

„Pútnička, kam si zmizla?“ „Nepoviem. Odišla som.“ „Prečo?“ „Nechce sa mi tu už byť s vami. Som unavená.“ „Z čoho…“ „Z vás… Ako míňate slová. Ste ako Maruškin otec. Nemajú pre vás cenu.

Dievčatko a zápalka

14.03.2023

„Už si rozkvitla?“ „Ano.“ „Trvalo Ti to dlho. Veľmi dlho.“ „Ja viem.“ „Prečo?“ „Na začiatku bola samá neláska. Toľko nelásky, že sa mi z toho krútila hlava. Uletela som z toľkého točenia.“

To je tak, keď somár stále ťahá (alebo Príbeh káry)

27.02.2023

Ehm. Dobre. Začnem o sebe. Som kára. Celkom obyčajná. Taká, čo zvykne ťahať náklad. Nuž som si len tak stála pri ceste a čakala, kto na mňa začne nakladať.

Volodymyr Zelenskyj

Členstvo Ukrajiny v NATO je nemožné pred ukončením ruskej invázie, uznal Zelenskyj

02.06.2023 21:20

Ide o zriedkavé priznanie zo strany Zelenského, ktorý od začiatku ruskej invázie zintenzívnil tlak na NATO a EÚ, aby Ukrajine otvorili svoje dvere.

Boris Berezovskij

Francúzsko dáva do predaja zámok zosnulého Putinovho protivníka Berezovského

02.06.2023 20:53

Berezovskij bol považovaný za šedú eminenciu v čase vlády prvého postsovietskeho prezident Borisa Jeľcina.

William Burns

Riaditeľ CIA navštívil v tajnosti Čínu. Washington sa má obávať zhoršenia vzťahov s Pekingom

02.06.2023 20:00

Program šéfa americkej tajnej služby a exdiplomata Williama Burnsa bol tajný a CIA ani Biely dom udalosť oficiálne nekomentovali.

Vlak

Zrážka vlakov v Indii si vyžiadala najmenej 50 mŕtvych a 300 zranených

02.06.2023 19:33

Počty obetí a zranených budú podľa indických oficiálnych činiteľov s najväčšou pravdepodobnosťou stúpať.

rozpravkarka2

Tak som sa vrátila... O trochu smutnejšia. Pretože zo sveta sa stratila rozprávka o troch grošoch. Mám pocit, že ju musím znovu nájsť.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 369
Celková čítanosť: 1269441x
Priemerná čítanosť článkov: 3440x

Autor blogu